03.08.2021

יום שלישי

קרדיט: Bobono http://bit.ly/3azuoxc

מוקוקו? כן, יעקובו היה בן 17

אבינעם פורת

אבינעם פורת

אבינועם פורת מבכירי עיתונאי הספורט בארץ. סיקר 8 אולימפיאדות, מונדיאל ואירועי ספורט בינלאומיים רבים. 40 שנות עיתונות

השבוע , בעקבות יוסופה מוקוקו, הכדורגלן הצעיר ביותר שהבקיע בליגה הגרמנית, חזרנו לאחד הסיפורים הגדולים בתולדות מכבי חיפה • איך בדיקה בבית-החולים בחיפה אישרה את גילו של הכוכב הניגרי?

אין סיפור יותר חם מאשר דיווח על ספורטאי שעשה את זה "בפעם הראשונה בהיסטוריה". תקדים. השבוע  כיכב בתקשורת  נער גרמני-קמרוני, יוספה מוקוקו, שלפי כל התעודות הוא בן 16 וחודש. מוקוקו הבקיע שער לזכות בורוסיה דורטמונד מול אוניון ברלין, והפך לצעיר ביותר אי-פעם שכבש בבונדס-ליגה. הליגה הגרמנית החזקה.

מה לנו ולמוקוקו? תקראו סיפור. במקרה אישי. והגיבור שלו הוא יעקובו אייגביני, גדול זרי מכבי חיפה בכל הזמנים. אחד שאחרי הטסט בקרית-אליעזר,  האצטדיון הקודם של חיפה, עבר לליגה האנגלית והבקיע שם יותר מ-100 שערים.

בתקופה ההיא, לפני קצת יותר מ-20 שנה, סוכן השחקנים  הבינלאומי פיני זהבי, הביא ארצה את יעקובו בן ה-17. רכש את כל הזכויות עליו וצירף את יעקב שחר כשותף למיזם. חוץ מהכסף, התכניינו עד כמה יוכל להגיע.

ובכן, יעקובו שיחק קודם לכן כסטאג' בהפועל כפר-סבא, עדיין לא במכבי חיפה שהייתה מלאה בזרים. מאחר וסיקרתי אז את כפר-סבא, יזמתי ראיון ראשון אתו. האמת, שבפעם הראשונה הוא לא הופיע לראיון. בעזרתו של זהבי,  נקבע מועד ב'. הגענו הצלם ראובן שוורץ ואני, לביתו בכפר-סבא.

הפעם היה נינוח ופחות נרגש. ביקשנו ממנו לשלוף מהמזוודה לצורך  צילום, חולצה של נבחרת ניגריה  כדי להוכיח כי הוא אכן שייך למסגרת הזו, לפי הדיווחים. הצטלם עם החולצה של ניגריה. נרגענו לגבי האמינות.

השאלה הגדולה שריחפה, הייתה איך יתכן שהבחור הענק הזה הוא בן 17 ולא 23, למשל? כמה חודשים אחר-כך, סיקרתי באולימפיאדת סידני-2000 את משחקי טורניר הכדורגל, בין השאר. לא במקרה הגעתי למשחק של ניגרי ה מול אוסטרליה. הכוונה: לראותו בפעולה.

קודם כל, לפי דף המידע שחולק לתקשורת על כל אחד משחקני ההרכב של שתי הקבוצות, נרשם  שם שיעקובו אכן בן 17. הוא היה  הצעיר בשחקנים. ניגריה ניצחה 2:3.

מספר חודשים לאחר שחזר, הצטרף באופן רשמי למכבי חיפה, גם אחרי שההתאחדות לכדורגל, לפי דרישת יעקב שחר, העלתה את מספר הזרים היכולים לשחק בכל קבוצה לשישה. בתנאי ברור:  שאחד מהם יהיה בגיל הנוער. קראו לכך "חוק יעקובו".

בשנה שלאחר מכן, בעודו מצטיין, ביקשה מכבי חיפה לאמת את גילו. המנכ"ל, חנן שפגט,  סיפר לי על בדיקות בבית החולים רמב"ם  שיתנו את התשובה הסופית.  הדיקה המיוחדת אישרה. מכיוון שבזמן ההוא להט סרט ישראלי בשם "נועה בת 17", מיהרו להעניק כותרת בהתאם:: יעקובו בן 17".  

יעקובו הפך לבורג מרכזי. הפציץ על ימין ועל שמאל. הבקיע שלישיה בניצחון ההיסטורי של קבוצה ישראלית בשלב הבתים בליגת האלופות, 0:3, על אולימפיאקוס אתונה, בניקוסיה. היה ענק ביכולת.

ותודה לך לך מוקוקו, שהחזרת  אותנו לאחד הסיפורים המרתקים בתולדות מכבי חיפה.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות