30.07.2021

יום שישי

צילום: איתי צורף. http://bit.ly/3nhMC9U

מדוע הכדורסל שלנו מצליח יותר מהכדורגל?

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

יוחנן וולך החיפאי, כדורגלן הנבחרת הלאומית בשיא זוהרה, מונדיאל מקסיקו-70, מנתח את הסיבה שלדעתו חובבי הספורט אצלנו נהנים מכדורסל יותר מכדורגל. אחת הסיבות העיקריות היא מספר הפעילים השווה בכל אחד משני הענפים, 30 אלף, בעוד שבאירופה מספר שחקני הכדורגל עולה פי-3 ואפילו פי-6 על הכדורסלנים. ויש עוד סיבות.

לפני שבוע , נבחרת ישראל בכדורסל הבטיחה את השתתפותה בטורניר הגמר של אליפות אירופה בפעם ה-30. אחוז גבוה בהתחשב בעובדה שעדה כה נערכו 41 טורנירי גמר מאז מלחמת העולם השנייה.  זו מחמאה גדולה וכבוד גדול לכדורסל הישראלי ונבחרתו, המגיעים לפסגה האירופית כמעט מדי שנתיים.

לעומת, נבחרת ישראל בכדורגל לא לא הצליחה, ולו פעם אחת, להעפיל למעמד דומה מאז צורפה להתאחדות האירופית בסוף שנות ה-80' .עוד פרט למידע לקוראים: אליפויות אירופה בכדורגל, שהחלה ב-1984, נערכת בכל 4 שנים לעומת הכדורסל המקיים אליפויות כל  שנתיים. זהו שלב ההנחות.

יהיו שיטענו, לא בלי צדק, שבכדורסל  אירופה אינה מרכז העולם בכדורגל, דווקא כן. אבל אין זה נימוק  מספיק להבדל בין התוצרת שנותן כל אחד מהענפים בזירה הבינלאומית.

הפער הגדול בין שני הענפים, מעלה בכל מספר שנים תהיות רבות. בכדורסל אנחנו משתלבים באליפויות ואפילו להגיע לעתים  להישגים משמעותיים _ לעומת בכדורגל שבו הנבחרת אינה מצליחה לעבור את שלב המוקדמות. יש לכך, לדעתי, יותר מסיבה אחת. העיקרית שבהם, בישראל הכדורסל תמיד היה תחום ספורטיבי מודגש. התופעה שבלטה תמיד ומסבירה חלק חשוב מהתופעה היא כמות שחקני הכדורסל, לעומת כמות שחקני הכדורגל הפעילים.  בכל אחד מהענפים  30 אלף פעילים, אולם קיים הבדל גדול: בכדורסל דרושים 12 (כולל שחקני הספסל) שחקנים ובכדורגל 18, שלא לדבר על שחקנים אחרים המתחרים על מקומם.

זה מעולם לא היה המצב באירופה. ביבשת רשומות 49 נבחרות, כאשר מספר הפעילים בכדורגל, גדול לפחות פי-3, ולעתים פי-6 מהכדורגל. לעומת זאת, בארץ,  כמות שחקני הכדורסל מתקרבת . לכמות השחקנים באירופה. ענף פולארי ומוביל. המתחרה היחיד יחסית  לכדורסל, הוא ענף הג'ודו הצובר פופולארית גם כתוצאה מהישגיו הבינלאומיים.

איני יודע מי "הפרה", את מי בשני הענפים.  שיטות האימון דומות בשניהם. הדבר נכון לכל התחומים, פיתוח פיזי, סיבולת, פעילות על שטח קטן, זריזות, כוח פיזי, כוח מתפרץ ועוד. כמו כן פיתוח תפיסת עולם קבוצתית, מהירות חשיבה, דיוק וטיפוח יכולות אישיות. בדרך-כלל השחקנים בשני הענפים גם הולכים לאותם חדרי כושר, עובדים על אותם מכשירים ולא פעם מאמני הכושר עוברים מענף לענף לסירוגין, בלי שירגישו בהבדל.

לכדורסל היה יתרון בולט בעובדה שבנוסף להופעות הנבחרת באליפויות אירופה, קבוצות העילית התחילו להתחרות באירופה כבר בשנות ה-80'.  ועוד לא דיברנו על מכבי ת"א שעשתה זאת 20 שנה קודם לכן. הכדורגל החל להתחרות באירופה רק 30 שנה אחר-כך, וכתוצאה מזאת  הכדורסלנים מנוסים יותר.

שתי התופעות המדוברות, הפופולאריות היחסית היוצאת דופן של הכדורסל  בקרב הנוער, ושלושה עשורים של ניסיון באירופה, יוצרים את העדיפות לכדורסל. כדי לסגור את הפער באמת בכדורגל מול מדינות אירופה כמות הכדורגלנים חייבת לצמוח לבין 100 ל-150 אלף. כלומר, פי-שלושה ואפילו פי-ארבעה. עד שזה לא יקרה נהנה בעיקר מהכדורסל.

קרדיט: Sven Mandel

יוחנן, ראית פעם בארץ 30 אלף צופים בכדורסל?

אבינעם פורת עונה ליוחנן וולך וטוען שהוא טועה. אליפויות אירופה בכדורסל אינן אינדיקציה_כי הכדורסל האירופי  אינו מרכז העולם, הרי הפסגה באן.בי.איי, בארה"ב. בכדורגל, אירופה היא מרכז העולם ולפיכך קשה לנבחרת  הכדורגל להגיע לטורניר גדול. ויש עוד  פרטים מדוע הכדורגל מנצח כאן את הכדורסל.

יוחנן היקר, אוהב את גישתך לעסוק לעתים בנושאים הנמצאים ברומו של הספורט. לא פרטים נקודתיים, למרות שבמקרים מסוימים גם הם חשובים. יחד עם זאת, העמדה שלך שלפיה הכדורסל אצלנו פופולרי יותר מהכדורגל_אינה מקובלת עלי.

אמנם הסיבות שמנית לעדיפות  הזו, בעיניך, סבירות בעיני, אך עדיין אין זה מביא לקביעתך מי הספורט הפופולארי אצלנו. קודם כל, דרגת הקושי להגיע לטורניר גמר אליפות אירופה, שונה לחלוטין.  אליפות  אירופה, בכדורסל, גם אתה יודע, אינה משתווה כלל לכדורגל. 

בכדורסל,  אירופה, למרות מספר  שחקנים מצוינים שהוציאה לארה"ב, אינה מרכז העולם. הרי מרכז העולם הוא האן-בי.איי, ורק השחקנים הפחות הטובים שנפלטים, למעט בודדים הנמצאים ברמה גבוהה ביותר, מגיעים לאירופה. לדוגמה, מדוע דני אבדיה חלם מאז החל את הרומן עם הכדורסל, לעשות קפיצת-מדרגה לאן.בי.איי?  בכדורגל, זה אחרת. לא רק באירופה הקלאסית שבה משחקות מגה קבוצות כמו באיירן מינכן, ריאל מדריד, ברצלונה, יובנטוס, סן ג'רמן ואחרות. אפילו בישראל הקטנה והמפגרת, מה לעשות, אחריהן, הכדורגל מדבר אל הקהל הרבה יותר.  כל אוהד מכור הרבה יותר לקבוצה "הקטנה" שלו, במובן המקצועי. בואו ניקח את האצטדיון הקרוב לקורים, סמי עופר בחיפה. 30 אלף מקומות. ולא סתם אצטדיון של 30 אלף, אלא בזמנים כתיקונם הוא מתמלא ברובו ואף כולו. ראית פעם, יוחנן,  30 אלף צופים בכדורסל? יעברו עוד שנים עד שהכדורגל הישראלי יצליח לעשות את קפיצת המדרגה.

קפיצה שהופכת בזכות  השיפור הטכני והפיזי, קשה מפעם לפעם. לא רק סמי עופר, אלא גם טדי  בירושלים ובלומפילד יפו  כבר מכרו את כל 30 אלף הכרטיסים למשחקים מסוימים.

מתוך עמוד הטוויטר של FIFA

עד שנגיע לאירופה, נעקוב בדריכות אחרי קבוצות ליגת העל, במיוחד מכבי והפועל חיפה, כל אחד וקבוצתו. וגם נהנה, עד כמה שאפשר מכוכבים שצמחו אצלנו כמו מנור סולומון, מונאס דאבור, ואפילו ליאור רפאלוב המכביסט מחיפה בבלגיה. כל אלו בולטים בקבוצותיהם האירופיות. זה מה שיש, אבל אותו "יש" מספיק כדי להדליק את חובבי הכדורגל..

כתבת דברים מאוד נכונים על מספר הכדורגלנים הנמוך יחסית, אבל  זה לא ימנע את התלהבות הקהל, לפחות ברובו, מהקבוצות שלנו.

 

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות