20.04.2021

יום שלישי

אילוסטרציה: PIXABAY, advogadoaguilar

כל הדרכים להתמודד עם חקירה משטרתית

כשמדובר בהליך פלילי, אחד הדברים הכי חשובים הוא מה שנאמר בחקירה המשטרתית. החקירה למעשה היא השלב הכי ראשוני של ההליך, והכי קריטי, כל מה שייאמר או לא ייאמר יכול לשמש לאחר מכן כראיה בבית המשפט. וכשאני אומרת "מה שלא ייאמר" אני מתכוונת לכך שגם לשתיקה בחקירה יש מחיר.

כשמגיע אליי לקוח אחרי שכבר היה בחקירה, המשמעות שהיא שהאפשרות שלי לסייע לו מוגבלת בהתאם למה שאמר בחקירה ולפעמים מדובר באמרות מפלילות ואפילו בהודאה בביצוע עבירה, מבלי שהוא כלל היה מודע לכך. 

הגרסה הראשונית שנמסרת על ידי חשוד היא בעלת חשיבות מכרעת בהליך המשפטי וכל שינוי בגרסה שיגיע בשלב מאוחר יותר, ייחשב לגרסה כבושה, שהמשקל שלה אפסי והסיכוי שתתקבל הוא קלוש. 

פערי הכוחות בין חשוד לבין איש משטרה החוקר אותו הם עצומים, החשוד נמצא בעמדת נחיתות מובהקת, לעיתים רבות הוא נמצא במעצר, מנותק מהעולם החיצון, שוהה בתנאים קשים ובחוסר וודאות ובמצב הזה, הוא הצד החלש במלחמה הפסיכולוגית שמתנהלת בין הצדדים. 

כך קורה ש פעמים רבות חשודים מסכימים לביצוע פעולות חקירה שיש להם זכות לסרב להן, אך הם כלל לא מודעים לכך. למשל, לחשוד יש זכות לסרב לבצע בדיקת פוליגרף, יש לו זכות להימנע מלענות תשובות מפלילות או לבצע עימות ועוד. 

אז מה חשוב לדעת כאשר נמצאים בחקירה?

ראשית כל, בראש ובראשונה, יש לכם זכות להתייעץ עם עורך דין. משום מה, הרבה אנשים חושבים שאם יבקשו להתייעץ לפני החקירה, הם ייראו כחשודים אבל זה ממש לא נכון. להיפך, מי שמקבל ייעוץ כבר בשלב הראשוני של החקירה, מקטין משמעותית את הסיכוי לבצע טעויות במהלך החקירה, שאחר כך יהיה קשה מאוד לתקן אותן. פעמים רבות ייעוץ לפני החקירה הוביל להימנעות מהגשת כתב אישום, שחרור ממעצר או השגת הסדר טיעון קל.

חשוב לדעת שהמשטרה מחוייבת להמתין להגעתו של עורך דין מטעמכם בתוך זמן סביר ועד אז, אסור להם לחקור אתכם ויש לכם זכות מלאה לסרב להשיב לשאלות עד להגעת עורך הדין שלכם.

אם בחרתם לקבל מעורך הדין שלכם ייעוץ טלפוני, מכל סיבה שהיא, תדאגו לנהל את השיחה רחוק מטווח השמיעה של החוקר וכן בקשו לבצע את השיחה מהטלפון האישי שלכם על מנת לוודא שהיא לא מוקלטת. על שיחות בין עורך דין ללקוח קיים חיסיון גורף ואסור לאף אדם, גם לא שוטר, להאזין למה שנאמר בשיחה. 

עוד דבר שחשוב לדעת הוא שקיימת לחשודים זכות שתיקה, הזכות שלא לענות כלל לשאלות. יחד עם זאת, השימוש בזכות הזו יכול להיות מסוכן מכיוון ששתיקה יכולה לחזק את שאר הראיות שנאספו בתיק. לכן, לפעמים עדיף למסור גרסה ולפעמים כדאי לשתוק. איך נדע מה לעשות? כל מקרה נבחן לגופו וההחלטה תלויה בהרבה גורמים. לכן, כמו שכבר אמרתי, לפני שאתם מחליטים אם למסור גרסה או לשתוק, התייעצו עם עורך דין.

עוד דבר שכדאי לדעת הוא שהחקירה לא מתחילה ונגמרת בחדר החקירות. החקירה יכולה להיות בניידת בדרך לתחנת המשטרה, בחצר כאשר החוקר הציע לצאת להפסקת סיגריה וכן, גם כאשר הוא מבטיח לכם שאתם יכולים לדבר חופשי, שהוא רוצה לעזור לכם ופתאום נהיה החבר הכי טוב שלכם – מדובר בתרגילי חקירה ורוב הסיכויים שהחבר החדש שלכם ממש באותם רגעים מקליט אתכם, או מיד לאחר מכן הולך וכותב מזכר אודות מה שאמרתם בשיחה. כמובן, כל דבר שתאמרו, בין אם זה בתוך חדר החקירות או מחוץ לו, יכול לשמש כראיה נגדכם.

האם כדאי להודות ולקחת אחריות על מנת לקבל הקלה בעונש?

חשוב להבין שאנחנו מדברים על שלב החקירה, בשלב הזה עדיין לא ברור האם בכלל יוגש כתב אישום או שהתיק ייסגר. לכן, באופן כללי כדאי לדעת שהודאה בביצוע עבירה חוסמת כמעט לחלוטין את האפשרות להימנע מכתב אישום. גם אם יש בעיות ראייתיות בתיק וגם אם בשלב זה אין מספיק ראיות לצורך הגשת כתב אישום, הודאה בביצוע עבירה מהווה למעשה הראיה החזקה ביותר וגוברת על כל יתר הכשלים בתיק, במידה וקיימים. לכן, כדאי מאוד להיזהר בטרם אומרים אמירות מפלילות או לוקחים אחריות. אם מבטיחים לכם הקלה בעונש, שחרור ממעצר או פריבילגיות אחרות אם רק תודו – מדובר בתרגיל חקירה שנועד לקבל את "מלכת הראיות", הלא היא ההודאה באשמה. היזהרו מכך.

ולבסוף, לאחר החקירה יוצג לכם מסמך המתעד את כל הנאמר. מומלץ מאוד בטרם חתימה על המסמך לקרוא אותו ולחתום רק לאחר שקראתם ווידאתם שמה שנרשם משקף בצורה נכונה את מה שנאמר בחקירה. ככול ויש לכם השגות על הכתוב במסמך, הציגו אותן לחוקר ותדאגו שהוא רושם את כל ההשגות שלכם. רק לאחר שהכול נרשם – תחתמו על המסמך.

חקירה משטרתית היא מעמד מלחיץ ולא נעים, החוקרים מודעים לכך והם ינצלו את המצב הפסיכולוגי בו אתם נמצאים על מנת לכוון את החקירה לכיוון המפליל אתכם. ייעוץ עם עורך דין לפני החקירה, הכרת הזכויות שלכם ושימוש בהן בחוכמה יסייעו לכם להתמודד עם החקירה בחוכמה ולמזער נזקים באופן משמעותי.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות