24.07.2021

שבת

אילוסטרציה

מטפלת הפקירה חוסים סיעודיים במעון ותבעה את המעסיקה על כך שפוטרה

התובעת הועסקה כמטפלת במעון ששייך למשרד הרווחה ובו ניתן טיפול לדיירים מבוגרים הסובלים ממוגבלות שכלית והתפתחותית. דיירי המזון זקוקים להשגחה ולתמיכה מלאה במהלך כל שעות היום והלילה, והמטפלים נדרשים להאכיל ולרחוץ אותם. תקופת ההעסקה בניסיון של התובעת הוארכה מעת לעת. 

במהלך אחד מימות העבודה, התובעת יצאה בבהילות מהמעון, מבלי שהחתימה כרטיס נוכחות ומבלי ליידע את הממונים עליה. לטענתה, היא קיבלה שיחת טלפון בה נאמר לה כי ביתה התעלפה ולכן היא הייתה צריכה לצאת בדחיפות מהמעון. לאחר שהעובדת חזרה באותו היום למעון, נערכה לה שיחה ובה הובהר לה כי אסור לצאת מתחום המעון מבלי ליטול רשות וליידע את המנהלים. לאחר מכן, קיבלה התובעת זימון לשימוע בגין "יציאה מהמעון ללא קבלת אישור והפקרת הדיירים".

בפרוטוקול השימוע צוין, כי בחודשים האחרונים הועלו נגדה טענות נוספות כגון יציאה נוספת מהעבודה ללא אישור, קיום שיחות טלפוניות ארוכות ורועמות תוך כדי האכלת הדיירים והזמנת אנשי צוות לאכול עימה, בניגוד להנחיות. לבסוף נשלח אל התובעת מכתב פיטורין. התובעת טענה שלאורך חודשי העסקתה היא עבדה בחריצות והפיטורין נבעו מרדיפה אישית. ואילו המעסיקה טענה מצידה כי לא נפל פגם בפיטוריה של התובעת והדבר נתון לשיקול דעתה של המעסיקה בלבד.

אין ספק כי בהליך הפיטורין כאן נפלו פגמים. ועם זאת, בית הדין לעבודה בחיפה ציין כי למעסיק נתונה הזכות לנהל את מקום העבודה כראות עיניו ובין היתר להעביר עובדים מתפקידם או לפטרם. בית הדין לא אמור להחליף את שיקול הדעת של המעסיקה בשאלת מקצועיותו של העובדת. תפקידו של בית הדין הוא לבחון האם ההחלטה של המעסיקה הייתה סבירה או פגומה או התקבלה ממניעים זרים או פסולים. במקרה זה, מצא בית הדין, שהפיטורים לא נבעו משיקולים זרים או אפליה, כפי שטענה התובעת.

בית הדין קבע, כי מקובלת עליו עמדת המעסיקה כי אף שהנסיבות היו מטרידות וקיצוניות, ולא ניתן היה לצפות מהאם שתתעלם מהודעה לפיה ביתה שרויה במצוקה או בסכנה, עדיין היה מצופה ממנה, מתוקף תפקידה, בו היא מופקדת של שלמות גופם של חסויים חסרי ישע, להודיע על כך לממונים עליה וזאת לצורך ניהולו התקין של מקום העבודה ובמטרה לשמור על שלומם של החוסים. 

לא רק זאת, אלא שהממונים גם התרשמו כי תפקודה באופן כללי לוקה בחסר והיא מרבה לדבר בטלפון בזמן שדיירים זקוקים לעזרה סיעודית צמודה. כלומר, לא מדובר בכישלון נקודתי, אבל גם אם כן, קבע בית הדין, כי מדובר בפיטורים מוצדקים ובמיוחד כאשר מדובר בעובדת בתקופת ניסיון. די בכך שתפקודה לא היה מיטבי במהלך תקופה זו כדי להצדיק את הפיטורים. גם הפגמים שציינה התובעת בהליך השימוע היו מינוריים ולא הצביעו על כך שלא ניתנה לה זכות לטעון טענותיה בזמן השימוע. בית הדין דחה את התביעה והפיטורים נותרו על כנם. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הספורטאים החיפאים לטוקיו 2020

בעוד פחות מיומיים תצא לדרך אולימפיאדת טוקיו 2020 שנדחתה לקיץ 2021 עקב משבר נגיף הקורונה.האולימפיאדה עצמה תתקיים תחת לא מעט הגבלות עקב הנגיף שעדיין מתפשט

פרשת השבוע

פרשת ואתחנן-נחמו

כניסת שבת: 19:14יציאת שבת: 20:26 באמצע יום עבודה הבוס שלך צורח עליך, אחד מחבריך לעבודה שם לך רגל ו"גנב" לך פרויקט עליו עבדת זמן רב,

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות