03.08.2021

יום שלישי

לא להאמין: הקונים קיבלו בית מוזנח ובריכה שנראית כמו ביצה

בני זוג רכשו בית מגורים ביוקנעם. המדובר היה בבית עם בריכה יפה ושעלותו, ששולמה על ידי הקונים במלואה, עמדה על סכום של 2,850,000 ₪. הקונים טענו כי המוכרים הפרו את ההסכם- הסתירו בעיות רטיבות, לא הסדירו את עניין קבלת ההיתרים לחריגות הבנייה, איחרו במסירת הבית ומסרו אותו במצב לא תקין, כולל בריכת שחייה שאינה פועלת ואינה תקינה והיא במצב מוזנח ולא כפי שנראתה בעת החתימה על החוזה.

אכן, הבית נמכר לקונים עם חריגות בנייה והמוכרים התחייבו לטפל בכך ולקבל היתר בדיעבד ונקבע מנגנון פיצוי במקרה שלא יצליחו. מכיוון שלא הצליחו לקבל אישורי בנייה עד התאריך הנקוב בחוזה, הם פיצו את הקונים ב 183,000 ₪- סכום המשקף את ירידת ערך הבית בעקבות חריגות הבנייה. ובכל זאת, הקונים ביקשו לתבוע את המוכרים, שכן, מעבר לבעיית היתרי הבנייה- הבית נמסר להם במצב נוראי. 

בנוסף, בשנת 2012 הייתה רטיבות שטופלה על ידי המוכרים ועדיין, הם בחרו שלא לספר על כך לקונים. לטענתם, מאז לא היו נזילות בבית ולכן לא סיפרו. לטענתם, הקונים חתמו על סעיף שאומר שהם קונים את הבית לאחר בדיקה ולכן זה באחריותם. בית משפט השלום בחיפה קבע כי הנתבעים ידעו על הרטיבות טרם חתימת ההסכם והיה עליהם כמוכרים להיזהר ולגלות לקונים אף שמדובר ברטיבות שהתרחשה בעבר. מומחה שהגיע למקום, ציין, כי נמצאו מספר רב של מוקדי רטיבות בבית, הן במבנה המקורי והן בתוספת הבנייה ובין היתר בסלון, על הקירות והעמודים והכל בשל העידר איטום של הקיר בגב ההר. על כן, הומלץ, להרוס את תוספת הבנייה, לחפור, לאטום מחדש ולבנות מחדש בעלות המוערכת ב 386,000 ₪.

לא רק זאת, אלא שהבריכה נמסרה במצב תחזוקתי גרוע, שונה לחלוטין ממצבה ביום חתימת ההסכם. גם המוכר עצמו העיד כי לאחר החתימה על החוזה הוא הפסיק פשוט לתחזק את הבריכה, עד שהיא הגיעה למצב שהיא נראית כמו ביצה. לבסוף, הנכס גם לא נמסר בזמן אלא חודש לאחר המועד שנקבע וגם זאת לאחר הפצרותיהם של הקונים ועם המון חפצים של המוכרים, בניגוד להתחייבות בהסכם- למסור את הנכס כשהוא נקי מכל חפץ. 

המוכר ניסה לטעון כי הוא לא קשור להסכם שכן הוא והמוכרת התגרשו ובהסכם הגירושין שלהם נכתב כי הוא מוותר על הזכויות בבית ומכאן שגם אינו אחראי עליו. בית המשפט ציין, שאין קשר בין הסכם הגירושין של המוכרים לבין התחייבותם המפורשת כלפי הקונים. מי שמחויב כלפי הקונים בהסכם זה גם המוכר וגם המוכרת, ביחד ולחוד וכל הסכמה בין המוכרים לבין עצמם אינה מחייבת את הקונים. בית המשפט פסק לקונים פיצויים בסך של 285,000 ₪+ הפרשי הצמדה וריבית + שכ"ט עו"ד, כל זאת מעבר הפיצוי שהמוכרים כבר שלמו להם בגין אי הסדרת היתרי הבנייה. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

היערכות משטרת ישראל לקראת משחק הכדורגל בין מכבי חיפה לקבוצת טורשהאבן מאיי פארו במסגרת הקונפרנס ליג שייערך באצטדיון סמי עופר ביום ה׳ 5.8.21 החל מהשעה 17.00

שוטרי משטרת ישראל ומאות סדרנים ומאבטחים יתפרשו החל משעות אחה"צ באצטדיון ומחוצה לו על מנת לשמור על הסדר והביטחון, לצד הסדרת התנועה. המשחק יחל בשעה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות