29.07.2021

יום חמישי

מה באמת קרה בגן של נעם (סיפור חקירה)

קשה  מאד להתקבל לגן של נורית פ. (שם בדוי), הממוקם באחת השכונות הצעירות והמאוכלסות ביותר בקרית מוצקין. הגננת הוותיקה, כבר 30 שנה במקצוע, מנהלת ביד רמה גן של קטנטנים, שנמצאים בשנת הגמילה שלהם. היא נעזרת בצוות של 4 סייעות וותיקות שידועות בגישה האימהית והחמה שלהן אל הילדים. עבור יותם וניצן (שמות בדויים), הגן של נורית היה לא רק מקום בטוח להביא את הילדים שלהם כל יום בבוקר, אלא מוסד חינוכי של ממש. שני הילדים הגדולים, בני 9 ו-6 היו בוגרי גן נורית, שגם עכשיו שהם בבית הספר, הם זוכרים אותה ואת הסייעות שלה לטובה.

הבן הקטן של יותם וניצן, בן שנתיים התקבל לגן של נורית, למרות הביקוש הרב בזכות ההיכרות של הגננת עם ההורים דרך הבנים הגדולים. יותם וניצן חזרו לעבודות שלהם אחרי כמה חודשים בבית בגלל חל"ת קורונה ושמחו מאד שיכלו להביא את נעם הקטן לגן החמים. בימים הראשונים הכל היה נראה תקין, נעם המתוק היה חוזר הביתה עייף אך מרוצה. שבוע אחרי שביקר מדי יום בגן, ניצן שמה לב שהילד חוזר עם סימנים כחולים על הישבן ועל הזרועות. ניצן בדקה את הסימנים, והתחילו לעלות בה חשדות לגבי המקור שלהם.

נעם, הוא ילד שמח וסקרן, ומאז שהתחיל לדבר, הוא מפגיז את ההורים ואת כל הסביבה בעשרות שאלות בדקה. אבל בשבועיים האחרונים, הוא שקט מאד, ובכל פעם שהוא שומע וויכוחים בין האחים או קולות חזקים מהטלוויזיה הוא מתחיל לבכות. ניצן ויותם שמו לב לשינוי בהתנהגות שלו וגם בסימנים הכחולים שהמשיכו להופיע על גופו של נעם.

אחרי חודש כשהם ראו שהדברים אינם משתנים, ובנוסף, נעם התחיל להתנגד להליכה לגן, בני הזוג פנו למשרד חקירות אמנון רודס, בבקשה שאבדוק את הנושא. הם העדיפו לא לפנות ישירות לגננות ולצוות בגן, כדי שהגננות לא יתנכלו לנעם, אך שאלו אימהות נוספות בגן, כשגם הן התלוננו על אותם סימנים כחולים ובהתפרצויות של בכי. סיכמנו שנתקין מצלמות בשלושה מקומות בגן שבהם מתנהלת רוב הפעילות של הצוות והילדים.

מספר הורים פנו לנורית וסיכמו איתה שהמצלמות יותקנו בגן בימים הקרובים והיא לא הביעה כל התנגדות למהלך. היא התנצלה שלא ביקרה בגן כבר כמה שבועות בגלל בעיות בריאות, אבל שהיא לגמרי סומכת על המקצועיות של הצוות הנוכחי שבגן.

אחרי יומיים, המצלמות הותקנו בגן, בשעות אחר הצהריים, כשבגן כבר לא היו הצוות או הילדים. מי שנכח בזמן ההתקנה, היה בנה של נורית, שעקב אחרי פעילות המתקינים ועזב מיד לאחר מכן.

למרות שצוות הגננות היה מודע לקיומן של המצלמות, נעם המשיך להגיע עם סימנים כחולים על הגפיים, והתקפות הבכי אפילו התגברו. ההורים פנו אליי וביקשו שאבדוק את הסרטים שהורדו ממצלמות האבטחה.

מה אני אגיד לכם. הזדעזעתי. ילדים קטנים, בין גילאי שנה וחצי עד שנתיים וחצי, שעדיין לא נגמלו מטיטולים, וחלקם עוד ניזון מבקבוקי תחליפי חלב, ספגו צעקות, משיכות בשיער, בעיטות וצעקות, שאדם מבוגר היה נבעת מהן. מתוך צוות של 6 גננות, היו שתיים ש"כיכבו" בסצנות הנוראיות שבהן הילדים הוכו וממש התעללו בהם. האחרות ניסו להתערב למען הילדים, וביקשו מהגננות התוקפניות להפסיק את הפעילות האלימה שלהן. אבל זה לא עזר. הרבה פעמים אחרי שילדים היו סופגים מכות או צעקות, הייתה מגיעה מטפלת אחרת, שהרגיעה אותם והשכיבה אותם לישון. לא היה כאן ספק בכלל, שמדובר בהתעללות בחסרי ישע, ושהדבר הצריך התערבות של גורמים רשמיים. אך קודם כל, ניצן ויותם, יחד עם זוג נוסף של הורים, פנו לנורית, בעלת הגן והציגו לה את הסרטונים.

נורית הייתה מזועזעת מהסרטונים שבהם שתיים מהמטפלות בגן נראו מתעללות באופן ממשי בילדים. היא סיפרה להורים, ששתי המטפלות עובדות אצלה כבר כשנה, והגיעו עם המלצות חמות ממקומות עבודה קודמים. היא ידעה שלאחרונה שתיהן נמצאות בתהליך גירושין מבעליהן, ושיש מאבק נוקב בין בני הזוג על המשמורת של הילדים. היא הוסיפה שמעולם לא הגיעו אליה תלונות דומות על התעללות בילדים, אבל זאת גם הפעם הראשונה, שהיא לא נמצאת בגן ומשגיחה על צוות המטפלות. ההורים קיבלו את הסבריה, אבל הבהירו לה שאין להם כוונה לוותר על הבאת הנושא לרשויות, ושבינתיים הם מוציאים את הילדים מהגן, עד שהמקרה יתברר.

למחרת, תלונה הוגשה למשטרה על התעללות בגן הילדים, וסרטי האבטחה שצולמו הועברו לידי המשטרה. זה היה אחד המקרים הקשים שראיתי של התעללות גננות בילדים חסרי אונים. נודע לי שהמשטרה פתחה בחקירה של הנושא, ולאחר שהמטפלות נחקרו ונעצרו, נורית גייסה שתי מטפלות חדשות וחזרה בעצמן לתפקוד מלא בגן. אחרי שביקרו בגן עם הילדים, ניצן והורים נוספים שילדיהם סבלו מהתעללות של המטפלות, החזירו את הילדים לגן והילדים חזרו להיות שמחים ונינוחים. זה רק מוכיח שהורים צריכים להיות ערניים לכל מה שקורה לילדים, וגם לסמוך על החושים ההוריים שלהם.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

היערכות משטרת ישראל לקראת משחק הכדורגל בין מכבי חיפה לדינאמו טביליסי במסגרת קונפרנס ליג שייערך באצטדיון סמי עופר מחר 29.7 החל מהשעה 17.00

שוטרי משטרת ישראל ומאות סדרנים ומאבטחים יתפרשו החל משעות אחה"צ באצטדיון ומחוצה לו על מנת לשמור על הסדר והביטחון, לצד הסדרת התנועה. המשחק יחל בשעה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות