18.05.2021

יום שלישי

ראובן קפוצ'ינסקי - עידית וקסלר צח - רמ"ט ארגון - מפלגת חוסן לישראל https://bit.ly/3xBe7AT

מה היה הדבר הראשון שעשה שר המשפטים בני גנץ ולמה זה מקומם?

החוק קובע כי משפטו של נאשם בפלילים ידון בפניו, זה חלק מהותי מההליך ובתי המשפט מקפידים עליו מאוד. עד כדי כך מקפידים על החוק הזה, כך שכאשר נאשם לא מתייצב למשפטו , מוציאים כנגדו צו הבאה על מנת לכפות התייצבות ואם עדיין לא מצליחים להביאו למשפט – מתלים את ההליכים עד לאיתורו ובשום אופן לא דנים אותו שלא בפניו.

עד כדי כך מקפידים שאם נאשם נשפט בהיעדרו והוא מוכיח שלא זומן כדין, מבטלים את פסק הדין שניתן כנגדו, גם אם באותו מקרה מדובר בעבירה שהחוק מאפשר לשפוט בהיעדר.

נוכחות פיזית של נאשם במשפטו זוהי זכות בסיסית. הרי ללא נוכחותו בדיון, נאשם לא יוכל להתגונן כמו שצריך מפני האישומים כנגדו. מדובר בזכות חשובה ביותר המבטיחה קיום הליך הוגן, מבלי שאדם ישפט "מאחורי גבו", במיוחד כאשר מדובר בדיני נפשות ובגזירת עונשים ששוללים מאדם חירות.

עניין הנוכחות חשוב גם על מנת לתת לנאשם תחושה סובייקטיבית שקולו אכן נשמע, שבית המשפט צופה בו ורואה אותו כאדם ולא מתייחס אליו רק כמספר תיק וכמו כן על מנת להרגיש שותף בהליך המשפטי, שמתנהל כנגדו.

לכן בתי המשפט עד כדי כך מקפידים על מימוש הזכות הזו, עד שהעניין מגיע לעצורים או אסירים.

כבר למדנו בשנה שחלפה שבחסות הקורונה אפשר לעשות כמעט הכול. וכך, הדבר הראשון שעשה שר המשפטים החדש, בני גנץ, היה לחתום על הוראת שעה לפיה דיונים בעניינם של עצורים ואסירים יתקיימו בהיעדרם, תוך הם צופים מן הצד בבית המשפט אשר שופט אותם, באמצעות מערכת וידאו.

כך קורה שנאשם שאיננו עצור, משפטו יתנהל בפניו כפי שקובע החוק, בעוד שמשפטו של עצור או אסיר יתנהל באמצעות צפייה בוידאו ללא נוכחות פיזית באולם.

בעוד שהממשלה מכריזה על יציאה מסגר וניצחון על הקורונה, נראה כי בתי הסוהר ובתי המעצר אינם חלק מהחגיגה הכללית ועבור האסירים והעצורים הכלואים, יש כללים אחרים.

ההחלטה מנומקת בכך שלא ניתן לקיים את הדיונים ללא חשש ממשי להתפשטות נגיף הקורונה בבית הסוהר ולכן לא ניתן להוציא את העצורים והאסירים אל בית המשפט. זו החלטה לא פחות ממקוממת.

בחסות מגיפת הקורונה , שוב נפגעת זכות בסיסית של נאשמים וחשודים בפלילים. יותר מכך, נפגע השוויון בינם ובין נאשמים אחרים שאינם עצורים במהלך ההליך.

מכיוון שהזכות לנוכחות נאשמים בדיונים בעניינם היא זכות חוקתית, הרי שעל מנת לפגוע בזכות הזו נדרשים להתקיים 3 תנאים מצטברים: הפגיעה צריכה להיות על ידי הסמכה מפורשת בחוק, לשם תכלית ראוייה ובמידה שאינה עולה על הנדרש.

האם התנאים האלו כולם מתקיימים?

ברור שהדיפת התפשטות מחלה מדבקת היא תכלית ראוייה, אבל כאשר כל המדינה כבר מזמן שכחה מהמילה "סגר" וכאשר בוטלה חובת עטיית מסכות במרחב הציבורי, האם התכלית הזו עדיין ראויה? ובמה שונים אסירים מהאוכלוסיה הכללית     הרי ברור שאם אסיר יתגלה כחיובי הוא ישהה בבידוד כפי שהיה עד היום. מדוע לגזור על כלל האסירים בידוד במתקן הכליאה שלהם והדרה שלהם מהדיונים שלהם עצמם?

האם מדובר בפגיעה שאינה עולה על הנדרש?  כפי שאמרתי, מדובר בזכות בסיסית שמטרתה להבטיח הליך הוגן. בימי הסגר הכללי עוד היה אפשר להבין את הוראת השעה הזו, אך לא כיום. אפשר להתגבר על הסיכון בהדבקה המונית של אסירים באמצעות בדיקות קורונה כאשר יש חשש להידבקות, בידוד אסירים חיוביים ועטיית מסכה בזמן הדיון – כפי שמוטל על כל הנוכחים, וכך גם בעת הנסיעה בפוסטה לבית המשפט.

האם צפייה בוידאו שוות ערך לנוכחות באולם המשפט? חד משמעית לא. אמנם האסיר יכול לראות ולשמוע את הנעשה בדיון וכך גם ניתן לראות אותו, אך צפייה מרחוק ונוכחות פיזית הם שני מצבים שונים לחלוטין. לא ניתן באמת לקיים את התכליות שהמשפט הפלילי מבקש לקיים כאשר הנאשם איננו נוכח פיזית, לא יכול להגיב בזמן אמת, להסתכל בעיני השופט, או העדים ולשוחח באופן חופשי עם סנגורו בכל עת שיחפוץ.

וזאת מבלי לדבר על כך שכמות מכשירי הוידאו בבתי המשפט ובתי המעצר היא מוגבלת וכך עצורים ואסירים נאלצים להמתין זמן ממושך עד אשר יתפנה מכשיר שיוכל לשדר להם את הדיון.

זה המקום להוסיף שגם על תקנות סדר האזרחי החדשות שנכנסו לתוקף לפני מספר חודשים הקורונה השאירה את חותמה, וכך נכנסה האפשרות לקיים דיוני הוכחות וחקירות של עדים בהליכים אזרחיים, באמצעות וידאו.

החוקים החדשים משאירים תהיות בעניין, מה השלב הבא? האם ביום מן הימים אולם בית המשפט יהפוך להיות זירה וירטואלית? האם המקום שאמור להיות היכל הצדק, בו חורצים גורלות, לא יהיה יותר היכל אלא יסתכם במצלמה ומיקרופון שניתן להפעיל אותם מכל מקום? והאם כשדיונים מתנהלים באמצעות שיחת וידאו לא נפגעת תחושת הצדק?

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות