02.07.2022

שבת

מה רוצים מווילי?

יוחנן וולאך

יוחנן וולאך

מאגדות הכדורגל הישראלי , אחד הבולטים בהיסטוריה של האדומים ומנהל קבוצה בשתי האליפויות הראשונות של הירוקים , פרשן כדורגל ותיק וכיום מנהל לשכת הספנות הישראלית. סמל חיפאי וכרמליסט גאה.

קהל האוהדים הישראלי שוב שוגה, בפעם המי יודע כמה, כשהוא מטפח אשליות למונדיאל. בסך-הכול, נבחרת ישראל שיקפה ומשקפת את מצבו של הכדורגל הישראלי. אי אפשר להאשים את המאמן האוסטרי וילי רוטנשטיינר. יוחנן וולך, מגיבורי מכסיקו-1970 על נבחרת ישראל

צר לי לאכזב את כול מבקריו המקצועיים יותר והמקצועיים פחות(לפעמים מעט פתטיים) של מר וילי רוטנשטיינר ושל נבחרת ישראל מודל 2021. נבחרת ישראל מציגה בדיוק את רמת הכדורגל המצופה מימנה . מזה שנים רבות אנחנו סובלים מנחיתות פיזית רצינית (כוח פיזי) ואיטיות  בתנועה. מדובר בשתי תכונות גנטיות  מולדות שאותן קשה מאוד מאוד לשפר  באימונים. היתרון שלנו לעומתם היא היכולת לאמץ כדורגל יותר טאקטי . יותר יכולת מחשבה ופחות יכולות פיזיות. 

לעומת זאת שיפרנו במהלך  השנים האחרונות מאוד  את הכושר הגופני  של השחקנים. זו  כנראה תוצאה  מהעסקת  מאמני הכושר בקבוצות , היכולת למדוד ביצועים באימון ובמגרש בעזרת מכשיר ה GPS  שהוא כיום חזות הכול. והיציאה של שחקנים לקבוצות באירופה. 

לא הצלחתי לצפות במשחק מול דנמארק אבל צפיתי במשחקים מול סקוטלאנד ומולדובה. כמי שעוקב אחרי הכדורגל הישראלי והאירופי מזה 60 שנה התוצאות שהשגנו מייצגות למעשה את היכולות של  הכדורגל שלנו לטוב ולרע.

לעומתנו הכדורגל הסקוטי נמצא בירידה תלולה בהשוואה לשנות ה60 ,70 וה  80 של המאה שעברה. משך שנים רבות השחקנים הסקוטים שיחקו תפקיד ראשי בכדורגל האנגלי. דיי להזכיר מספר דמויות מרכזיות כמו בילי בראמנר,ארצ'י גמל , גרהאם סונס,  וקני דאלגליש ועוד רבים וטובים שהובילו קבוצות אנגליות כלידס יונייטד וליברפול לאליפויות היסטוריות. את השחקנים הסקוטים בכדורגל האנגלי החליפו משך השנים שחקנים סקאנדינבים מאופקים יותר וגם כאלה ששותים פחות בירה מחבריהם  באי הבריטי. . לכן נבחרת סקוטלאנד מוצאת את עצמה יחד עם נבחרת ישראל כבר לא מעט שנים בדרג שלישי או רביעי באירופה

לעומתו הכדורגל הדני עשה  בדיוק את הדרך ההפוכה. בשנות ה 70 הכדורגל הדני בקושי השתווה לכדורגל הישראלי. אבל בשנות ה 80 התחיל תהליך מדהים בכדורגל הדני. הכדורגל הפך מקצועני ובשנים 1984 ו 1986 נבחרת דנמארק עלתה גם ליורו וגם למונדיאל (בהדרכתו של המאמן ריצ'ארד נילסן מיודענו) ומאז דנמרק צועדת בגאון בצמרת הכדורגל האירופי כולל זכייה  אחת  באליפות אירופה. 

  לשם השוואה בדנמרק שבה יש כ חמישה מיליון תושבים רשומים 300000 שחקני כדורגל  פעילים  בקבוצות. לעומת זאת במדינת בישראל שבה מתגוררים כתשעה מיליון  תושבים רשומים רק כ 45000 שחקנים פעילים  בקבוצות בכול הגילאים. . לכן אין שום פלא בכך שכמה  עשרות משחקניה של דנמרק ממלאים את הרכבי הקבוצות הטובות ביותר ביבשת אירופה כבר מזה מספר שנים ועוד כמה עשרות משחקים בקבוצות אחרות פחות מוכרות.   

את הכדורגל הישראלי מייצגים באירופה במקרה הטוב כ 15 שחקנים בקבוצות בינוניות  ברמתן. ההשוואות  הנ"ל הן  למעשה הן חזות הכול ליחסי הכוחות השווים בינינו לבין סקוטלאנד ואולי גם אוסטריה מחד גיסא  והפער העצום בינינו לבין דנמרק  מאידך גיסא. . 

למזלנו הרב גם האוסטרים סובלים בשנים האחרונות מירידה תלולה ברמת הכדורגל שלהם. לכן המאבק על המקום השני בבית יותר פתוח מאיי פעם בעבר. לסקוטלאנד ואוסטריה יש עדיפות  מסויימת על נבחרת ישראל שנוגעת לכוח הפיזי העדיף שלהם ומהירות התנועה העדיפה שלהם.  גם  אם יש  פער בינם לבינינו הוא לא גדול במיוחד. .

נאחל המשך הצלחה לנבחרת ישראל ואולי הנבחרת גם תביא בשורות טובות.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות