01.08.2021

יום ראשון

מימין מאיה באמצע ניצן משמאל שחר. קרדיט צילום: חיים בורק

מבט על כדורעף הנשים בישראל דרך עיניהן של שלוש שחקניות צעירות ומבטיחות

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שלוש כדורעפניות צעירות ממכבי XT חיפה, מספרות על הדרך שבה התאהבו בענף הכדורעף כילדות בביה"ס היסודי, דרך מחנות האימונים של הנבחרות השונות ועד החלומות לעתיד, בדרך למצוינות ומקצוענות

מאיה דודוצ'קין,בת 19, גובה 182 ס"מ – משחקת כחוסמת אמצע. החלה לשחק כדורעף בכיתה ד', בקבוצת מטה אשר, בהדרכת המאמן נעם כץ. בכיתה ז' הצטרפה  לקבוצת מכבי חיפה, "לקחתי צעד אחד קדימה" היא מספרת, ובכיתה ט' עברה לפנימייה למצוינות של ספורטאים במכון וינגייט. היא סיימה כיתה י"ב בביה"ס בקיבוץ שפיים במגמת ניהול עסקי. מאיה משחקת בנבחרת ישראל מגיל 14, אז הצטרפה לנבחרת הנערות (גיל 14-16), אחר כך לנבחרת הנוער (16-19), וכיום בנבחרת הנשים של ישראל.

מאיה באה ממשפחה של כדורעפנים. אמה אלה גמפל שיחקה באזרבייג'ן ולאחר שעלתה לארץ שיחקה בנבחרת ישראל ובקבוצות הכדורעף של קרית אתא ומטה אשר. האם מורה לספורט בתיכון אופק בקיבוץ עברון. דודה שלה, סנה שטיין, שגובהה 187 ס"מ, הייתה גם היא שחקנית נבחרת ישראל ושיחקה עם אמה באותן קבוצות. בתה תמר שטיין (25), שחקנית נבחרת ישראל ועד לפני שנה שיחקה במכבי חיפה. מאיה מתאמנת בממוצע 3 שעות ביום, אימון בוקר של חדר כושר ועוד אימון ערב.

את הצלחתה בענף כדורעף הנשים, מייחסת מאיה לעובדה שהיא גבוהה יחסית וזה יתרון ליד הרשת. נוסף לכך הכישרון הטבעי שלה ובעיקר "המון התמדה ועבודה קשה" כפי שהיא מספרת.

מאיה התגייסה לצה"ל ביולי 2019 כמורה חיילת בביה"ס אורט ע"ש דרסקי, בעכו, כעוזרת למורה לספורט ונמצאת בשיעורי ספורט של התלמידים בבית הספר בכיתות י' -י"ב.

למה חשוב לך להיות שחקנית כדורעף?

"אני אוהבת את זה. בשנים האחרונות קיבלתי המון הזדמנויות להיות חלק מנבחרת ישראל, לשחק בחו"ל מול שחקניות ברמה גבוהה וללמוד מהן. אני אוהבת לעשות ספורט ומשקיעה בזה המון. התחלתי בנוער ועכשיו כשחקנית בית חזרתי לבוגרות כשחקנית מקצוענית בליגת העל".

האם תמליצי לילדה או נערה להתאמן ולשחק כדורעף?

"כן, בטח! קודם כל זה נותן כלים לחיים כמו סדר בלי הורים. אני קיבלתי הרבה בטחון עצמי, זה כיף עד  שמגיעים לקטע המקצועי. אז  זה כואב ולא נעים, יש  פציעות. אני עברתי פציעה קשה. קרעתי את הצולבת ועברתי שיקום והחלמה של 9 חודשים בלי ספורט וזה קשה. בסופו של דבר זו חוויה מורכבת וקשה אבל כיפית. למדתי המון".

יש לך אמונות טפלות שאת מאמינה בהן לפני משחק?

"לפני משחק אני משתדלת לעשות בוקר רגוע בלי לחץ. להכין את עצמי למשחק ולשחקניות היריבות בקבוצה השנייה. פשוט באה ועושה את זה".

קרדיט: איגוד הכדורעף בישראל


מה את מאחלת לעצמך לעונה החדשה בקבוצתך מכביXT חיפה?

"שניקח אליפות, מקום ראשון בליגה. אני אישית רוצה להתקדם ספורטיבית, לעשות יותר למען הקבוצה, להיות עם הבנות ולהוביל את הקבוצה שלי ובכך לתרום את חלקי בצורה הטובה ביותר".

       איזה מסר יש לך לאוהדי הקבוצה והכדורעף בכלל בארץ?

"לאחר תקופה של בידוד וסגר, אתם האוהדים חסרים לנו. נשמח לראות אתכם ברמת אלון מעודדים את הקבוצה "יאללה מכבי חיפה" ולא רק את קבוצת הכדורגל.

אני רוצה שישראל תהיה כמו איטליה. אולם מלא באוהדים ילדים ומבוגרים שמבקשים חתימות מהשחקניות. אוהדים קונים כרטיסים ועושים מנוי לקבוצה. ככה אני רואה את העתיד של הכדורעף בישראל. תיקחו דוגמה מהאולם במטה אשר, אולם מלא מפוצץ עם קהל ביתי, אנשים באים למשחקים ומעודדים.

יש להדגיש נקודת אור. השר חילי טרופר, שר התרבות והספורט, בא לבקר את נבחרת הנשים בקיץ וזה היה הביקור הראשון שלו בוינגייט. זה נותן סוג של מחשבה טובה עליו, מישהו שאכפת לו מהענף הזה של כדורעף נשים".

      איזה ספורטאי/ת מהווה עבורך דמות לחיקוי?

 "בשבילי דמות לחיקוי כספורטאי וכאדם מחוץ למגרש הוא שחקן הטניס נובאק דג'קוביץ'. שחקנית כדורעף זו קארול אנה דה סילבה מברזיל, חוסמת אמצע ושחקנית נבחרת ברזיל".

      כיצד את עוברת את תקופת הקורונה? הסגר?

"את התקופה עברתי כשאני מתאמנת עם נבחרת ישראל בוינגייט כל התקופה. רק שבוע אחד הייתי בבית, זה עוד יתרון של להיות בסגל נבחרת ישראל בכדורעף".

מה התוכניות שלך לאחר השחרור מצה"ל?

"אני רוצה ללמודMarketing" ", זה העתיד. זה מקצוע מבוקש לייצג עסקים ולהציג לעסקים פתרונות ייחודים – דרך השיווק של חברה או מוצר מאוד חשובה".

ניצן איינס, בת 18, גובה 165 ס"מ,  משחקת בתפקיד ליברו – שחקנית הגנה. החלה לשחק בגיל 9 כתלמידה בכיתה ד' בביה"ס 'הבונים' ברמות רמז חיפה,  המשיכה בלימודיה בתיכון 'אליאנס'. ניצן הצטרפה לאקדמיה למצוינות של וינגייט בגיל 15 ובכיתה י' החלה ללמוד בחוף השרון שם סיימה במגמת ניהול עסקי.

ניצן משחקת בנבחרת ישראל בתפקיד שחקנית הגנה, "קפיץ שמגיע לכל כדור", מגיל 15 ועברה את כל הסגלים לפי הגילאים. "אני גאה להיות חלק מנבחרת ישראל שרוצה לעשות צעד נוסף ולהתקדם באירופה" היא מספרת. 

הכדורעפנית הירוקה עומדת להתגייס לצה"ל במרץ 2020  עם הכרה כספורטאית מצטיינת, בהיותה בסגל נבחרת ישראל בכדורעף נשים.

ניצן הגיעה לענף דרך חוג בבית הספר היסודי בהדרכת המאמן וובה טודורב. "אהבתי מאוד שיעורי ספורט ואת הכדורעף במיוחד" מספרת ניצן. את הצלחתה היא מייחסת לעובדה שכבר שש וחצי שנים היא מתאמנת באופן מקצועי, מגיעה לאימונים ומשקיעה כדי להיות ב"6" בסגל של הבוגרות בליגת העל. לצורך כך היא מתאמנת 4 שעות ביום, בחדר כושר, אתלטיקה וכדורעף. היא גם מתאמנת בלהקפיץ כדורגל כי זה עוזר להציל כדורים אבודים. הנוסחה להצלחה לדבריה היא "עבודה קשה, כוח רצון והתמדה".

  למה חשוב לך להיות שחקנית כדורעף?

"מאוד חשוב לי להיות שחקנית כדורעף מקצוענית. אני אוהבת את מה שאני עושה, השקעתי בתחום המון, ויתרתי על המון דברים בכדי להתקדם, להמשיך להתאמן ולשחק. ויתרתי על מפגשים עם חברים, על הליכה לצופים, לחוגים ופעילויות פנאי שונות. אני מתחילת הדרך "ירוקה". אני במכבי חיפה כבר 10 שנים, ממש ירוקה.  זו השנה הראשונה שלי בליגת העל, וזה חלום שהתגשם לעלות מקבוצת הנוער לקבוצה הבוגרת".

האם תמליצי לילדה או נערה להתאמן ולשחק כדורעף?

"כן. זה ספורט קבוצתי וזה מאוד טוב. אני פשוט מאוהבת בספורט הזה, צריך לשחק בכדי להבין. זה משהו מיוחד. העיסוק בכדורעף מעניין, משנה שגרה ועוזר בהכל".

יש לך אמונות טפלות שאת מאמינה בהן לפני משחק?

"אמונה טפלה? מה שאני לובשת מתחת לחולצה הרשמית זה 'טופ מזל' למשחקים. לפני שאני עולה למגרש אני קושרת שרוכים על הקו".

מה את מאחלת לעצמך לעונה החדשה בקבוצתך מכבי  XT  חיפה?

"לצמוח כספורטאית, להתפתח כשחקנית בקבוצה שלי מכבי חיפה והכי חשוב לקחת אליפות".

איזה מסר יש לך לאוהדי הקבוצה והכדורעף בכלל בארץ?


"לאוהדים, נשמח לראות אתכם, שתבואו לעודד, בואו עם הילדים להנות ולהיחשף לענף ספורט אולימפי". 

איזה ספורטאי/ת מהווה עבורך דמות לחיקוי?

"אני מעריצה של מוניקה דה גנארו,שחקנית כדורעף איטלקיה בתפקיד הליברו, יש לי חולצה שלה".

כיצד את עוברת את תקופת הקורונה? הסגר?

"את הסגר הראשון עברתי עם אימוני זום באקדמיה של וינגייט. בסגר השני היו אימוני נבחרת בוינגייט. לא היה לי יותר מידי זמן פנוי שאין מה לעשות". 

מה התוכניות שלך לאחר השחרור מצה"ל?

"אני רוצה לעבוד קשה ולשחק בחו"ל בעזרת השם, אולי באירופה".

שחר גרוס, בת 18, גובה 172 ס"מ, משחקת בתפקיד ליברו או קבלנית (תלוי במאמן ובדרישות באימון). החלה את דרכה בענף בכיתה ד' בביה"ס איינשטיין בחיפה עם המאמנת טל לב, שהייתה שחקנית במכבי חיפה ונבחרת ישראל. שחר בחרה במסגרת שיעורי הספורט להשתתף בחוג כדורעף ונחשפה לענף. כבר בכיתה ה' השתתפה  ב"פרויקט מצוינות" בכדורעף בו ילדים מכל רחבי חיפה התאמנו יחד.


שחר משחקת בליגת העל בכדורעף זו השנה השנייה ומגיל 17 נמנית על סגל הבוגרות של מכבי XT חיפה. היא משקיעה הרבה באימונים. 4 שעות ביום ולפעמים יותר. שעה וחצי בחדר כושר ושעתיים אימון באולם. כל זאת לא על חשבון הלימודים. היא סיימה את לימודיה בהצטיינות בביה"ס הריאלי בחיפה במגמת כלכלה ומזרח תיכון. בימים אלה היא מתגייסת לצה"ל ותשרת בחיל התקשוב. 

למה חשוב לך להיות שחקנית כדורעף?

 "זה חלום שלי מאז שאני קטנה. זה לא עוד חוג. המצוינות של מועדון מכבי חיפה חשובה לי וכן העניין החברתי. אנחנו השחקניות הצעירות והבוגרות נמצאות המון ביחד וחוות המון דברים באימונים ובמשחקים, אם אלה בחוץ או בבית באולם ברמת אלון. בחרתי בכדורעף כי זה ספורט קבוצתי שמשתפים בו פעולה וזה משחק מאוד אלגנטי. הנושא של מסוגלות עצמית חשוב לי".

"התאהבתי בכדורעף כספורט בבית הספר היסודי ומאז אני ממשיכה וגם אוהבת מאוד כדורעף חופים. זו פעילות אינטנסיבית יותר מכדורעף אולמות. משחקים בקיץ בחול על חוף הים או במגרש מיוחד. אני אוהבת מאוד גם לשחק טניס וכך שומרת על כושר וקואורדינציה. ביסודי אהבתי כדורגל ושיחקתי עם הבנים והיינו מנצחים".

האם תמליצי לילדה או נערה להתאמן ולשחק כדורעף?

"כן, ממליצה מסיבה פשוטה. זה נותן המון לילדה לא רק בהיבט הספורטיבי אלא בחיים בכלל. זה נותן ערכים חשובים ודרכי התנהגות, כבוד הדדי לחברים. זה ענף  קבוצתי. מקבלים ערך חשוב להתמיד ולעבוד בעבודת צוות. כדורעף הוא משחק מאוד חכם". 

יש לך אמונות טפלות שאת מאמינה בהן לפני משחק?

 "אני לובשת גרב ירוקה תמיד במשחק ומקשיבה לשיר של להקת דה סקריפט Hall of Fame  – היכל התהילה. זה נותן לי מוטיבציה להגיע ליעד גבוה". 

מה את מאחלת לעצמך לעונה החדשה בקבוצתך מכבי  XT  חיפה?

"אני מאחלת שנהיה בריאים ושנחזור לשגרה, לאימונים ולמשחקים שחסרים לנו מאוד. לצערי משחקים בינתיים בלי הקהל שלנו. אני רוצה לעשות כמה שיותר בליגת העל, יש לי הזדמנות גדולה להוכיח בעזרת עבודה קשה והתמדה שאני שחקנית צעירה בקבוצה ושאני רוכשת ניסיון וידע כל הזמן.

בנוסף השנה עם  קבוצת הנוער בנות (גילאי 17-19), סיימנו י"ב ואנחנו רוצות לעשות היסטוריה ולהביא אליפות של קבוצת נוער נשים ובכך לסגור מעגל מדהים".

איזה מסר יש לך לאוהדי הקבוצה והכדורעף בכלל בארץ?

"הקהל חסר לנו השחקניות מאוד מאוד. הקהל הוא שחקן נוסף שמסייע לנו. מחכים  שיבוא וימלא את אולם רמת אלון במשחקי הבית ויבוא לעודד במשחקי החוץ ולצבוע את האווירה בירוק. אני קוראת לאוהדי מכבי חיפה, אם כדורגל או אם כדורסל, בואו לעודד את הנשים בכדורעף ברמת אלון".


איזה ספורטאי/ת מהווה עבורך דמות לחיקוי?

"דמות לחיקוי בשבילי היא שחקנית כדורעף ששיחקה במכבי  XTחיפה, טום לוגאן,  ספורטאית אולימפית בעלת מדליות ותארים רבים כולל אליפות ישראל וגביע עם מכבי XT  חיפה. אני מעריצה של לוסיה בוסטי, שחקנית איטלקייה שמשחקת בנבחרת איטליה".

כיצד את עוברת את תקופת הקורונה? הסגר?

 "הסגר הוא לא מצב אופטימלי ולעתים קשה. אין קבוצה ואין שחקניות זרות ואי אפשר להתאמן בלי חברות ולא מגיעים לכושר טוב, זה מה שהיה בסגר הראשון.
בסגר השני זה מעט שונה. הייתה קבוצה והיו חברות אבל היה קשה. פעם יש ופעם אין אימון, אז המאמנים נתנו לנו תרגילים לבצע בבית".

מה התוכניות שלך לאחר השחרור מצה"ל?


"אני רוצה לחזור לשחק בליגת העל במכבי XT  חיפה ולשלב עם לימודים. אני מתלבטת בין פסיכולוגיה לבין פיזיולוגיה ותזונה".


ומה חושב חיים קסל, נשיא מועדון הכדורעף מכביXT  חיפה, על שלוש הכדורעפניות?

.
"בנושא הגיוס לצה"ל של השחקניות, אני תקווה שלמרות שאנו רואים חשיבות גבוהה לשרת בצה"ל, השחקניות שלנו יצליחו גם לתרום בשירות הצבאי וגם להמשיך ולהתפתח כשחקניות מובילות בכדורעף בישראל ולייצג את המועדון והמדינה באירופה".

"שנים רבות אימנתי את קבוצת הנשים של המועדון. בשנים האחרונות הקבוצה זכתה בתארים רבים – גביע המדינה ב- 2016 ו- 2017 ובדאבל ב- 2018 (אליפות וגביע). לקבוצת הנשים מכבי XT חיפה יש 3 זכיות בגביע המדינה וכן 3 זכיות בצלחת האליפות בשנים 2016, 2018, 2019.

ומה לגבי הפעילות שלכם לקידום הנושא בחיפה?


"במסגרת הפעילות הכוללת בחיפה אנו נמצאים בבתי הספר עם חוגים של כדורעף ומעסיקים מאמני כדורעף וכדורשת, עולים חדשים וותיקים. בסך הכל מאות תלמידי בית ספר, ספורטאיות וספורטאים פעילים במועדון, בונים את דור העתיד, מעודדים ספורט תחרותי וכן ספורט עממי בבתי ספר בעיר חיפה.

אנו גאים במיוחד בכך שאנחנו מצליחים לשלב זכייה בתארים עם שחקניות שגדלו והתפתחו "בבית" שהוא מכבי חיפה.

בשנים האחרונות רק שחקניות שלנו יצאו לשחק כמקצועניות באירופה בליגות מובילות, ואני מאחל גם שהשחקניות שמתגייסות בימים אלה יצליחו להתקדם לאירופה אחרי שיעזרו לנו לזכות בתארים נוספים".

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

משטרת ישראל ערכה השבוע פעילות אכיפה מוגברת בתחומי מרחב אשר שבמחוז חוף למען בטחון משתמשי הדרך ואיכות חיי התושבים

במסגרת המאבק בנגע תאונות הדרכים, ערכו השבוע שוטרי התחנות שבתחום מרחב אשר בשת"פ השיטור העירוני ומשטרת התנועה הארצית פעילות מוגברת בתחומי התחנות אשר התמקדה באכיפת

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות