06.05.2021

יום חמישי

Haifa Municipality - The Spokesperson, Publicity and Advertising Division

כנס חירום בעקבות המשבר בנמל חיפה: "המשבר הלאומי הגדול הוא כבר לא רק הקורונה"

כנס חירום בעקבות המשבר בנמל חיפה: "המשבר הלאומי הגדול הוא כבר לא רק הקורונה. הפקק העצום נמלים בולם את התאוששות המשק, אני קורא לראש הממשלה להתערב"

מנכ"ל משרד התחבורה עופר מלכה לקח גם כן חלק בפגישה, אך ספג התקפות רבות מצד שאר המשתתפים על כך שמשרדו אינו עושה מספיק על מנת לפתור את המשבר. בתגובה אמר מלכה שהם פועלים מאחורי הקלעים, אך עדיין המשתתפים הביאו תרעומת שאין לכך משמעות בשטח. 


עם עשרות אוניות שתקועות בנמלים, חלקן כבר יותר מחודש, נערך אתמול כנס חירום בהשתתפות כלל בכירי הנמלים, התעשייה והספנות בארץ, במטרה לנסות למצוא פתרון למשבר. נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים, ד"ר רון תומר, שיזם את הכנס, אמר כי "הגיע הזמן שהממשלה תתעורר ותבין כי המשבר הלאומי הכלכלי המיידי הוא כבר לא רק הקורונה, אלא גם הפקק העצום נמלים. לא ייתכן שכבר יותר מחודש אוניות תקועות מחוץ לנמלי ישראל עם קונטיינרים של חומרי גלם חיוניים לתעשייה, סחורה שמתקלקלת,  אבל לא יכולות לפרוק סחורה בשל העומס העצום שנוצר. מכולות של ייצוא ישראלי גם מתעכבות והלקוחות בעולם לא מקבלים זאת בהבנה. אני קורא לראש הממשלה להתערב ולפתור את המשבר, שהפך למשבר לאומי, באופן מיידי.

כל יום שבו אוניה תקועה מחוץ לנמל עולה לה עשרות ואף מאות אלפי דולרים, ואת המחיר בסוף נשלם כולנו, תושבי מדינת ישראל, שכבר כך כורעים תחת הנטל הכלכלי הכבד והמשבר שהותיר אחריו נגיף הקורונה. הפגיעה בייצוא הישראלי עלולה ליצור נזק מתמשך ויפגע עוד יותר בסיכויי הכלכלה להתאושש ממשבר הקורונה. יש פתרונות למצב הקשה הזה, אבל צריך מבוגר אחראי בממשלה שגם יישם אותם".בכנס עלו מספר פתרונות מרכזיים לפתרון המשבר, אשר דורשים התערבות ממשלתית- בהם להגדיל את תפוקת העבודה של הנמלים בחיפה ובאשדוד על ידי אישור שעות נוספות, העסקה של עובדים זמניים (מבלי לפגוע בעובדים הקיימים) והפעלת רציפים נוספים, להעניק היתר מיוחד לנמלים החדשים שצפויים להיפתח רק בספטמבר להתחיל ולפעול כבר עכשיו לפני תאריך הפתיחה הרשמי.

כמו כן השתתפו בכנס מנכ"ל נמל אשדוד משה שיקו ז'אנה, מ"מ מנכ"ל נמל חיפה דוד כהן, מנכ״ל מספנות ישראל צביקה שכטרמן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל, שלמה ברימן , אמיר שני, סגן נשיא לשכות המסחר ואבשלום (אבו) וילן יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ועוד.

מנכ"ל משרד התחבורה רמז כי אינו רואה צורך בדיווח על פעולות המשרד בנושא. אמיר שני, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר אמר כי "היינו נחמדים, ויצאו מכתבים שלנו למשרד התחבורה ולשרה, אבל כנראה אנחנו לא בסדר העדיפויות שלהם. גם ניסינו להציע פתרונות מחוץ לקופסה אבל סירבו לכל מה שהצענו ועכשיו  הגענו לנקודת האל-חזור. אם משרדי התחבורה והאוצר לא ידחפו את הנמלים לפעול בתפוקה מלאה, וינסו למצוא פתרונות נוספים, המשבר רק יילך ויעמיק". (אבו) וילן יו"ר התאחדות חקלאי ישראל הוסיף ואמר כי "יש עיכוב בייבוא מזון לחקלאות, כולל גרעינים לתרנגולות ולפרות, וזה עניין של זמן עד שכולם ייכנסו ללחץ בגלל שיתחיל להיות מחסור במזון". מנכ"ל נמל אשדוד משה שיקו ז'אנה הסכים כי המצב קשה ואמר כי "מדובר במשבר גלובאלי. הנמל שלנו מתמודד עם עומסים כבדים שלא נראו בעבר, אבל אנחנו מנסים למצוא פתרונות".

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

15 חודשי מאסר למטפלת המתעללת

מנהלת המרכז לליווי ילדים נפגעי עבירה במועצה לשלום הילד, עו״ד ועו״ס לירון אשל על גז"ד שהטיל בית המשפט המחוזי בחיפה על המטפלת שהורשעה ב-15 מקרים של

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות