18.05.2022

יום רביעי

אילוסטרציה

לעולם אל תפסיקו לחלום: על עבריין מין מורשע שחלם להיות מורה

התובע עבד בשנת 2007 כמאבטח בבית חולים וביצע מעשים מגונים במישהי ששהתה בבית החולים בשעות הלילה כדי להשגיח על אחיינה המאושפז. הוא הורשע בעבירות של מעשה מגונה בכוח, מרמה והפרת אמונים. התובע ביקש להתחיל לעבוד כעובד הוראה ובשנת 2013 אגף הביטחון של משרד החינוך בדק קיומו של מידע פלילי אודותיו והבדיקה לא העלתה דבר. החל משנת 2014 הוא שימש כעובד הוראה ואף מילא את תפקידו לשביעות רצון מנהליו. התובע הועסק על ידי משרד החינוך בחטיבה מסוימת במעמד של עובד הוראה זמני ואף היה בניסיון לקראת קביעות. בנוסף הוא עבד בבתי ספר מוכרים שאינם רשמיים.

בשנת 2017 ולקראת שנת הלימודים החדשה נעשתה שוב בדיקה בנוגע לרישום הפלילי של כלל עובדי ההוראה וכך התגלתה ההרשעה של התובע ואף התברר כי אין לו אישור ממשטרת ישראל המתיר את העסקתו. או אז נשלחה אליו הודעה כי לאור קיומה של הרשעה פלילית בעניינו, הוטלה חסימה על רשומתו במערכת החינוך וכי העסקתו במערכת החינוך אסורה. אגף האכיפה במשרד החינוך הגיש תלונה במשטרה על זיוף מסמך והפרת חוק איסור העסקת עברייני מין. 

בהמשך זומן התובע לשימוע וטען כי הוא אוהב את המקצוע וכי הוא בן למשפחת אנשי חינוך, כי עשה טעות ושילם עליה מחיר כלכלי נפשי וחברתי וכי עבר הליך טיפול ושיקום שדי בו כדי לאפשר לו להמשיך וללמד. בנוסף, טען, כי חלף זמן רב וממילא הוועדה להערכת מסוכנות קבעה שמסוכנותו נמוכה. עם זאת, מנכ"ל משרד החינוך הוציא החלטה כי הוא לא מתיר את העסקת התובע וזאת לנוכח ראיות מנהליות בדבר זיוף, דבר אשר מהווה השפעה מזיקה על התלמידים וכפועל יוצא אי התאמה לתפקיד של עובד הוראה, התובע לא השלים עם החלטת משרד החינוך והחליט לתבוע, שכן, לדעתו, לא ניתן להוכיח השפעה מזיקה על התלמידים. התובע לא התייחס לטענות כנגדו בעניין זיוף המסמכים, אך, ציין, כי חסימתו ברשומות פוגעת בזכותו לחופש העיסוק.

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע, כי ההחלטה שלא לבטל את החסימה של התובע מהרשומות של משרד החינוך היא החלטה סבירה. למנכ"ל משרד החינוך יש שיקול דעת רחב בקביעה באילו נסיבות מוצדק שלא לתת אישור העסקה למועמד, כמו למשל, במקרה של עבירה שיש עימה קלון או כאשר ישנן התנהגויות שיש לראות בהן כהשפעה מזיקה על התלמידים. בנוסף, ישנה חשיבות להגנה על קטינים או חסרי ישע ובמקרה של עבירת מין החוק פוטר את המעסיק אפילו מחובת הודעה מוקדמת לפיטורים. על עובד הוראה ואיש חינוך חלות אמות מידה מחמירות בשל טיב התפקיד והדוגמא האישית שהוא נותן, שהרי ממוריו וממחנכיו שואב הדור הצעיר את מערכת הערכים, הבונה ומגבשת את דמותה של החברה הישראלית לימים יבואו. התנהגותו של התובע היא בעלת אופי חמור שלא ניתן להקל בו ראש. לסיכום, נקבע כי החלטת משרד החינוך שלא להעניק לתובע אישור העסקה היא החלטה סבירה שהתקבלה בסמכות ולכן התביעה נדחית.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות