05.08.2021

יום חמישי

כאשר שמרתי על הסקורר של שבדיה, שנינו לא נגענו בכדור (חלק 2)

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

בכתבה השנייה בסדרה על הנבחרת הלאומית שהצליחה יותר מכול  הדורות האחרים, מכסיקו-70, יוחנן וולך פסימי: "בתקופה ההיא הקבוצות הסכימו לוותר על הכוכבים לטובת המשימה הלאומית _היום זה לא יכול לקרות. איך המאמן עמנואל שפר הפך את המגן שייע פייגנבוים לחלוץ מרכזי כובש"

למחנה האימונים הרצוף בארץ באותם 18 חודשים הוסיפו שש נסיעות משותפות לחו"ל . חמש נסיעות מהן היו למחנות אימונים . הרי טרודוס בקפריסין(בגובה 600 מטר), קלן (גרמניה) יחד עם שטוקהולם (שוודיה) בגובה פני הים, אדיס אבבה (2355 מטר) אלאמוסה בקולוראדו (2599 מטר) וטולוקה במקסיקו(2667 מטר). באותם מחנות אימונים בחו"ל התאמנו שלוש !!! פעמים ביום. לפני ארוחת הבוקר כבר רצנו ריצות בוקר ביערות סביב המלון או על מגרש האימונים בצמוד למלון. אני חייב להזכיר ולהדגיש בנקודת זמן זו שכול קבוצות ליגת העל שיתפו פעולה באופן מעורר הערכה עם ההתאחדות לכדורגל והמאמן הלאומי "בהפרשת" עמודי התווך של הקבוצות לטובת משחקי המוקדמות ומשחקי הגביע העולמי. 

בשנת 2007 הוקרנה תכנית הבידור של יום העצמאות של הערוץ הראשון בבה"ד 7 במחנה צריפין. המנחה היה יהורם גאון. בתכנית השתתפו כובשי הכותל המערבי, אל"מ שמעון כהנר(קאצ'ה)ז"ל וצוות הזחל"ם של רב אלוף מוטה גור ז"ל כובשי הכותל המערבי(עם האמרה "הכותל בידינו" ) , שולי נתן הזמרת של השיר "ירושלים של זהב" מר בוכריס הפצוע הקשה של מלחמת לבנון השנייה שסימן את האות וי כאשר פונה במסוק לבית חולים רמב"ם. לא היה לחברי לנבחרת ולי שום מושג מדוע הוזמנו לתכנית. רק לקראת סיום התוכנית הגיע בהפתעה השוער של נבחרת שוודיה סוון גונאר לארסון שספג את השער ממוטל'ה בגביע העומי. . בסיום התכנית שאלתי אותו כיצד הוא ראה את התפתחותה של נבחרת ישראל בין השנים 1968 ל 1970/1 ? לידיעתכם בינואר 1968 שוודיה ניצחה  בקלות  בבלומפילד 3:0 . בתחילת ספטמבר באיצטדיון זולנה בשטוקהולם התוצאה הייתה 3:1 לטובת שוודיה אבל המשחק היה הרבה יותר שקול. למען הגילוי הנאות שיחקתי במחצית הראשונה שמרתי על החלוץ המרכזי איידרשטאדט שכבש את השלישייה בבלומפילד . שנינו לא נגענו בכדור מחצית שלימה , את שני השערים במחצית הראשונה כבש חלוצה המרכזי של אייאקס אמסטרדאם אינגה דניאלסון שידידי שמוליק רוזנטל היה אמור לשמור עליו. במחצית השנייה התוצאה הייתה 1:1. ואז אנחנו  מגיעים לטולוקה שמקסיקו, אנחנו משחקים הרבה יותר טוב מהשוודים.  הם שהיו רגילים למשחקים קלים יחסית מול נבחרת ישראל מאוד הופתעו מהיכולת שלנו.  היינו ,בשונה מהמשחקים הקודמים , לא פחות פיזיים במשחק מהשוודים ובכושר גופני זהה לשלהם. התופעה מאוד הפתיעה אותם כיוון שהשוודים ראו בנו משך שנים "טרף קל".  בנוסף באפריל 1971 נבחרת שוודיה מגיעה לבלומפילד ואנחנו מנצחים אותם 2:0 יחסית בקלות.  הסברתי לו מה  היה באמת הסוד של הנבחרת במקסיקו.  סיפרתי לו שמשך שנה וחצי היינו במחנה אימונים סגור כיחידה צבאית לכול דבר. כמו כן התאמנו לא מעט בגבהים שהתאימו לגבהים של מקסיקו. היינו מעין "סיירת מטכ"ל" של הכדורגל הישראלי לדורותיו בפיקודם של עימנואל שפר ואמציה לבקוביץ'.  מר סוון גונאר לארסון הקשיב , הרים גבה ודיי הופתע מההסבר(בשוודיה אין שירות חובה בצבא מזה שנים רבות) באיחור של 37 שנים. 

שייע פייגנבוים , קרדיט : Nachoom Assis  

בשער עמד יצחק וויסוקר שהיה שוער צנוע ומצויין שלא תמיד קיבל את ההערכה המתאימה בארץ .בעקבות המשחקים במקסיקו איציק  קיבל הצעה לשחק בליגה הראשונה באיטליה.  אבל הוריו העדיפו שתהיה לו מנייה בקואופרטיב "דן" כמו לאחיו השוער הבוגר מימנו יעקב וכך איציק נשאר בהפועל פתח תקווה. . מגן ימני היה ישעיהו שווגר ז"ל החסון והמאוד אתליטי הבלם הקבוע משך שנים של מכבי  חיפה. מגן שמאלי שיחק דויד פרימו ששיחק כבלם בהפועל תל אביב. דויד היה  שחקן רב גוני מאוד ששילב פיזיות, מהירות ויכולת טכנית יוצאת דופן לשחקן הגנה. צביקה רוזן בלמה החסון של מכבי תל אביב שמעולם "לא לקח שבויים" וזאת מאז שבגיל 16 צורף להרכב הראשון של מכבי תל אביב ונבחרת הנוער . בתפקידי הבלם הקדמי והקשר האחורי התחלקנו שמואל רוזנטל מהפועל פתח תקווה ואנוכי. שנינו היינו שחקנים מאוד חסונים בעלי משחק ראש מצוין וידענו את מיגבלותינו הטכניות.  שנינו שיחקנו גם בקבוצותינו את שני התפקידים הנ"ל. כקיצוני ימני החליף שרגא בר המגן הימני של מכבי נתניה את רחמים טלבי שבאופיו היה חלוץ .כחלוץ מרכזי שיחק שייע פייגנבאום שבקבוצתו הפועל תל אביב שיחק כמגן ימני מצטיין ועימנואל שפר הסיט אותו לתפקיד החלוץ המרכזי בנבחרת. הוא עשה זאת כדי שיסייע למשחק ההגנה של הקבוצה כאשר הוא מגבה את שני כוכבי וקשרי הנבחרת מוטל'ה שפיגלר וגיורא שפיגל.  כקיצוני שמאלי הוצב יצחק שום הגבוה והחסון (כ 1.90 ס"מ ןצאןד רחב כתפיים)שבקבוצתו הפועל כפר סבא שיחק כקשר בונה !!. למעשה היינו קבוצה של שחקני הגנה חסונים שתמכו בכוכבי הקבוצה. השלימו את המערך דני רום המהיר והחסון, רחמים טלבי(מכבי תל אביב)רוני שורוק (הכוח רמת גן)ומיקו בלו נעים ההליכות. המאפייןנים העיקריים שלנו היו שכולנו שהיינו מנהיגים בקבוצות האם שלנו שמנו את האגו בצד ושיחקנו בתבנית  שעימנואל שפר התווה לנו. 

אני יודע שהכדורגל השתנה מאוד מאז. אי אפשר לרכז כיום שחקנים שמשחקים כמקצוענים לכול דבר בארץ ובחו"ל למחנות אימונים רצופים משך שנה וחצי. הקבוצות בשום פנים ואופן לא יאפשרו זאת. היינו אז למעשה שחקנים חובבים  לחלוטין . רובינו התפרנסנו מעבודה אזרחית שיגרתית. ו/או למדנו באומיברסיטאות השונות.  התאמנו בקבוצות רק בשעות אחר הצהריים לאחר סיום יום העבודה. כיפרנו אז על המגבלות האובייקטיביות בתשוקה שלנו למשחק הכדורגל ללא תנאים מוקדמים. שיחקנו אז על מגרשי עפר(למעט בלומפילד). שיחקנו ברציפות 10-15 שנה באותה קבוצת כדורגל לעיתים בתנאים סביבתיים לא פשוטים.  הנאמנות הייתה בעיקר לחבורת שחקנים ששנים שיחקה ביחד באותה מסגרת. לכן  גם חלק מהשחקנים הפכו לחברים טובים לכול החיים  כמעט כמו אחים לאחר  שהפסקנו לשחק כדורגל. 

המאמן שייבחר להנהיג את נבחרת ישראל למוקדמות המונדיאל יהיה חייב לשים דגש שבנבחרת יהיו לפחות 7 – 8 שחקני שדה  עם יכולות פיזיות ברמה אירופאית(כוח, סיבולת ומהירות)ועם תשוקה סו"ס להבקיע את בצורת של 50 שנה.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

אורחים במסעדת ה-BP חיפה

מסעדת ה-BP המיתולוגית במפרץ חיפה אירחה השבוע את ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים לשעבר והמועמד המרכזי להנהגת הליכוד לאחר עידן נתניהו. בנוסף, היום התארח במסעדה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות