28.01.2022

יום שישי

אילוסטרציה

לקח שוחד תמורת היתרי כניסה לישראל ונדרש להשיב את הכספים למדינה

הנתבע היה איש צבא קבע בדרגת רב סרן, אשר בשנים מסוימות כיהן כקצין תיאום בבית לחם. במסגרת תפקידו, היה אחראי על מתן היתרי כניסה לישראל לתושבים פלשתינים. נגד הנתבע הוגשו 39 כתבי אישום וביניהם- לקיחת שוחד, זיוף, חריגה מסמכות עד כדי סיכון בטחון המדינה, סיוע לכניסה לישראל, מרמה, הפרת אמונים ועוד. הנתבע הואשם בכך שהנפיק למעלה מ- 200 היתרי כניסה לישראל, בתמורה לקבלת כ- 250,000 ₪. מחיר היתר בודד נע בין 2,000 ₪ ל- 4,000 ₪. 

בשנת 2016 נגזר דינו של הנתבע. בית הדין הצבאי ציין את החומרה שיש לעבירת השוחד, את מלחמת החורמה שמנהלת המדינה נגד התפשטות תופעת השחיתות של עובדי ציבור, במסגרתה הוחמר העונש הקבוע בצידה של עבירת השוחד על עשר שנות מאסר, ואת הפגיעה הטמונה במעשיו של הנתבע בערכים חברתיים מוגנים. על הנתבע הוטל עונש של 6.5 שנות מאסר וכן קנס של 30,000 ₪ והוא הורד לדרגת טוראי. 

המדינה הגישה נגדו גם תביעה אזרחית ובה דרשה לקבל את הכספים שהוא קיבל כשוחד. לטענת המדינה, הנתבע התעשר שלא כדין. נכון שהוא לא לקח ישירות כסף מהמדינה ולא נגרם לה חיסרון כיס עקב כך, אבל, הוא הורשע בעבירת שוחד, מרמה והפרת אמונים ולכן צריך להשיב את הכסף. הנתבע ניצל את תפקידו, מעמדו ודרגתו ופגע באמון הרב שנתנה בו המדינה והצבא. מעשיו של הנתבע פגעו קשות בתדמיתו של הצבא בעיני הציבור הישראלי כולו והנזק שגרמו מעשיו חורג בהרבה מנזק כספי בלבד. בתפקיד שבו נדרשים יחסי אמון, על האמונאי (מי שנותנים בו אמון) לפעול בתום לב. הנתבע טען כי בכל מקרה, הוא כבר נענש, הוא לא קיבל שכר בכל שנות מאסרו ואיבד את זכויותיו הכספיות אשר צבר במשך 20 שנות שירותו ולכן יש לפטור אותו, לטענתו, מחובת השבת הכספים.

בית המשפט קבע, כי במקרה זה, ההרשעה הפלילית משמשת כראיה כמעט מכרעת והוא אכן קיבל כספים שלא כדין. אמנם המדינה לא הייתה זכאית מלכתחילה לכספים שהנתבע קיבל עבור היתרי הכניסה, אולם, ישנו כלל שנקרא "אין חוטא יוצר נשכר". התנהגותו של הנתבע הייתה חמורה ביותר, הוא היה עובד ציבור שניצל במספר רב של פעמים את הסמכויות שהוקנו לו לשם גריפת רווח אישי. חומרת מעשיו של הנתבע וחשיבות הערכים בהם פגע מצדיקים את חיובו בהשבת הסכומים שנטל שלא כדין. רווח שהופק כתוצאה מהפרת חובת אמון יש להשיב לאדם שכלפיו המפר חב את האמון. עם זאת, בית המשפט שקל שיקולי צדק וציין כי הנתבע שירת במשך 19 שנים בצבא וסיכן את חייו. בנוסף, הוא הוכר כנכה צה"ל ושייך למשפחת השכול. לאור נסיבותיו ומצבו האישי של הנתבע, נקבע כי הוא ישיב 170,000 ₪ + הוצאות שכ"ט עו"ד למדינה.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות