02.08.2021

יום שני

אילוסטרציה: PIXABAY

לא כל הנוצץ – זהב: קיבל בירושה חברה וגילה שהוא צריך לשלם אגרה

בחור קם בבוקר ומגלה כי הוא ירש חברה. החברה הייתה שייכת להוריו ולאחותו וכולם נפטרו. החברה הוקמה עוד בשנת 1955 וזאת לשם הקמת בניין בעיר עפולה. החברה היא הבעלים של שטח הגג המשותף של נכס מסוים וכן של המחסן הצמוד לנכס זה. החברה לא קיימה כל פעילות עסקית או מסחרית ולאחר שנתיים כבר נמחקה, לאור חוסר פעילותה. אותו יורש ביקש לבטל את מחיקת החברה על מנת שיוכל למכור את השטח ששייך לה. לכן, ביקש להחזיר את שמה של החברה לפנקס רשם החברות. 

רשם החברות דרש כל מיני דרישות על מנת להחיות את החברה- כמו הגשת בקשה ותצהיר, כמו מסירת דו"ח שנתי ועדכני, כמו הוצאת הודעה מסודרת לידיעת היורשים האחרים ופרסום בעיתון יומי, והכי קריטי- דרש כי ישולם מלוא חוב האגרות הרובץ על החברה. היורש ביקש לקבל פטור, לפחות חלקי, מחוב האגרות. נשאלה השאלה ,האם כדי להחיות חברה, בנסיבות אלו, כשאותה חברה כבר נמחקה לפני שנים רבות ולא שילמה במהלך השנים את אגרות רשם החברות, יש לדרוש כי ישולמו כל חובות האגרה כתנאי להחייאתה או שמא מוצדק לדרוש מהיורש לשלם את האגרות שנצברו בינתיים?

לטענתו של היורש, הוא רק מבקש להיכנס לנעלי בעלי המניות ולהסדיר את העזבון של הוריו ואחותו ז"ל, לאחר שנים רבות של חוסר טיפול. לפי דעתו, להטיל עליו את העוון של הוריו ואחותו, רק בגלל שהוא היורש, פשוט לא הוגן, שכן הוא אינו בעל מניות בחברה אלא רק יורש שקיבל לידיו את עול הטיפול בחברה לאחר פטירת בעלי המניות המקוריים. לטענתו, אין שום הגיון להטיל עליו תשלום אגרות עבור התקופה בה בעלי המניות המקוריים היו בחיים. עוד הוא טען, כי אי אפשר לאכוף תשלום חובות על תקופה ארוכה יותר מזו הקבועה בחוק (כלומר 7 שנים). בנוסף, טען כי החברה לא פעילה שנים רבות והדרישה שהוא ישלם כל כך הרבה כסף מהווה עשיית עושר ולא במשפט. 

לעומת זאת, רשם החברות ציין שאי אפשר להחיות חברה מבלי לפרוע את כל חוב האגרות עבור כל השנים שבהן היא לא שילמה את האגרה כנדרש. במקרה זה, החייאת החברה נועדה כדי לאפשר מכירת זכויות בחברה. כשבקשה מוגשת על ידי יורש בעלי מניות, יש להטיל עליו לא רק את הזכויות של בעלי המניות, אלא גם את החובות. כמו כן, מדובר בפעולה של היורש שנועדה רק למטרת רווח אישי (מכירת נכס של החברה) ולכן אין מקום לוותר לו על האגרה. בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל את טיעוני רשם החברות והחליט שלא לוותר ליורש על חוב האגרות, בין היתר כדי שלא להפלות אל מול חברות אחרות שבמשך השנים שילמו את האגרה כנדרש. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מפקד חדש לבסיס חיל הים בחיפה

דובר צה"ל: תת-אלוף טל פוליטיס נכנס לתפקיד מפקד בסיס חיפה של זרוע הים הערב (א'). טקס החילופים התקיים במעמד מפקד זרוע הים, אלוף אליהו שרביט, מפקדים

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות