27.07.2021

יום שלישי

אילוסטרציה מתוך FreePik

ללמוד לנצל ולהנות ממה שיש

אנו משווים את מצבנו הנוכחי אל מצב אידיאלי. השוואה זו הינה בלתי מציאותית, ולכן היא מהווה מתכון בטוח לתסכול.

רוב האנשים משווים את מצבם הנוכחי אל המצב האידיאלי ביותר שיכול היה להיות. השוואה זו הינה בלתי מציאותית,והיא מהווה, לפיכך, מתכון בטוח לתיסכול,למרירות ולאיכות חיים ירודה.אין זה אומר שצריך לחיות ללא שאיפות. להיפך, אדם שיש לו שאיפות ותקוות ישאף פעמים רבות להגשים אותן, והסיכוי שאכן יצליח לעשות זאת גבוה יותר ממי שאין לו כלל שאיפות או חלומות.השאלה החשובה היא, האם המשאלות והפער בינהן לבין המציאות הופכים למקור של תסכול ופסימיות,או למקור למוטיבציה ולאופטימיות.

לדוגמא, האם מנקה רחובות מבוגר, מהנדס מרוסיה בהכשרתו,יכול להיות מאושר מעבודתו או שהוא יהיה מתוסכל? זה תלוי מאוד באופן בו הוא מפרש את התפקיד. אם יהיה עסוק אך ורק בעלבוןמכך שהוא עובד בעבודת כפיים פשוטה למרות ניסיונו המקצועיד,הוא יהיה אדם מריר מאוד ובלתי מאושר. לעומת זאת אחד האנשים ששמענו עליו, היה בדיוק בתפקיד הזה והיה מאושר וחייכן מאוד מידי יום. אין ספק שהיה מוכן ומעדיף לקבל עבודה בתחום ההנדסה בו עבד, אך הוא השלים עם העובדה שהמעבר לישראל שינה את המצב. הוא אהב את מזג האויר בישראל יותר מזה שברוסיה, הוא נהנה מהפעילות הגופנית שמספקת לו העבודה בגילו, שהיה כבר אחרי גיל הפרישה לפנסיה, הוא הכיר את כל תושבי הרחוב שנהגו לברך אותו לשלום. הוא ניקה ביסודיות את הרחוב כאילו היה זה ביתו שלו,ובסופו של דבר, גישתו החיובית לתפקיד ומציאת הסיפוק בדברים שניתן היה לקבל ממנו, הפכו את התפקיד לעבודה מספקת. אין ספק שאם היה יושב בביתו מובטל וחי מדמי הביטוח הלאומי,היה מתוסכל ומאושר הרבה פחות.

לסיכום, אני רואים דברים נותנים להם פרשנויות, מקדדים לזיכרוננו  את האמת עם הפרשנות ולאחר מכן,בשלב השליפה, מוסיפים ומשלימים פרשנויות נוספות. 

סובבו את עצמכם באנשים שיתנו לכם השראה והערכה. שאפו להשתנות ולהשתפר ללא 

קשר לעבר, אל תיבהלו מקשיים שיבואו בדרך.

אל תתייאשו- זכרו מה קרה לכלבים שהתייאשו מלנסות לשפר את מצבם…

השינוי יכול להיות פנימי, דרך הדיאלוג הפנימי שאנו מנהלים עם עצמנו. זכרו את האמ"ת: בדקו מה הן העובדות האובייקטיביות בלי להכליל או לייאש את עצמנו. האם ישנה אלטרנטיבה? האם ניתן ליראות אחרת את הסיטואציה, בצורה אופטימית יותר? מהי המשמעות של המצב שהתרחש? אל תנפחו, אל תעשו את זה מה שזה לא. 

ולבסוף – חפשו את התועלת שיוצאת מכל דבר, גם מהדברים הקשים בחיים.

הרב שמעון שטרית

הרב שמעון שטרית

רב בית כנסת הבבא סאלי ומרצה שיעורי תורה בוגרים ונוער

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

"לילה לבן" באתרי התיירות בעמק יזרעאל

מגוון פעילויות לאור ירח מלא ברחבי העמק ב23-24/8/21 המועצה האזורית עמק יזרעאל היא אחת המועצות האזוריות הגדולות בישראל ובה 40 ישובים, הממוקמים במרחב תיירותי עצום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות