05.08.2021

יום חמישי

ראש העיר רועי לוי מתחסן נגד הקורונה במרכז רפואי לין. צילום: דוברות כללית

למעלה מחצי מיליון איש יחוסנו על ידי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי

עשרות אלפים כבר זומנו לקבלת חיסוני הקורונה במתחמים שהכינה כללית במרכזים הרפואיים לין ובזבולון, בהמשך יופעלו 70 אתרי חיסון ברחבי המחוז • מומחי כללית: "מדובר בחיסון בטוח, מציל חיים עם 95 אחוזי יעילות ותופעות לוואי שוליות בלבד, בואו להתחסן ולא להסתכן"

כללית השלימה את ההערכות למבצע חיסוני הקורונה הגדול אי פעם. רונן נודלמן, מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית מציין כי רק במחוז זה, שהוא הגדול בארץ, מתוכנן לחסן למעלה מחצי מיליון מבוטחים (כ-550 אלף איש). מדובר באתגר לוגיסטי גדול, גם בגלל מספר המתחסנים וגם בשל האילוצים של אופן אחסון החיסונים בטמפרטורה נמוכה במיוחד, כך שאי אפשר לפצל מגשים למנות קטנות ויש למצות כל בקבוק חיסון תוך 5 ימים, אז תוקפו פג. כמו כן, החיסון ניתן בשתי מנות וחשוב לשוב ולהתחסן לאחר 21 יום. לשמחתנו, יש לצוותים שלנו ניסיון רב במתן חיסונים, עריכת מבצעים גדולים והערכות לשעת חירום על ידי מערך של מאות אחיות ואחים מיומנים, אותו דאגנו לתגבר על ידי גיוס מאות אנשי צוות מחוץ לארגון.

הערכות זו, יחד עם תשתית של מאות מרפאות הפרוסות בכל ישוב ושכונה, יאפשר לנו לתת את החיסונים במהירות ובזמינות מיטבית. המבצע נבנה בשלבים, בהתאם להזרמת החיסונים ממשרד הבריאות והערכות חברת טבע להפצתם ברחבי האיזור הגדול. בשלב ראשון, לאחר שהועברה אלינו רק כמות מצומצמת של חיסונים, הפעלו במהירות שיא שני מוקדי חיסונים גדולים במרכזים רפואיים לין וזבולון. בכל מוקד כזה צוות של כ-7-10 אחיות מחסנות בו זמנית ונוכחות רופא, למקרה שיהיה צורך בטיפול בתגובה חריפה. המוקדים פועלים מידי יום עד שמונה בערב וכן בסופי שבוע. בכוונתנו להפעיל בנוסף, עוד השבוע, מתחמים בסכנין, יוקנעם ומעלות, בתאום עם משרד הבריאות ולפי כמות החיסונים שיוזרמו אלינו ויאפשרו פתיחת מוקדים נוספים.   כמו כן, אנו משתלבים באתרים משותפים לכלל קופות החולים שעתידים לפעול החל ממחר בנהריה, שפרעם וכרמיאל. אולם, נערכנו עם כ-70 תחנות חיסון של כללית הפרוסות בכל רחבי המחוז במטרה להגיע למירב הישובים ולהקל על המטופלים. הפעלתן תיושם בהדרגה, בהתאם לכמות החיסונים שתוזרם אלינו. כמו כן, נחסן בעמדות משותפות לכלל קופות החולים אותן מקים פיקוד העורף. 

רונן נודלמן מתחסן נגד הקורונה במרכז רפואי לין של כללית. צילום: דוברות כללית

לאחר שעד כה ליוו הצוותים שלנו באישפוז בית או מלונית קרוב ל-25 אלף חולי קורונה, אנו מודעים היטב לכך שמדובר במחלה שעלולה להיות קשה וגם פוגשים בבעיות השמופיעות לאורך זמן לאחר ההחלמה ועבורן הקמנו מחלקת פוסט קורונה. לכן, חשוב לנו לעודד את המטפלים שלנו להתחסן. אני דאגתי להתחסן כדוגמה אישית, מיד בתחילת המבצע ביום שני וכך גם כל חברי להנהלת המחוז והצוותים שלנו שהיו ועדיין בסיכון גבוה להידבק בקורונה, כי הם בקו הטיפול הראשון וללא המיגון המלא שיש בבתי חולים. דאגנו כבר לשלוח מסרונים לכל מבוטחי כללית בני ה 60 ומעלה שנקבעו כקבוצת המתחסנים הראשונה וניתן לזמן באפליקציה של כללית באתר בכוכבית 2700 ובנתב ייעודי בטלפון המרפאה. ידוע לנו כי בשל ההיענות הגבוהה, שיש לשמחתנו, יש מעת לעת קשיים. אנו  עם "אצבע על הדופק", מגיבים לתקלות ופותרים בתגובה מידית. אנו מקווים שבימים הקרובים תוזרם אלינו כמות גדולה של חיסונים ואז נוכל גם לפתוח יותר תורים ועוד אתרים כי אנו בהחלט ערוכים לכך.

ד"ר לילך דולב, סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז, מסבירה כי מדובר בבשורה בריאותית של ממש: עד כה חלו בקורונה 74 מיליון איש ברחבי העולם ונפטרו ממנה 1.6 מיליון. אם 70% מתושבי ישראל יתחסנו, נהנה מחיסון עדר שיאפשר חזרה לחיים שהכרנו בעבר. מדובר בחיסון שיעילותו גבוהה, כפי שנמצא בבדיקות שנערכו על למעלה מ-44 אלף נסיינים : הוא יעיל ב-95% מהמקרים, הרבה מעבר לאחוז הסף שקבע ה-FDA. חשוב מזאת, בשונה מחיסונים אחרים שיעילותם יורדת בגילאים גבוהים, חיסון זה יעיל באותה מידה גם למבוגרים- בשורה משמחת לאחר שעיקר התחלואה הקשה והתמותה היא בקרב בני 65 ואילך. בנוסף, בעוד רוב החיסונים המוכרים לנו מבוססים על הזרקת נגיף מוחלש או מומת, הרי בחיסון זה, שהוא פרי פיתוח חדשני, אין מחדירים כלל נגיף, אפילו לא חלק ממנו.

פרופ' אהוד דודסון עם רונן נודלמן במתחם חיסוני קורונה במרכז רפואי לין. צילום: דוברות כללית

מכניסים קוד שמוביל ליצירת חלבון הספייק של הוירוס, וכך הגוף מייצר נוגדנים לנגיף הקורונה. הקוד עצמו מושמד בתוך מספר שעות. מדובר בחיסון פורץ דרך, אך בניגוד לרושם שנוצר, הוא פרי פיתוח שהחל כבר בשנות ה-90 ותודות לכספים שהזרימו ממשלות בעקבות המגיפה, התאפשרה השלמת הכנתו ובדיקתו במהירות, אך בפירוש ללא כל קיצורי דרך מדעיים.  אשר לתגובות הלוואי, הן מעטות ושוליות, דומות לאלו שיש בעת קבלת חיסונים אחרים, כמו כאב בנקודת ההזרקה, חולשה ועייפות שחולפות בתוך יממה. כידוע, חיוני לקבל עוד מנת חיסון בחלוף 21 יום לאחר החיסון המועד השני נקבע בעת הזימון הראשון או בעמדת החיסון. לאחר המנה השנייה תיתכן תגובה קצת יותר מורגשת, עדות לכך שבגוף יש כבר נוגדנים פעילים, אך גם זו חולפת במהירות.

בשלב זה, החיסון ניתן רק לבני 16 ואילך. ההחלטה על מתן החיסון גם לילדים, נשים הרות ומניקות תינתן בהמשך, לאחר שיושלמו בדיקות נוספות בפייזר.
למטופלים שפיתוח בעבר תגובה אלרגית קשה מאד (אנפילקסיס)- מומלץ בשלב זה להימנע מהחיסון.

מעבר לחשיבות בריאותית הגדולה בקבלת החיסון, הרי מי שישלים את 2 החיסונים יהיה זכאי לאחר כשבוע לדרכון ירוק הפותר מבידוד לאחר חשיפה לחולה וכן מבדיקת קורונה לפני כניסה ל"אי ירוק". 

כללית מייחסת חשיבות רבה להגברת ההיענות לחיסון ועורכת מבצע הסברה מקיף, כולל גיוס ראשי ערים לקבלת החיסון כדוגמה אישית. 

איתן גונטר

איתן גונטר

כתב מערכת כרמליסט

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

בתום חקירת משטרה: הוגש הבוקר כתב אישום נגד 6 תושבי חיפה בחשד למעורבות באירועי התפרעויות, תקיפות, שוד והצתות בעיר במהלך מבצע "שומר חומות ממניע גזעני

6 החשודים, תושבי חיפה (19,19,18,29,24,25 ) עכו בן 18, נעצרו במהלך החודשים יוני ויולי, במסגרת חקירה משותפת לשירות הביטחון הכללי והיחידה ללוחמה בפשיעה של מרחב

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות