17.09.2021

יום שישי

אילוסטרציה: PIXABAY

לאן נעלמו שקי המלט של איציק הקבלן?

למשרדי, אמנון רודס משרד חקירות , מגיעים מקרים בכל תחומי החיים. אנשים לא מפסיקים להפתיע אותי, אפילו שאני ותיק ומנוסה בתחום. למשל, המקרה שאני עומד לספר לכם עליו, קרה לפני כשנה, אבל נזכרתי בו, בגלל מקרה אחר, מעט דומה שהגיע אליי לפני מספר ימים.

איציק מ', קבלן שיפוצים וותיק, הגיע אליי לפני כמה ימים, וסיפר לי, שכבר כמה שבועות, הוא שם לב שחסרים לו שקים של מלט באתר הבנייה שבו הוא עובד. כמו רבים אחרים, גם איציק השתלב בפרויקטים של שיפוצי בתים ישנים וידיו מלאות עבודה. כדי לעמוד בלוחות הזמנים העמוס שלו, איציק שכר את שירותיהם של שני קבלני משנה, שעבדו אתו במקביל במספר פרויקטים. איציק היה הקבלן הראשי שמולו הלקוחות חתמו על הסכמים ושני הקבלנים האחרים, היו אלה שהיו צריכים לדאוג לפיקוח על העבודות באתרי הבנייה השונים.

איציק היה הקבלן האחראי על הספקת חומרי הגלם לאתר הבנייה, כמו חול, שקי מלט וחומרים אחרים. בשבועות האחרונים, החלו להגיע אליו תלונות של העובדים שיש מחסור בחומרי גלם, ובחוסר ברירה, איציק נאלץ להזמין שקי מלט וחומרי גלם אחרים. כאשר התופעה חזרה על עצמה כמה פעמים, איציק החליט שהוא רוצה לחקור את העניים, ופנה למשרד אמנון רודס חוקר פרטי, שאני עומד בראשו, כדי שאפענח, לאן נעלמים מדי יום, חומרי גלם מאתרי הבנייה.

קיבלתי מאיציק את כל הפרטים שהיו נדרשים לי כדי להתחיל בחקירות. ראשית, את השמות והתפקידים של כל האנשים שעובדים באתרי הבנייה, מהעובד הבכיר ביותר ועד העובד הזוטר ביותר. קיבלתי את הפרטים של השומרים ואת השעות שבהן אתרי הבניה סגורים. במשך שלושה לילות ברציפות הגעתי לאתרי הבנייה בלילה, ולא גיליתי שום חריגה. אף אחד לא נכנס לאתר והשומרים, הקפידו על הנהלים ולא נתנו לאף אחד להיכנס. אבל, אחרי שלושה ימים, איציק התקשר אליי ואמר ששוב התלוננו באתרי הבנייה שחסרים חומרי גלם. הוא עמד להתקשר לספקים להזמין כמות מחודשת של שקי המלט, אבל לי עלה רעיון לגלות לאן הולכים השקים, וחשוב מזה, מי לוקח אותם.

הגעתי עם איציק למפעל היכן שהוא נוהג להזמין את המלט, וסיכמנו, שעל השקים שיגיעו הפעם לאתרים של איציק, יהיה סימן מיוחד, אבל מוסתר, שרק מנהל העבודה במפעל המלט, אני ואיציק נדע עליו.

כאשר השקים הגיעו למחרת, גם אני הגעתי לאחד מאתרי הבנייה שבהם עבד אחד מקבלני המשנה של איציק. מכיוון שהגנבות של חומרי הגלם התחילו מיד אחרי שקבלני המשנה התחילו לעבוד עם איציק, החשד שלי נפל על אחד מהם. ולכן, בחרתי שאת המעקב הראשון שלי, אני אעשה אצל אחד מהם. איציק הציג אותי כשותף אפשרי בעתיד הקרוב, ושהגעתי כדי להתרשם מתנאי העבודה באתר. נווה, אחד מקבלני המשנה, גבר בשנות הארבעים לחייו, הבטיח שיישב איתי במהלך היום ופנה לעיסוקיו. בשעות הצהריים המוקדמות, ראיתי שנכנסה משאית לאתר, שהופנתה לאחד המחסנים שבהם הוחזקו שקי המלט שהגיעו היום בשעות הבוקר. הוצאתי את המצלמה המקצועית שהייתה בתיקי, והתחלתי לצלם את המשאית מבלי שיכלו לראות מה אני עושה. אבל אני בהחלט ראיתי מה קורה. כחצי שעה אחרי שהגיעה, המשאית עזבה במהירות את המקום. החלטתי שהגיע הזמן לבדוק את העיסוקים הנוספים של נווה, קצת יותר לעומק.

שאלתי את איציק, אם לנווה יש עוד פרויקטים חוץ מהפרויקטים המשותפים לשניהם. אחרי כמה דקות, איציק נזכר שלנווה יש פרויקטים נוספים, כאלה שהוא הבטיח להעביר לאחרים, כדי להתמקד בפרויקטים המשותפים שלהם.

בסוף היום, החלטתי שאעקוב אחרי נווה, אולי במזל, הוא יגיע לאתר הבנייה לאן שנלקחו שקי המלט. ההימור שלי הצליח, וכחצי שעה אחרי שיצאנו מאתר הבנייה של איציק, הגענו לאתר בנייה אחר, במבואות אחת הקריות. שוב הוצאתי את המצלמה שלי, וראיתי שנוה נכנס לשם, שהה במקום כמה דקות ויצא. בערב דיברתי עם איציק, סיפרתי לו על הממצאים שלי וקבענו תכנית פעולה.

בבוקר, הגיעו לאתר הבנייה של נווה, מצוידים בצווי חיפוש ותמונות של שקי המלט המסומנים של איציק, ועם תמונות שצילמתי באתר הבנייה כשהמשאית הוציאה דברים מהמחסן של איציק. זאת לא הייתה הפתעה, כאשר אותה משאית נמצאה באתר הבנייה של שנוה, וגם זאת לא הייתה הפתעה כשנמצאו במחסן של נווה, שקי המלט המסומנים של איציק. לפני כמה ימים הוגשו כתבי אישום נגד נווה ואנשים נוספים שהיו מעורבים בגניבת שקי המלט, לאחר שכולם הודו באשמה, כדי להקל בעונשם. נווה הודה שהוא התפתה לקחת את שקי המלט מהמחסן של איציק, כי הוא סבר שאיציק לא ירגיש בחסרון של השקים, ושהוא יוכל בקלות לכסות את הנזק של אלפי שקלים, לעומת נווה, שהוא קבלן מתחיל, וכל הוצאה עבורו, מסכנת את הכדאיות של לחתום על חוזי עבודה חדשים. אולי בעזרת עורך דין טוב, נווה יצליח לצאת בשן ועין מהמשפט, אבל הנזק שהוא עשה לתדמית שלו, הוא כמעט בלתי הפיך.

איציק התקשר אליי נרגש וסיפר, שכאשר אמרו לו שאם הוא יפנה למשרד של אמנון רודס חוקר פרטי, הבעיה שלו תיפתר בוודאות. שמחתי מאד שיכולתי לעזור, ושעלינו על התעלומה יחסית מהר.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות