14.06.2021

יום שני

קרדיט: משפחת סגל https://bit.ly/2THE02z

ידידיה סגל , הילוד הראשון של שכונת אחוזה בחיפה

מכירים את התינוק הראשון שנולד בשכונת אחוזה ?  סביר להניח שלא , את משפחתו שהחלה דרכה בארץ  לפני כמעט 100 שנה על הכרמל אתם בטוח מכירים – שמו של התינוק הוא ידידיה סגל והוא דודו של חגי סגל עורך העיתון "מקור ראשון" ודוד רבא של העיתונאי ארנון סגל והעיתונאי הפופולרי עמית סגל , הוריו הם יוסף סגל שעל שמו קרוי בית הספר "זיכרון יוסף" ואימו מלכה סגל שניהם נמנים עם מייסדי שכונת אחוזה ותחילת ההתיישבות היהודית על הכרמל .
שמו של ידידיה נקשר (לצערו) בפרשה טרגית שמהדהדת עד ימינו בכל הנוגע לקיטוב ופילוג בחברה הישראלית  . ידידיה היה חבר אירגון אצ"ל שנרצח כפי הנראה ע"י אנשי ההגנה נחזור עוד לפרשה אבל קודם בואו נחזור 96 שנים אחורה וניתן קצת רקע.

בעקבות הצהרת בלפור שניתנה כמה שנים קודם לכן והבטיחה בית לאומי ליהודים בארץ ישראל קנו יהודים רבים אדמות בארץ ישראל , ובעקבות הגעתו של אוסישקין לרומניה רכש גם יוסף סגל קרקע בעיר קטנה שנקראת חיפה ובשכונה שהולכת לקום על הכרמל ונקראת אחוזת שמואל – האדמה שנרכשה נמצאת היום באזור רחוב מאפו, קשה קצת לדמיין את שכונת אחוזה וחלקים אחרים של האזור באותה תקופה  אבל נסו בכל זאת , עצמו עיניים לרגע ודמיינו – צריפים דולפים ועלובים לאורך כל האזור לולים ורפתות   גידולים חקלאיים באזור שעומד מרכז חורב .

אריק סולטן https://bit.ly/2TGMbfv


שם גם היה  מקור המים היחידי של האזור מעיין נובע שקיים עד היום ליודעי דבר חיפה היפה אבל על אמת . הטבע העוצמתי והנוף הפראי של חיפה שהיה מרהיב ובתולי ועוצמתי ממש כמו המקומות הנידחים שהייתם נוסעים אליהם במזרח הרחוק או בדרום אמריקה לפני עידן הקורונה כשנה לאחר שעלו מלכה ויוסף סגל נולד בנם ידידיה שהוא גם כפי שהוזכר קודם התינוק הראשן של השכונה הוא גדל והתחנך על הכרמל של אותה תקופה .

כראוי לילד הראשון בשכונה הוא היה עטוף אהבה . אביו שהיה דמות חינוך מוערכת מאוד בעיר והקים את הבית ספר הראשון בשכונה "זיכרון יוסף" שם למד והתחנך  ידידיה לפני שעבר לבית הספר הריאלי .
ידידיה היה חבר בצופים הדתיים ולאחר מכן  מדריך נערץ בתנועת בני עקיבא בסניף הדר מן הטראומה הלאומית שלאחר מאורעות תרפ"ט ופרעות של הישוב הערבי בישוב היהודי ,כמו הרבה מבני גילו שלמדו בריאלי של אותם שנים התנדב גם ידידיה לשרת בארגון ההגנה שהיה הדומיננטי בעיר.
בית ספר ריאלי היה יצרן פעיל מאוד של לוחמים לארגון ההגנה בעיקר אבל גם לשאר המחתרות לפלמ"ח ולצה"ל ועד היום במסגרת הפנימיה הצבאית. רבים ומפורסמים ונועזים עברו שם מעמרם מצנע שהיה אלוף בצה״ל וראש עריית חיפה דרך עזר וייצמן שיהיה מפקד חיל האוויר ונשיא המדינה , חיים לסקוב הרמטכ"ל ה 5 של צה"ל וכן רבים וטובים.

קרדיט: חגי סגל https://bit.ly/3pmcDqv

ב 1945 לאחר אכזבה מארגון ההגנה החלו רבים לעבור לארגון האצ"ל ביניהם אחיו הבכור של ידידיה לאחר שנתיים של שירות באצ"ל ידידיה כבר בחור בן 19 שבאותו העת עבד כפועל באתר בניה בשכונת הדר ביום ובלילה היה שומר באותו אתר בניה .
ומשם היו יוצאים גם למבצעים ליליים במסגרת ארגון האצ"ל, באותו העת החריף הקיטוב בן מנהגי המחתרות שחשבו כל אחת שהצדק עימם ועם דרכי פעולתם ושהשקפת עולמם היא הנכונה  ביותר נשמע קצת מוכר תרבות "המי שלא איתי נגדי".

קרדיט: deror avi https://bit.ly/3g1W2DW

ההגנה כמחתרת הגדולה והמרכזית ביותר שיתפה פעולה עם המנדט הבריטי בעוד האצ"ל והלח"י קצת פחות בקטע בעקבות ההחרפה ביחסים והשיח האלים שנוצר בחברה החלו הלשנות של חברי הגנה כנגד אנשי אצ"ל למשטרה הבריטית בתגובה לכך חטפו אנשי אצ"ל בכיר מן מארגון ההגנה ובתגובה לכך נעצרו שלושה אנשי אצ"ל ביניהם גם ידידיה שנחטף מאתר הבניה שבו עבד באותה עת .

בתום החקירה שוחררו שני חבריו של ידידיה לאחר לילה של חקירות קשות ואלימות .ידידיה לא חזר לעולם הביתה וגופתו נמצאה ע"י ערבים סמוך לכפר טירה – כיום טירת הכרמל מכאן מתחילה מלחמת גרסאות שמלווה אותנו עד היום , לטענת אנשי האצ"ל ומשפחת סגל ידידיה נרצח במהלך החקירה וגופתו הושלכה ליד כפר ערבי בכדי ליצור רושם שנרצח בידי ערבים .חברי ההגנה אכן הודו שידידיה נחטף ממקום עבודתו נחקר אך בתום החקירה שוחרר כמו שני חבריו ולטענתם בעת שניסה להגיע הביתה נשדד ונרצח בדרך בידי פורעים ערבים הפרשה טלטלה את המדינה בשנותיה הראשונות  ואף הוקמה ועדת חקירה שלא הגיע לשום מסקנות לא בדיוק מפתיע כשאנשי ההגנה היו בשלטון במסגרת מפלגת מפא"י עיתון "חירות" שפעל באותה תקופה וערך תחקיר על הפרשה הפנה את האצבע המאשימה כלפי פאול קולק אחיו של טדי קולק שהיה ראש עיריית ירושלים וממנהגי מפא"י הבולטים .
התנהל משפט שהסתיים לבסוף בפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט.

קרדיט: דובר צה"ל https://bit.ly/3fQ0Cq3

הוויכוח נמשך עד היום , חגי סגל כתב ספר מרתק ששמו "לא עוד מלחמת אחים " שזה המשפט שאמרה אמו של ידידיה סבתו של חגי לאחר מות בנה .
היא ביקשה בתוקף שלא יהיה פעולות נקמה בשם בנה, התנועות הפוליטיות בישראל למעשה צמחו מתוך אירגוני המחתרות ועם מחלקים אותנו עד היום לימין ושמאל פוליטי .
השיח הפוליטי בישראל של השנים האחרונות רק הולך ומחריף ונהיה אלים יותר משנה לשנה והצעקה של אותה אמא עוד מהדהדת : לא עוד מלחמת אחים !

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מפקד פיקוד העורף האלוף אורי גורדין בביקור בבנימינה- גבעת עדה: "כיף לבקר ברשות חזקה כמו זו, התפקיד של כולנו להיות ערוכים לכל תרחיש"

מפקד פיקוד העורף האלוף אורי גורדין ערך ביקור מקצועי במועצה המקומית בנימינה גבעת עדה ונועד עם ראש המועצה איתי ויסברג, מנכ"לית המעצה ניצן מחנאי גרמן,

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות