06.07.2022

יום רביעי

אילוסטרציה

לשון הרע – מתי מדובר בעבירה פלילית?

חיים ומוות ביד הלשון, כך אמר שלמה המלך. מילים יכולות להכאיב לפעמים יותר מפגיעה פיזית, במיוחד, היום בעידן שבו אפשר לפרסם כל דבר בקלות במדיות החברתיות, וזה עלול להישאר שם לנצח.

האיסור על אמירת לשון הרע קיים עוד מקדמת דנא. בהלכה היהודית לשון הרע נחשב למעשה חמור, עד כדי כך שעל פי חז"ל , "המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים."

גם בחוק הישראלי קיים איסור לפרסם לשון הרע, כאשר פרסום כזה יכול להיות עוולה אזרחית ובמקרים מסויימים גם עבירה פלילית שניתן להגיש בגינה כתב אישום.

אז קודם כל, מהו לשון הרע?  

לשון הרע יכול להיות מילים, תמונות ואפילו תנועות שבמידה ויתפרסמו יגרמו להשפלה, ביזוי או פגיעה במקום עבודה או עיסוק של מי שהפרסום מתייחס אליו.

צריך להדגיש שפרסום לא חייב להיות משהו שהוצג לציבור הרחב, אלא מספיק שאדם אחד (שהוא לא מושא הפרסום) נחשף ללשון הרע. כלומר, פרסום יכול להיות באמצעות שליחת הודעת SMS, שיחה, שליחת אי- מייל, העלאת פוסט ברשתות חברתיות, תגובה לפוסט, העלאת סרטון ל-   youtube , תליית כרזה וכו'.

אם מדובר במקרה בו לשון הרע הופנה לנפגע והוא היחיד ששמע או ראה את הדברים, אין מדובר בפרסום. למשל – לשלוח הודעה משמיצה לאדם שההשמצה מכוונת אליו, לא ייחשב כפרסום לשון הרע.

מתי אנחנו חוצים את הקו ולשון הרע הופך להיות עבירה פלילית?

תביעות לשון הרע נפוצות מאוד, מכיוון שהחוק מאפשר לנפגע לקבל פיצוי כספי ללא הוכחת נזק, עד סכום מסויים. אבל יש מקרים שבהם אפשר, בנוסף לפיצוי כספי, להטיל על מי שפרסם לשון הרע גם אחריות פלילית ועונשים מלבד פיצוי.

כדי להרשיע אדם בעבירה פלילית של לשון הרע, החוק קובע 2 תנאים מצטברים:  האחד – לשון הרע פורסם מתוך כוונה לפגוע (לא בתום לב) והשני – הפרסום הגיע ל-2 אנשים ויותר. בעוד שבהליך אזרחי מספיק שהפרסום יגיע לאדם אחד חוץ מהנפגע וכמו כן, בהליך אזרחי לא נדרשת הוכחת כוונה לפגוע מצדו של המפרסם, בהליך פלילי נדרשים להוכיח את שני הנתאים יחד.

חשוב לציין כי בעבירות של לשון הרע, ההליך לא מתנהל על ידי המדינה כמו בעבירות פליליות חמורות יותר. ברוב המוחלט של המקרים, אם תגישו תלונה במשטרה בשל ביצוע עבירת לשון הרע כלפיכם, התיק ככול הנראה ייסגר גם אם אכן נעברה העבירה, מכיוון שהמדינה לא רואה במקרים כאלו, שהם בד"כ סכסוך אישי בין 2 פרטים, ככאלה שפוגעים באינטרס הציבורי.

לכן, במקרים של עבירה פלילית של לשון הרע יש אפשרות להגיש קובלנה פלילית, וכתב האישום יוגע על ידי אדם פרטי שהוא הנפגע והוא זה שינהל את ההליך. כמובן שלמרות שהמדינה איננה צד להליך, ההליך יתנהל בהתאם לסדר הדין הפלילי ועל האדם שהגיש את כתב האישום לפעול בהתאם לכללים אלו.

העונשים בהליך של לשון הרע פלילי כוללים בדרך כלל – קנס, פיצוי כספי ומאסרים על תנאי. כך שברור שההליך הפלילי עשוי להיות מרתיע יותר מאשר תביעה אזרחית. יחד עם זאת, הגשת קובלנה פלילית כנגד הפוגע לא חוסמת את הדרך מהגשת תביעה אזרחית נגדו וניתן לפעול בשני המישורים.

בכל מקרה שבו נפגעתם בשל לשון הרע שפורסם כלפיכם, כדאי מאוד לפנות לעורך דין שייצג אתכם. במקרים המתאימים ניתן להגיש קובלנה פלילית כנגד הפוגע, אבל מכיוון שישנם חוקים וסדרי דין שחשוב להקפיד עליהם, כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין המכיר את ההליך הפלילי, כדי להגדיל את הסיכוי להצלחה ולקבל תוצאה שתרתיע את מי שפגע בכם ותעניק לכם פיצוי הולם.

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות