18.05.2021

יום שלישי

אילוסטרציה: PIXABAY

לא שילמת לא חנית – סיפורה של חנייה בבית משותף

מדובר בבית משותף המכיל 5 דירות. 2 מהדירות שייכות לתובעים והם אלה שהקימו לפני מספר שנים על חשבונם, את החניה המדוברת. הם הקימו את החניה כמובן רק לאחר שקיבלו את הסכמת יתר בעלי הדירות בבית. בשנת 2018 התקיימה אסיפה כללית ובה הוחלט ברוב קולות, כי כל דירה שתשתתף בעלות הקמת משטח החניה תקבל זכות שימוש בה. רק משפחה נוספת אחת שלמה את חלקה היחסי בעבור הקמת משטח החניה, בגובה 20% מעלותו.

שני בעלי הדירות הנותרים בבית המשותף, חתמו על מסמך בו הרשו לתובעים לעשות שימוש בחלקם היחסי בחנייה. לטענת התובעים, נקבע במפורש ששמורה לכל אחד מבעלי הדירות הזכות להשתמש בחניה לאחר תשלום חלקו היחסי בעלות התקנת משטח החניה. בכתבי ההסכמה עליהם חתמו שני בעלי הדירות, נקבע, כי הם מוותרים על זכותם לעשיית שימוש בחניה לטובת התובעים. לטענתם, לנוכח העובדה שבבית קיימות 5 דירות, כאשר 2 שייכות להם ושני בעלי הדירות הנותרים ויתרו על "זכותם" בחניה, הרי שבפועל הם יכולים לחנות, לדעתם, בחניה 4/5 מהחודש. ואילו המשפחה הנוספת ששילמה על החניה, צריכה להשתמש בה רק 1/5 מהחודש- אך בפועל עושה זאת על בסיס כל הקודם זוכה. 

התובעים ביקשו מהמפקחת על רישום מקרקעין בחיפה לפסוק ביניהם ובכדי למנוע סכסוכים לקבוע באילו ימים תחנה כל אחת משתי המשפחות. לטענת המשפחה שחונה על בסיס כל הקודם זוכה, שעה שהיא שלמה את חלקה היחסי בעלות ההקמה, והיות שמדובר ברכוש המשותף, שרק שני בעלי דירות שילמו בעבור הקמתו, הרי שיש לחלק את השימוש בין שניהם בלבד ולא להכיר בזכויות שימוש כלשהן של מי מיתר בעלי הדירות. לדעתם, זכותם היא בחלקים שווים עם התובעים ועל כן מדובר בחלוקה שווה בין הצדדים. 

נקבע, כי החניה אשר הוקמה על רכוש משותף, נותרה רכוש משותף. עם זאת, האסיפה הכללית של הבניין, קבעה, כי רק מי שישתתף בעלות ההקמה יהיה בעל זכויות בה. מכיוון ששני בעלי הדירות הנותרות לא שלמו את החלק היחסי בעלות הקמת החניה, הרי שממילא לא "קנו" זכות לעשיית שימוש בה ולכן אין הם יכולים "לוותר" על זכות זו שלא קמה להם כלל לטובת התובעים או להרשות להם לעשות בה שימוש במקומם. 

בנסיבות אלה, רק שתי משפחות רשאיות לעשות שימוש בחניה המשותפת ונכון לחלק את זכות השימוש בחניה בהתאם למידת השתתפותם בעלות החניה, כך שהתובעים ישתמשו בה ב- 2/3 מימי החודש ואילו המשפחה השנייה תעשה שימוש בחניה ב- 1/3 מהחודש. עם זאת, בחרה המפקחת לחלק ביניהם את השימוש על פני מספר חודשים בשנה, כך שהתובעים יקבלו שמונה חודשים (לאור העובדה שלהם שתי דירות בבניין) ואילו המשפחה הנוספת תקבל את החניה לארבעה חודשים בכל שנה. ככל ומשפחה נוספת תשלם את חלקה בעלות ההקמה היא תוכל להשתתף בסבב החניות.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות