04.07.2022

יום שני

צילום: יניב קופל

ירידות גדולות ברמות האמון של הציבור הערבי והיהודי במערכות אכיפת החוק: בית המשפט העליון, בית המשפט ומשטרת ישראל

כך עולה ממדד אמון הציבור שהוצג במהלך הכנס הראשון לפוליטיקה ולחברה הערבית שנערך באוניברסיטת חיפה

ירידות גדולות ברמות האמון של הציבור הערבי והיהודי במערכות אכיפת החוק: בית המשפט העליון, בית המשפט ומשטרת ישראל. כך עולה מנתוני מדד אמון הציבור במערכות המשפט ואכיפת החוק שהוצגו בכנס חיפה הראשון לפוליטיקה ולחברה הערבית בישראל שנערך באוניברסיטת חיפה. "יש תהליך של התכנסות בין רמות האמון של היהודים והערבים לאורך 22 שנות המדד, אבל ההתכנסות היא לכך שגם היהודים וגם הערבים אינם שבעי רצון, כשהירידה באמון של המגזר היהודי חדה יותר", אמר פרופ' גדעון פישמן, שהציג את הנתונים יחד עם פרופ' אריה רטנר.

המדד של פרופ' רטנר ופרופ' פישמן מהחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה נערך זה 22 שנים, החל משנת 2000 ומודד את רמות האמון של הציבור הישראלי במשטרה, בבתי המשפט בכלל ובבית המשפט העליון. המדד בוחן את רמון האמון במדד של 1-10 (10, אמון גבוה מאוד; 1- חוסר אמון רב). בכנס חיפה הראשון לפוליטיקה ולחברה הערבית בישראל, כנס משותף לאוניברסיטת חיפה והקרן החדשה לישראל, הציגו השניים רק את שלושת הרמות הגבוהות של אמון, כלומר, אמון גבוה.

מהנתונים עולה כי המגמה לאורך 22 שנות המדד היא של ירידה עקבית באמון, הן של הציבור היהודי והן של הציבור הערבי. בשנת 2000, 23% מהציבור הערבי הביע אמון רב במשטרה, לעומת 18% בשנת 2022. עוד עולה מהנתונים כי רק בשנת 2017, 30% מהציבור הערבי הביע אמון גבוה במשטרה, כלומר, ירידה חדה של כ-12% בחמש השנים האחרונות. בקרב הציבור היהודי התמונה שונה רק במקצת. בשנת 2000, 31% מהציבור היהודי הביעו אמון רב במשטרה, בהשוואה ל-22% בשנת 2022. בקרב היהודים, הייתה זו שנת 2020 בה הביעו לא פחות מ-32% אמון רב במשטרה, כלומר, ירידה חדה של 10% בשנתיים האחרונות.

בקרב החברה היהודית, הגברים מביעים פחות אמון רב במשטרה בהשוואה לנשים: 24% מהנשים מביעות אמון רב לעומת 19% מקרב הגברים. בקרב החברה הערבית התמונה הפוכה: 19% מהגברים מביעים אמון רב במשטרה לעומת 14% מקרב הנשים.

בכל הקשור לאמון בבתי המשפט, ישנה ירידה גדולה הרבה יותר בקרב היהודים והערבים ב-22 שנות מדד. בשנת 2000, 46% מהערבים הביעו אמון בבית המשפט לעומת 30% בלבד בשנת 2022. בקרב היהודים, ירד אחוז המביעים אמון רב בבתי המשפט מ-59% בשנת 2000 ל-33% בלבד בשנת 2022.

הירידה באמון בבית המשפט העליון לאורך שנות המדד גבוהה אף יותר. בשנת 2000 66% מהחברה הערבית הביעו אמון רב בבית המשפט העליון, לעומת 39% בשנת 2022. בקרב היהודים, בשנת 2000 רוב גדול של 79% הביעו אמון רב בבית המשפט העליון, בהשוואה ל-43% בשנת 2022.

מבחינה מגדרית, תמונת האמון דומה לתמונת האמון במשטרה. יש יותר נשים יהודיות (45%) שמביעות אמון רב בבית המשפט העליון בהשוואה לגברים היהודים (41%), בעוד שבחברה הערבית המצב הפוך: יש יותר ערבים גברים (40%) שמביעים אמון רב בבית המשפט העליון בהשוואה לנשים ערביות (34%).

"הממצאים מאוד מדאיגים. אמון הוא דבר חשוב לתפקודם של מערכות ובעיקר של חוק ומשפט. במקרה שלנו, אני לא רוצה לחשוב לאן נגיע אם נמשיך ונרד במדרון החלקלק הזה", סיכם פרופ' רטנר.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

תחנת משטרה נחנכה באיבטין

משטרת ישראל / מחוז חוף ערכה הערב (א') טקס חנוכת נקודת משטרה ביישוב הבדואי אבטין בעמק זבולון. הטקס נערך במעמד השר לביטחון הפנים חה"כ עמר

חדשות חיפה

מתחמי מחזור חדשים בנהריה

נהריה ממשיכה את מהפכת המחזור. מתחם מחזור חדש הוצב ברחוב שפרינצק הכולל את כל סוגי פחי המחזור ובעקבותיו יוצבו יותר מ-30 מתחמים דומים בכל רחבי

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות