02.08.2021

יום שני

קרדיט מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF מציג את את קרב גאליה

במסגרת התצוגה ההיסטורית של מוזיאון  GREIF שבחיפה, וכחלק מהתקופה הרומית, מוצב מודל המציג קרב במלחמת גאליה אשר התרחשה בשנים BC 50-58 .

בחבל גאליה נכללת בצרפת המודרנית. הגאלים (חלק מהעמים הקלטים) נכללים בין תושביה הקדומים של צרפת. הגאלים הם חלק ממכלול עצום של עמים אשר איכלסו את אירופה הקדומה מסקנדינביה בצפון ועד איטליה בדרום. מתעלת לה-מאנש ועד הים השחור- בפי הרומאים- נקראו כולם "ברברים"  אולם הם נחלקו לעמים שונים שהיה בינם הן דמיון והן שוני- נכללו בהם גרמאנים, הונים, לונגוברדים,סקסונים, אלמאנים, יוטים, פראנקים, ונדלים- והרשימה עוד ארוכה מאוד.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

מלחמת גאליה נוהלה בידי יוליוס קיסר אשר שאף לשילטון אבסולוטי ברפובליקה הרומית המאוחרת. המלחמה הסתיימה בניצחון הרומאים וכיבוש חבל גאליה כולו. לפני יוליוס קיסר ניצבו אז חבלי הארץ של גרמניה כיום, והים, שהפריד בינו לבין בריטניה.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

השבטים הגאלים היו מפורדים ומסוכסכים ביניהם והרומאים ידעו לנצל זאת לטובתם- שבטים רבים שיתפו פעולה עם הרומאים כנגד שבטים אחרים- יריביהם.

הצבא הרומאי הצטיין בתבניות קרב מתקדמות שהיו משנים אותן במהירות תוך כדי הקרב.

לדוגמא:

המבנה המפורסם ביותר הוא ה-טסטודו שבו יצרו הליגיונרים קופסה סגורה מכל צדדיה על ידי המגינים שלהם- זוהי (ביחד עם הפיל המשורין) הגירסה הקדומה ביותר לכוח המשורין שהפך ברבות השנים לטנק ולנגמ"ש.

במודל המוצג במוזיאון- רואים שלב פתיחה של טסטודו כזה למבנה חזיתי פתוח לצורך הסתערות. רואים שורת חיילים שלישית (הפרינציפה) המטילים את ה-פילוס – אותה חנית רומאית ארוכת טווח. גם חיילי השורה הראשונה הכורעים ברך (הטריארי) משתמשים בפילוס, כמו גם חיילי השורה השניה-(ההסטאטים) המגינים על עצמם ועל ה-טריארי במגן מורם. אחרים משתמשים בחרב הרומאית הכבדה והקצרה- גלדיוס, לקרבות פנים אל פנים תוך שימוש במגן המלבני שבעזרתו החייל מגן הן על עצמו והן על החייל שלשמאלו.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

הגאלים לעומת זאת, לא לחמו בטקטיקה מובנית (רואים ניסיון לאירגון ראשוני), הם הסתערו באופן מפוזר, מחולקים למשפחות, קהילות ושבטים-וכך גם בנויה היתה הררכיית הפיקוד אצלם.  כלי הנשק ויכולת הלחימה שלהם היו טובים- אך בתקופה זו- להוציא מנהיגים או מיוחסים- הם לא השתמשו בשיריון גוף.

ניתן לספר הרבה מאוד (ומעניין) על הרומאים, על עמי אירופה ועל התקופה- אך אין בכוונתי לכתוב כאן ספר-הוא יהיה עצום בגודלו- אניח למודל לספר קטע קטן מהסיפור כולו.

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF ממוקם בשכונת נווה שאנן בחיפה- ליד שער הטכניון המוזיאון מכיל אוסף בן מעל ל-1,000 מודלים המציגים פרקים בהיסטוריה וטכנולוגיה כלל עולמית בתחומים הבאים: שייט ,תעופה, התפתחות הרכב , חקר החלל, היסטוריה צבאית. המוזיאון נקרא על שם פנינה וזהר גריף. הביקורים במוזיאון הינם בתיאום מראש בטלפון 0545-451-284

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מפקד חדש לבסיס חיל הים בחיפה

דובר צה"ל: תת-אלוף טל פוליטיס נכנס לתפקיד מפקד בסיס חיפה של זרוע הים הערב (א'). טקס החילופים התקיים במעמד מפקד זרוע הים, אלוף אליהו שרביט, מפקדים

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות