04.12.2021

שבת

החללית אפולו על עמוד תצוגה

כך התרחשה הטיסה הראשונה לירח

במאמר הקודם- השארנו את שלושת האסטרונאוטים של מערך אפולו, להקיף את הירח רכובים על שתי חלליות הצמודות יחד- החללית אפולו המורכבת מיחידת השרות SM ויחידת הפיקוד CM, ורכב הנחיתה על הירח שגם הוא מורכב מיחידת שרות SM ויחידת פיקוד CM.

בזמן ההקפות סביב הירח נערכת סדרת בדיקות וסימולציה של רכב הנחיתה על הירח- הן על ידי מערך הבקרה בכדור הארץ, והן על ידי האסטרונאוטים.

לקראת הנחיתה על הירח, עוברים שני אסטרונאוטים לרכב הנחיתה, ואסטרונאוט יחיד נותר ברכב הפיקוד.

ניתן לקרוא את הספר- לטוס לירח ומקומות אחרים-שנכתב על ידי האסטרונאוט קולינס שנותר בחללית לבדו בנחיתה הראשונה על הירח של אפולו 11.

בשלב זה-מתחיל תהליך הנחיתה על הירח- רכב הנחיתה מתנתק מהחללית, מאיט ומתחיל לאבד גובה במסלול ספירלי אל עבר פני הירח.

רכב הנחיתה מורכב משתי יחידות כאמור

יחידת השרות SM, הבסיס בעל 4 הרגלים המכיל בתוכו את מנוע הרקטה לנחיתה רכה, מיכלי דלק נוזלי וחמרים נוספים נדרשים, וכן יחידות טלמטריה ומדידה שונות אשר יונחו על פני הירח באתר הנחיתה. בטיסות מאוחרות יותר- הכילה יחידת ה-SM גם רכב ירח דמוי ג'יפ שבעזרתו נעו האסטרונאוטים למרחקים גדולים יותר על פני הירח

רכב הירח שבו טסו האסטרונאוטים למרחקים גדולים יותר

יחידת השירות– משמשת ככן שיגור ליחידת הפיקוד כאשר האסטרונאוטים ממריאים מהירח חזרה לחללית הממתינה להם במסלול סביב הירח.

יחידת הפיקוד– שממנה מפקחים האסטרונאוטים על תהליך הנחיתה וההמראה שלאחר מכן, וכן נחים בו בין גיחה אחת לשניה אל פני הירח.

לקראת הנגיעה בפני הירח, מופעל מנוע הבלימה הרקטי המותקן ביחידת השירות SM-עד שארבעת הרגלים דמויות העכביש נחות באופן בטוח על קרקע הירח.

לאחר שהאסטרונאוטים סיימו את משימותיהם על הירח, והונחו כל יחידות המחקר והמעקב המדעי באתר הנחיתה- נכנסים האסטרונאוטים ליחידת הפיקוד, המצוידת במנוע רקטי משלה, לצורך ההמראה מפני הירח חזרה לחללית הממתינה.

יחידת השירות SM- משמשת כפי שהוזכר- ככן שיגור לצורך כך.

עתה מתחיל שלב מורכב במשימה- שבו שתי יחידות הפיקוד צריכות לחבור זו לזו- לתאם את תנועותיהן בשלמות כדי להתחבר יחד- כל זה העשה בעזרת רדאר בקרת תנועה המותקן בשתי היחידות ומתאם את תנועתן בשלשת הצירים בנוסף לתנועת גלגול מתמדת.

לאחר שהתחברו היחידות- עוברים האסטרונאוטים מרכב הנחיתה לחללית- עם המידע ודגימות הירח שאספו- ותא הפיקוד של רכב הנחיתה, ניתק מתא הפיקוד של החללית.

תא הפיקוד המיותם- מופנה לצלילת התרסקות על פני הירח, בקרבת אתר הנחיתה- שם ירשמו מכשירי הסיסמוגרפיה את רישום התנגשותו בירח לצרכי מחקר שישודרו לכדור הארץ.

החללית בעזרת מנוע ההמלטות שלה (צבוע אדום בתמונה), מתנתקת מהמסלול סביב הירח ומכוח המשיכה שלו- ופונה למסלול מפגש עם כדור הארץ.

עם המפגש עם כדור הארץ- בעזרת מנועי התמרון ומנוע הבלימה שלה- נכנסת החללית למסלול היקפי סביב כדור הארץ.

בזמן שנקבע, מתנתק תא הפיקוד דמוי הקונוס, מתא השירות.

תא השירות יצלול לכיוון כדור הארץ ויישרף עם כניסתו לאטמוספירה.

תא הפיקוד- בעזרת מנועי תמרון קטנים המותקנים בו- יסתובב כך שבסיסו הרחב, שעליו מותקן מגן טרמי קרמי- יפנה קדימה לכיוון הטיסה.

עם הכניסה לאטמוספירה מתלהט המגן הקרמי ומתחיל להישרף מהחיכוך עם אוויר האטמוספירה. 

פעולה זו מפזרת חום נצבר ומאיטה את מהירות הטיסה של תא הפיקוד.

לאחר האטה משמעותית נפתח מצנח ייצוב ובלימה ראשוני, ולאחר מכן-נפתחים בזה אחר זה שלשת מצנחי הנחיתה הצבעוניים.

תא הפיקוד צונח- בסיסו למטה- עד שפוגע בפני האוקיינוס- ושם צף עד שייאסף על ידי הליקופטר מנושאת המטוסים הממתינה בקרבת מקום.

תמה עוד טיסה חלוצית לירח.

המודלים שבתמונות המצורפות מוצגים במוזיאון GREIF בחיפה.

דגם הטיל
מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF ממוקם בשכונת נווה שאנן בחיפה- ליד שער הטכניון המוזיאון מכיל אוסף בן מעל ל-1,000 מודלים המציגים פרקים בהיסטוריה וטכנולוגיה כלל עולמית בתחומים הבאים: שייט ,תעופה, התפתחות הרכב , חקר החלל, היסטוריה צבאית. המוזיאון נקרא על שם פנינה וזהר גריף. הביקורים במוזיאון הינם בתיאום מראש בטלפון 0545-451-284

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

חדשות היום

עבודות תשתית ברחוב מינץ בקרית אתא

עיריית קרית אתא מבצעת עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ. העבודות ברחוב מתבצעות בהמשך לעבודות ברחוב בן עמי , יצחק שדה והרצוג במסגרת תוכנית הפיתוח לשיקום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות