13.04.2021

יום שלישי

צילום: דוברות כללית

מומחה עור של כללית: התקרחות מקורונה

מומחה עור של כללית: מחלימי קורונה רבים סובלים מנשירת שיער מאסיבית שמופיעה מספר חודשים לאחר ההחלמה. הבשורה המעודדת: זו תופעה חולפת ובדרך כלל השיער ישוב, יצמח ויתמלא

לחדרו של ד"ר ראיד חורי, מומחה ברפואת עור בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, הגיעה מטופלת כבת 50 מבוהלת לחלוטין. היא שלפה שקית ובה כמות גדולה משערה וסיפרה לרופא שזו הכמות שנשרה מראשה בסרוק אחד. בבדיקה אכן נמצא כי יש קרחות משמעותיות על ראשה. הרופא שאל אם חלתה בקורונה והיא השיבה בחיוב אך לא הבינה מה הקשר, שכן החלימה כבר לפני כשלושה חודשים. הרופא הסביר לה כי מדובר בתופעה בה פוגשים הרופאים יותר ויותר – אחת מתופעות הלוואי של הקורונה היא נשירת שיער משמעותית, תופעה שכיחה יותר בקרב נשים. הבשורה המנחמת היא שבדרך כלל יש צמיחה מחודשת לאחר זמן ולא בפגיעה בלתי הפיכה.

מסביר ד"ר חורי: אם למדנו משהו ממגיפת נגיף הקורונה, הרי זה לצפות לבלתי צפוי אולם דווקא לתופעה של נשירת שיער שמופיעה אצל מחלימי קורונה רבים ניתן לצפות והיא קשורה בחום הגבוה והממושך, שהינו אחד מהתסמינים הרבים מהם סובלים חולי הקורונה. הנשירה מופיעה רק מספר חודשים לאחר ההחלמה ועלולות להימשך שישה עד תשעה חודשים, לכן גם לא כל הסובלים ממנה קושרים אותה לכך שחלו בקורונה.

מדובר בתופעה  שנקראת "טלוגן אפלוביום "אשר מתרחשת באופן פתאומי ,השיער נושר בדרך כלל בכמויות גדולות, לעתים קרובות בזמן הברשת שיער או מקלחת.

מצב זה קורה כאשר יותר שערות מהרגיל נכנסות לשלב הנשירה) טלוגן) של מחזור חיי צמיחת השיער בו זמנית.

מחזור חיי השערה מתחלק לשלושה שלבים:

– שלב 1 צמיחה :כ 80% -מהשיער מצוי בשלב זה ונמשך כ 6 שנים.

– שלב 2 מנוחה:  נמשך כ 3- שבועות במהלכו מופסק שלב הצמיחה.

– שלב  3הנשירה:  נמשך כ 3 -חודשים במהלכו השיער נושר.

החום יכול לגרום לכך שיותר שערות יגיעו לשלב הנשירה.

כאמור, הבשורה הטובה היא שכאשר הגורם לנשירת השיער נובע ממחלת חום, מחלה או לחץ, השיער נוטה לחזור לקדמותו בכוחות עצמו וזה  רק עניין של זמן.

רוב האנשים מדווחים על כך שהשיער שלהם חוזר למלואו הרגיל תוך שישה עד תשעה חודשים.

במחקר מקיף שערך צוות הסיעוד של כללית בחיפה וגליל מערבי, בהובלתה של רות ברוך – מנהלת הסיעוד במחוז, על כ-1000 מחלימי קורונה, נמצא כי החולים סובלים עד 19 תסמינים לחולה, בממוצע 5 תסמינים וכי 74% ממשיכים לסבול ממספר רב של תסמינים, לעיתים אף כאלו שלא התמודדו עמם במהלך המחלה, לאורך זמן. מעל ל-40% דיווחו על פגיעה ביכולתם לשוב לתפקוד רגיל או מלא כבעבר. הנשירה היא אחד התסמינים הפחות צפויים שמצטרף לרשימה ארוכה של שיעול וקשיי נשימה, עייפות, בעיות נוירולוגיות, רגשיות ועוד. 

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

ישראל חוגגת עצמאות עם הטבע והמורשת

רשות הטבע והגנים: "נערכים לקליטת למעלה כ-200 אלף מטיילים ביום העצמאות" רשות הטבע והגנים מודיעה היום כי ביום עצמאות הקרוב צפויים לטייל בשמורות הטבע והגנים

חדשות היום

מתנ"ס הדר עובר לניהול החברה למתנ"סים

ניהול המתנ"ס ע"י החברה הממשלתית יאפשר לתושבי שכונת הדר ליהנות משירותים קהילתיים איכותיים ומגוונים יותר בכל שכבות הגיל ותביא לחסכון משמעותי בעלויות התפעול שיופנו להרחבת

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות