18.04.2021

יום ראשון

ניקיון הזפת ב"חוף נאות" בקרית חיים

כרמליסטית עם לב טוב: יום המעשים הטובים בחיפה

הכירו את ניצן אביטל, תושבת חיפה אשר מנהלת בלוג טיולים ועמוד אינסטגרם בו פעילים מעל 19,000 עוקבים • לפני מספר שבועות יצאו היא ומספר מתנדבים נוספים לניקיון הזפת בחופים בשיתוף ותיאום מול עיריית חיפה

ניצן אביטל, בת 23, חיפאית ובעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך מטעם האוניברסיטה הפתוחה, עובדת כיום עם נוער בסיכון ועם פגועי נפש, וכחלק מתחביביה, מתפעלת בשלוש השנים האחרונות בלוג טיולים בו היא מסקרת ומתעדת מקומות בהם ביקרה בארץ ובעולם. ואם זה לא מספיק, מתפעלת בנוסף עמוד אינסטגרם פעיל, עם מעל ל 19,000 עוקבים נכון להיום, בו מתעדת את הטיולים שלה. כחלק מההשפעה של ניצן ברשתות החברתיות ביחד עם מספר בלוגרים ומובילי דעת קהל נוספים, החליטה לצאת ליום ניקיון הזפת במטרה לעודד הגעה של מתנדבים נוספים לחופים ברחבי הארץ. 

כפי שרובכם ודאי יודעים, לפני כשבועיים דווח על אונייה אשר פלטה כמויות רבות של זפת ברחבי חופי ישראל. כמויות הזפת האדירות פגעו ביצורים חיים רבים. האירוע נרשם כאחד מהאסונות האקולוגיים החמורים ביותר אשר פקדו את ישראל מאז הקמתה. בשבוע האחרון יצאו מספר מתנדבים לניקיון הזפת בחוף בקריית חיים בשיתוף ותיאום מראש מול עיריית חיפה.

ניקיון הזפת ב"חוף נאות" בקרית חיים | צילום: פרטי

ישנן הנחיות ברורות לגבי איסוף הזפת מהחופים וחשוב לעקוב אחריהן ולקבל הדרכה מראש. כמו כן, חשוב להתעדכן מראש במוקדים המזוהמים שמקבלים מתנדבים – שם תקבלו הדרכה, שקיות זבל וכפפות. ניתן לבצע את ההתנדבות מול העירייה או מול רשות הטבע והגנים. "אנחנו יצרנו קשר עם עיריית חיפה, פגשנו נציג ב"חוף נאות" בקרית חיים, הוא הביא לנו את כל הציוד הנדרש ויצאנו לדרך", מספרת ניצן. הניקיון התבצע בחוף בחלוצי התעשייה בו הייתה הצטברות גדולה של זפת.

*ניתן לסייע בכל חופי ישראל

בתוך כך הושקה באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים מערכת לניהול ותיאום ההתנדבות של קבוצות, שתסייע לרשות הטבע והגנים בניהול פניות המתנדבים ושיבוצם באופן יעיל בגזרות הרלוונטיות לאורך התקופה הקרובה. לפרטים והרשמה להתנדבות מצד קבוצות מאורגנות ניתן להכנס לאתר הרשות בלחיצה כאן.

התמודדות עם זיהום הנפט בחופי ישראל – סיכום פעילות יומי | צילום: שאול גולדשטיין

בעת הניקיון חשוב להקפיד על:
• שימוש בכפפות
• הגעה עם נעליים סגורות (רצוי מאוד לעטוף אותן בניילונים ולקשור היטב כדי למנוע לכלוך של זפת על הנעליים)
• יש למלא עד רבע שקית זבל (בגלל המשקל הכבד של הזפת)
• אין להשליך את הזפת לפחים הרגילים – הזפת שנאספת מפונה לאתר טיפול ייעודי על ידי הרשות

"במהלך כל השנה אנו נהנים מהטבע והחופים היפים וזה בדיוק הזמן שלנו להחזיר אהבה בחזרה!"

ניקיון הזפת ב"חוף נאות" בקרית חיים. בעת הניקיון חשוב להקפיד על שימוש בכפפות | צילום: פרטי

איתן גונטר

איתן גונטר

כתב מערכת כרמליסט

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות