27.07.2021

יום שלישי

אילוסטרציה. FREEPIK

כניסת השבת 4:09 | יציאת השבת 5:21

לתקן מעידות בדרך הנכונה

המטרה היא לא שבירה והלקאה עצמית, אלא שיפור המעשים

ניקח דוגמא שתעזור לנו להבחין בהבדל בין שני סוגי התשובה עליהם דיברנו בשבוע שעבר.נדמיין לעצמנו מורה בכיתה, שמסיבה כל שהיא התפרץ על אחד התלמידים צעק עליו והעליב אותו לםני כל התלמידים לא משנה מה הייתה הסיבה אם שהתלמיד הרגיז אותו או שהמורה היה עצבני או עייף והילד היה רק הקש ששבר את גב הגמל לא משנה הסיבה התוצאה הייתה פגיעה קשה מאוד בילד חלף עבר לו הזמן והמורה נרגע וחושב לעצמו "מה עשיתי, איך העלבתי את הילד?” הוא מתחרט על מעשיו ומחליט לפייס את הילד בכל מיני פיוסים ודרכי תשובה.

מהי הסיבה האמיתית של החרטה? פעמים רבות,זה לא בגלל ההכרה בכך שהמורה עשה מעשה לא ראוי,פגע בילד קשה כלכך, או בגלל הרצון האמיתי לפייס ולהרגיע את הילד שנפגע קשה כלכך מהילד מעלבונותיו. אלא מצד אהבה עצמית. ומצד הפחד שמא יאבד את מקום עבודתו אולי כבר לא יקבל את הקידום שהוא רצה כלכך עכשיו ההורים האחרים ידברו עליו מאחורי גבו הוא כבר לא יהיה המורה המוערך וכו.. אם כן 2 נקודות יש בפנינו.

אנו רוצים לתקן מעידות, נפילות ומעשים לא ראויים-אין לעשות זאת בצורה של הלקאה עצמית והורדת הערך העצמי "מה אני שווה אחרי שעשיתי מה שעשיתי"…אם אתה נמצא במצב כזה- עצור והבן שאתה לא בכיוון הנכון.טעית בדרך. מי שדוחף אותך לכיוון הזה הינו אותו כוח שגרם לך למעוד מלכתחילה כפי שהוא מכונה היהדות- היצר הרע.. אל תשתף פעולה המטרה היא לא שבירה והלקאה עצמית אלא שיפור המעשים, והדבר הזה יכול להיעשות רק על ידי עידוד תמיכה ותקווה כשאתה בא לשפר את המעשים עצמם. ולא השקטת המצפון זמנית וחזרה לאותה נקודה שוב בזמן מן הזמנים כך האדם יכול לבנות לעצמו ערך עצמי אמיתי איתן ויציב.

אם נחזור להתחלה שני דברים עיקריים מעצבים בעיני האדם את הערך העצמי שלו:

1.הצורה בה אני מעריך את הדרך בה אני מתמודד עם אתגרי החיים 

2.הפער בין מה שאני רוצה להיות ,צריך להיות,חושב שאני צריך להיות .לבין מה שאני בפועל. למדנו שהפער הזה הכרחי להתקדמות בחיים. ולולי הפער לא היה רצון להתקדמות. אך צריך להבין שבדרך יהיו קשיים,והם לגיטמיים והכרחיים. לכן אין להישבר מהפער הזה, כיוון שהוא קיים אצל כולם. השאלה שצריכה להישאל היא, עד כמה אתה קשה עם עצמך בעקבות העובדה שעדיין לא הגעת לאן שהיית רוצה להגיע? ככל שנהיה קשים יותר עם עצמנו- הערך העצמי שלנו ירד בעינינו.לכן הגישה הנכונה צריכה להיות גישה תומכת ומעודדת.

הרב שמעון שטרית

הרב שמעון שטרית

רב בית כנסת הבבא סאלי ומרצה שיעורי תורה בוגרים ונוער

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

"לילה לבן" באתרי התיירות בעמק יזרעאל

מגוון פעילויות לאור ירח מלא ברחבי העמק ב23-24/8/21 המועצה האזורית עמק יזרעאל היא אחת המועצות האזוריות הגדולות בישראל ובה 40 ישובים, הממוקמים במרחב תיירותי עצום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות