20.09.2021

יום שני

צילום: נוי ריידיל, דוברות מד"א

מחר וביום שישי יקיימו עיריית חיפה ומד"א תדרוך שמירה על הבטיחות בים לציבור הרחב

מחר (חמישי) וביום שישי (5-6.8) יקיימו רשות הספורט העירונית, מצילי חופי הים של עיריית חיפה וצוותי מד"א הדרכות לציבור הרחב בנושא שמירה על הבטיחות בים.

כיצד ניתן לזהות ים מסוכן לרחצה? מה עושים כאשר רואים אדם טובע? כיצד ניתן להיחלץ ממערבולות? לאור מקרע הטביעה האחרונים, שאירעו ברחבי הארץ, יקיימו מחר וביום שישי (5-6.8) רשות הספורט, צוותים של מד"א, ומצילי אגף החופים של עיריית חיפה, הדרכות לציבור הרחב באמפי חוף דדו, במטרה להעניק ידע חיוני בנושא הצלת חיים בחופים ולעורר את המודעות לשמירה על חיי אדם בחופי הים.

הפעילות, המיועדת לציבור הרחב, תתקיים במשך יומיים – מחר, יום חמישי, 5.8, בין השעות 16:30-20:00 וביום שישי, 6.8.21, בין השעות 8:30-12:30. 

במסגרת ההדרכות יפרסו צוותי מד"א עמדות החייאה וימחישו לציבור כיצד לבצע פעולות החייאה באדם אשר נמשה מהמים וכן בתינוקות, עד להגעת אמבולנס מד"א למקום. כמו כן יעניקו הצוותים למשתתפים הדרכות בנושא עזרה ראשונה במקרים של מכת שמש, התייבשות, עקיצת מדוזה, פציעה מחפץ חד ועוד. מאמן מטעם רשות הספורט העירונית יעניק הדרכות והמלצות לשמירה על כושר בימי הקיץ והמלצות לפעילויות ספורט מתאימות.

בהמשך יסבירו מצילי חופי הים של עיריית חיפה כיצד להימנע ממערבולות, מסחף ומזרמים וכיצד יש לפעול במקרה של היקלעות לאחד ממצבים אלו. כמו כן, תוצב במקום עמדת הסברה, בה יעניקו מדריכים מוסמכים מידע בנושא תזונה ובריאות. הפעילות תסתיים בתצוגת תכלית ויכולות של רכבי ההצלה של מד"א ושל עיריית חיפה, בהם: אמבולנסים, ניידת טיפול נמרץ, קרוואן בנק הדם, סירת הצלה (חסקה) ואופנועי ים.

עיריית חיפה עושה כל שביכולתה, על מנת להעמיד לרשות המתרחצים בחופי הרחצה של חיפה את שירותי ההצלה המתקדמים ביותר ומדגישה, כי יש להימנע מכניסה לים בחופים הלא מוכרזים ובשעות בהן אין שרותי הצלה. הרחצה ללא פיקוח מציל אסורה ומסכנת חיים.

להלן כללי זהירות שפרסם מד"א לשמירת הבטיחות בחופי הים ובבריכות

• יש לרחוץ רק בחופים ובבריכות מוכרזים הנמצאים בפיקוח מציל ובזמן שיש בהם שירותי הצלה. במידה והמתרחץ מגיע לאחר שעות הפעילות של המציל בחוף או בבריכה – אין להיכנס למים!

• אין לאפשר לתינוקות וילדים להישאר אף לא לרגע ללא השגחת מבוגר אחראי סמוך למקורות מים! לעולם לא לנתק מגע או קשר עין!

• תינוקות וילדים עד גיל 5 הם אוכלוסייה מועדת לטביעה. עקב מבנה גופם, בו הראש כבד וגדול יחסית לגוף, מרכז משקל גופם גבוה יותר ולכן הם עלולים להתהפך כשראשם קדימה אל תוך מי הבריכה, הים, הגיגית, האמבטיה וכו'. ילדים גם אינם מבינים את מהות הסכנה ואינם יודעים להיזהר. על כן, החשיבות בשמירה צמודה אליהם ליד מקורות מים משמעותית מאוד.
 
• מצופים, גלגלי ים ודומיהם מקנים תחושה מוטעית של בטחון. זכרו שפריטים אלה אינם מעניקים הגנה מלאה לילד מפני סכנות הטביעה ועל כן חשוב להקפיד לשמור על ילדים גם כשהם מצוידים בפריטים אלה.

• טביעה מתרחשת תוך רגעים בודדים. מספיקות דקות מעטות מאוד של חוסר תשומת לב מלאה, בהן הילד עלול לטבוע. יש להישאר כל העת בטווח יד מהילדים שבמים ולהתרכז רק בהם. במידה ונכנסתם למים עם מספר ילדים, אנא דאגו למבוגר אחראי שישהה לצדם.

• הרחצה בים תחת השפעת אלכוהול אסורה ומסוכנת בהחלט.

• אחת הסיבות העיקריות לטביעה בים התיכון היא הילכדות של השוחה ב"זרם חוזר" (מערבולות). מדובר בזרמים שקיימים בין אזורי הגלים וניתן לזהותם כשרואים ים גלי ולא שקט, צבע מים שונה מסביבתו בגלל העומק הרב או סחף של אצות וחול. מי שנקלע ל"זרם חוזר" ובשמו האחר "זרם סחף" ומנסה לשחות כנגד הזרם חזרה לחוף, עלול לכלות את כוחותיו, להתעייף ובסופו של דבר לטבוע. האפשרות האחת להיחלץ מהמצב המסוכן היא לא להתנגד לזרם, לחכות עד שהמים ייקחו את השוחה החוצה, לתוך הים. הזרם ייחלש ויאפשר שחייה בקלות יחסית לצד וחזרה עם הגלים אל החוף. 

• ניסיונות לחלץ אנשים שנלכדו ב"זרם סחף" עלול להיות מסוכן. גם למסייע לא מנוסה שאין לו את ההכשרה ואת הידע כיצד לבצע את הדברים נכון. ישנם מקרים בהם מי שמנסה לסייע טובע בעצמו, לכן חשוב להבין קודם מה לעשות ולהיכנס רק עם אמצעי הצפה כמו גלגל או מצוף.

• יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל. שימו לב – אם אינכם רואים את המציל, גם הוא כנראה לא רואה אתכם ואתם עלולים להימצא בסכנה.

• יש להימנע ממשחקים מסוכנים. אין לשחק "משחקי הטבעה" במים, אין לקפוץ על מי שנמצא במים ואין לקפוץ ראש במים רדודים מחשש לפגיעה בעמוד השדרה ובראש. בנוסף, אין לרוץ מסביב לשפת הבריכה, מחשש להחלקה ופציעה.

• דע את יכולותיך. שחה תמיד במים שהם בשליטתך, אל תגיע לאפיסת כוחות. אם חבריך שוחים למרחק רב ממה שאתה רגיל ומסוגל – אל תצטרף! קח בחשבון תמיד את הדרך חזרה בשחייה. אם התעייפת, צא מהמים, שתה ונוח במקום מוצל.

• חשוב מאוד להקפיד לא להיכנס למים בזמן של רוחות חזקות בשעות צהריים. הרוחות גורמות להיסחפות פנימה אל הים. בכנרת התופעה הזו בולטת במיוחד כשבשעות הצהריים ישנו שינוי במשטר הרוחות.

• במקרה שנקלעים למצב של אי נוחות במים ועלולים לטבוע חשוב לשמור על קור רוח, לא להשתולל על מנת לא לאבד כוחות וכן לאותת לעזרה.

בבריכות פרטיות:

• אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי. כאמור, אין לנתק מגע או קשר עין.

• יש לגדר ולסגור כל מעבר לכיוון הבריכה במידה ואין באזור מבוגר שיוכל להשגיח על פעוטות וילדים.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות חיפה

לקראת חג סוכות: הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה קורא לציבור לנקוט במשנה זהירות בשימוש במכשירי חשמל בתוך הסוכה

לקראת חג סוכות הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, איגור דוסקלוביץ, פונה לציבור ומבקש תשומת לב מרבית לאזהרות והוראות הבטיחות בשימוש במכשירים חשמליים בתוך הסוכה. הממונה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות