21.05.2022

שבת

אילוסטרציה

כמה זול ככה יקר: קנה רכב מוזל ואז התגלו כל התקלות

אדם קנה מאלבר ציי רכב, רכב קאיה ששנת ייצורו 2016, בסך כולל של 31,500 ₪ (לאחר הפחתה מסכום התשלום, בשל ביצוע עסקת טרייד אין עם רכב שהיה בבעלותו). במעמד ההתקשרות נמסר לו כי הרכב במצב תקין לאחר שטופל על ידי אלבר באופן סדיר. בין היתר, הוצג לו טופס בדיקה שנעשתה לפני שנה וחודשיים ובו צוינו 2 תקלות של פגיעות צבע ותותבים פגומים. האיש התלבט לגבי הרכישה ואף בחן את הרכב יחד עם מכריו. הוא ערך אפילו 4 נסיעות מבחן ולבסוף החליט לרכוש את הרכב.

בטופס הבדיקה של הרכב נרשם כי כלל מערכות הרכב תקינות למעט המנוע שלא נבדק. אלבר אפילו הציעה לאיש לקחת את הרכב לבדיקה במכון חיצוני, אולם האיש לא חפץ בכך. בחוזה הרכישה צוין כי אין לרכב אחריות מצד אלבר. לאחר זמן לא רב לאחר הרכישה, האיש חש שישנה בעייתיות באופן חילופי ההילוכים, שהחמיר עד להשבתת הרכב. הרכב הובא לטיפול במוסך ונמצאה בו תקלה בגיר. לראשונה במוסך הוא קיבל את היסטוריית הטיפולים וממנה עלה כי התקלה במערכת ההילוכים ברכב היא סדרתית ומתמשכת. האיש פנה לאלבר כדי לבטל את העסקה ואולם לא נענה כלל.

האיש שכר שמאי שלפי חוות דעתו התקלה המתמשכת בגיר הרכב (12 טיפולים שונים מסתבר) לא תוקנה כנדרש על ידי אלבר. השמאי אמד את שווי הרכב לאור התקלות המתמשכות והיקף הטיפולים בו על סך של 18,500 ₪ בלבד. האיש פנה לבית משפט לתביעות קטנות ואולם תביעתו נדחתה ולכן הגיש ערעור. בית השפט המחוזי בחיפה קיבל את הערעור בחלקו. בית המשפט ציין כי לנוכח פערי המידע המובנים בביצוע עסקה הנוגעת לרכב, ישנה חובת גילוי מוגברת של המוכר ולכן יש חובת גילוי נאות בחוק מכירת רכב משומש. מצד שני, גם הקונה לא יכול לעצום את עיניו ולפטור את עצמו מבירור עובדות רלוונטיות.

על אלבר היה לפרט במדויק בטופס גילוי נאות "פגיעות שנגרמו לרכב". במקרה זה נמצאה תקלה בגיר הרכב סמוך מאד לרכישתו. אלבר למעשה מכרה רכב פגום ביודעין. בכך אלבר הפרה את החובות המוטלות על צד לחוזה לנהוג בהגינות, יושר ותום לב ולא להעלים מידע מהותי מהצד השני, במיוחד כשיש תקלה חוזרת המצריכה מעקב ואולי אף טיפול מקיף. גם ההנחה שאלבר נתנה אינה פוטרת אותה מחובת הגילוי. אמנם אין חובה לחשוף בעת מכירת רכב משומש את כל היסטוריית הטיפולים אך ודאי שיש לחשוף ליקויים סדרתיים. הפרת חובת הגילוי על ידי אלבר עולה כדי הטעיה והפרת חובתה לפעול בתום לב במשא ומתן. עם זאת, גם בהתנהגות האיש יש טעם לפגם כיוון שהוא יכול היה לקחת את הרכב לבדיקה לפני הרכישה וכך הייתה נמנעת ממנו עוגמת הנפש. בית המשפט קבע כי העסקה מבוטלת ועל אלבר להשיב לאיש את כספו וכן לפצותו בגין ההוצאות. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות