17.09.2021

יום שישי

קרדיט: Couleur, PIXABAY

כניסת שבת: 16:14 | יציאת שבת: 17:26

להגיב נכון

לעיתים תגובה לא ברורה לדבריו של המדבר, גורמת לו לחוש תחושות שגויות כלפי המאזין

השפעתה של האזנה טובה ואוהדת קיימת גם בשיחה משפחתית, לכן ככל שהמאזין יעניק למדבר תחושה שהוא קשוב לו ומעוניין לשמוע את דבריו,כך יקל על המדבר לומר את אשר על ליבו בצורה ברורה ומובנת.

מאידך, אנשים רבים יודעים לספר שבכל פעם שהם מדברים עם בן – זוגם נשכחים מהם פרטים רבים שברצונם היה לומר והם חשים בקשיי דיבור והבעה אין ספק שהדובר בהרצאה או בשיחה אישית חש על פי הבעת פניו של המאזין אם קיימת האזנה לשיחה או המתנה לסיומה המהיר ואם התחושה היא שאין למאזין עיניין להקשיב אין פלא שמשום כך נעלמים מהבעתו של הדובר דברים רבים שזה זמן רב חשב עליהם והתכוון לאומרם.

יתרה מכך לעיתים חוסר ההקשבה יוצר תהליך המאריך את השיחה ומביא לחזרה על הדברים שנאמרו כבר, כאשר בוחנים מדוע לעיתים אנשים חוזרים על עצמם מתברר שהדבר אינו נובע רק מיצר הדברנות              שהשתלט על המדבר אלא שהוא חש שלמעשה אין לו מאזינים או שאין מסכימים איתו, הוא לומד על כך מתגובותיו של המאזין. המניע בלא משים את ראשו בתנועות קלות לצדדים כמשדר "אינני מסכים" או שהוא נועץ את מבטו באיזו נקודה בתקרה. כתוצאה מכך הדברן חש שהמסר שלו עדיין לא נקלט.ויש צורך לחזור על הדברים שנאמרו שוב ושוב עד שיצליח.

תוצאה מעניינת מחוסר תגובות נכונות לשיחה, גיליתי אצל בני – הזוג, דוד וחנה.נחנה התלוננה שדוד מתייחס אלייה כאל אישה לא אינטלגנטית וחסרת הבנה. משיבקשתי להבין מה מביא אותה לחוש כך השיבה שבכל פעם שהוא מסביר דבר מסוים הוא שואל: “את מבינה? את מבינה?” ושאלות אלו חוזרות על עצמן פעמים רבות בשיחה אחת.

מבירור בינהם למדתי שכאשר חנה מקשיבה לדברים הנאמרים לה,היא אמנם מביטה במדבר ושמה לב למה שהוא אומר לה אך אינה מגיבה במילים, ופניה אף חתומים בחוסר הבעה, כיוון שאיננה מגיבה היא

"מזמינה" תחושה שאיננה מבינה או שלא השתכנה.

הנכון הוא שלכל אדם רמת תגובה משלו. לכן כאשר אני מקבל קבוצת תלמידים חדשה לשיעורי בישיבה,עובר עלי פרק זמן עד שאני מכיר את צורת התגובה של התלמידים להסכמה,להסכמה למחצה או לשלילת הדברים. יש המגיבים בריסי עינהם, יש המניעים את ראשם ,ויש המגיבים בתגובה מילולית.

במסגרת יחסים של תלמיד ורב , קשה לדרוש שתלמידים יגיבו באופן שונה מטבעם. אולם הרוצה לשפר את מידותיו ולהתעלות בעבודת האלוקים, טוב יעשה אם כאשר אדם אומר לו דבר מסויים, יגיב בתגובות בתגובות על הסכמתו לדבריו,ובעיקר כאשר הזולת אומר דברים בעלי מסר רציני. במקרה שהדובר מביע רעיון חדש שהומצא על ידו, או כשהוא מספר שבחים על עצמו או על משפחתו, ייטיב המאזין לעשות אם יגיב בצליל של התפעלות, כדי שהמדבר יקבל חיזוק ותחושה טובה בעקבות דבריו.

הרב שמעון שטרית

הרב שמעון שטרית

רב בית כנסת הבבא סאלי ומרצה שיעורי תורה בוגרים ונוער

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות