03.08.2021

יום שלישי

כתבה הסכם והתחרטה, בית המשפט קבע: ההסכם מחייב!

בשנת 1997 נחתם הסכם בין מושב תל עדשים לרמ"י (רשות מקרקעי ישראל), לפיו שטח מסוים הושכר למושב. אחרי שנים, פורסמה תוכנית מתאר שנועדה להוסיף שכונת מגורים וחלקה עבר בשטח שהושכר למושב. לכן, הודיעה רמ"י למושב על סיום תקופת החכירה ביחס למקרקעין הנ"ל והמושב נדרש להשיב את המקרקעין. הוחלט, כי המושב יהיה זכאי לפיצוי מוגדל אם יחזיר את הקרקע מיידית. 

המושב אכן החזיר מיידית את הקרקע ומאוחר יותר הוא ביקש שתערך לו שומה פרטנית ואכן, שומה נערכה בידי שמאית מטעם רמ"י וזו העמידה את סכום הפיצויים על סך של 6,500,000 ₪. רמ"י שלחה למושב הסכם לחתימה (אשר כלל סכום של 9,750,000 ₪, כולל הפיצוי).  לאחר שהמושב חתם על ההסכם- רמ"י ביקשה להתנער ממנו. המושב טען כי רמ"י היא זו שערכה בעצמה את ההסכם והמושב, שרק חתם על ההסכם, בעצם קיבל את ההצעה של רמ"י ולכן ההסכם הינו מחייב ויש להוציאו לפועל. רמ"י טענה מצידה, כי היא טרם חתמה על ההסכם ולכן אין היא מחויבת לו. עוד טענה, כי הסכום שצוין בהסכם נכתב בטעות וכי יש לשחרר את רמ"י מהתחייבות זו כיוון שמדובר בכספי ציבור.

בית המשפט המחוזי בנצרת דן בשאלה האם אכן קיים חוזה בתוקף בין הצדדים? בית המשפט ציין כי פנייה של אדם לחברו היא בגדר הצעה אם היא מספיק מפורטת ומראה על כוונה רצינית להתקשר בחוזה והבנת התוצאות המשפטיות הנובעות ממנו. במקרה הזה, רמ"י רשמה בחוזה את כל הפרטים החשובים של העסקה כמו- שמות הצדדים, פירוט בדבר הנכס עצמו וסכום הפיצוי כולל זמני התשלום. נראה היה כי מדובר בהצעה מלאה במידה מספקת עד כדי שניתן לראות בה (במידה והצד השני יסכים ויחתום)- חוזה בר ביצוע שאינו מצריך עוד המשך של משא ומתן נוסף. העובדה שההסכם לא נחתם אינה הופכת אותו לחסר תוקף שכן, רשום בו מפורשות שהחתימה נדרשת רק לצורך העברת הפיצוי הכספי, אך גם ללא החתימה ההסכם בתוקף. 

רמ"י העבירה את ההסכם למושב על מנת לקבל את חתימתו ולא כחלק ממשא ומתן. כלומר, דובר כבר על עסקה מושלמת וגמורה מצד רמ"י- שהרי היא זו שערכה וניסחה את החוזה ולכן ניכר כי הייתה כוונה אמיתית מצידה להתקשר באותו חוזה. רמ"י טענה כי השומה שלפיה חושב הסכום לא אושרה בדרכים המקובלות ולכן גם אם מדובר בחוזה מחייב- יש לבטלו עקב הטעות. בית המשפט ציין, כי המושב לא ידע על טעות כזו והחזיר את השטח מיידית כמבוקש. אמנם רמ"י היא בעלת סמכות עוצמתית לנהל את מקרקעי המדינה, אולם, מסמכות זו נובעת גם חובתה לפעול בהגינות, גם כאשר היא מתקשרת בחוזה. כאן רמ"י הפרה את חובתה ובית המשפט חייב אותה לחתום על ההסכם ולפעול על פיו. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות