24.06.2021

יום חמישי

קרדיט דר כמיל סארי

כרמליסט עתיק: סדרת כתבות ארכיאולוגיה מאת ד"ר כמיל סארי

החל מהיום, יעלה טור קבוע אשר יציג באתר את המורשת הארכיאולוגית של העיר חיפה. אחת לחודש, יוצג מאמר קצר על אחד האתרים החשובים בעיר: זה יכול להיות אתר ארכיאולוגי, מבנה היסטורי, מוזיאון או כל אתר מורשת אחר המציג את מורשת ההתיישבות בת אלפי שנים של העיר. המאמר הראשון מוקדש להצגה כללית של האתרים הארכיאולוגים בעיר. 

על מנת להבין את התפתחות העיר חיפה חשוב תחילה להבין את הגיאוגרפיה הייחודית שלה: העיר חיפה, נמצאת כיום על הדרך הראשית המחברת בין צפון לדרום (כביש חיפה תל אביב), וממנה דרכים רבות המחברות את החוף למזרח הארץ. בנוסף, העיר ממוקמת בחלקה על הר הכרמל ובחלקים אחרים על רצועת החוף או במישור. כלומר מבחינה גיאוגרפית הנוף של העיר מחבר בין הר למישור וחוף. הר הכרמל נוצר לפני בערך 100 מיליון שנה והחלקים האחרונים ממנו נוצרו בערך לפני 60 מיליון שנה. הוא מורכב מכמה סוגי סלעים כגון גיר, דולומיט ומספר שכבות של צור.

אלה הם אותם מאפיינים אשר אפיינו את האזור של חיפה מזה אלפי. יש לזכור, כי הגבול הנוכחי (המוניציפאלי) של העיר, הוא גבול מודרני הקובע את תחום אחריות העירייה, אך הוא איננו הגבול שהיה קיים בעבר. ניתן אפוא לראות בתחום העיר חיפה מספר רב של אתרים ארכיאולוגיים שהתקיימו באזור הזה בגלל המאפיינים שלו ואשר בעת המודרנית, אתרים אלו נכללים בתחום שיפוטה של חיפה.

המחקר הארכיאולוגי של חיפה התחיל במאה התשע עשרה: ויקטור גרן שביקר בארץ תיאר את האתרים בחיפה, אחריו, צוות מטעם הקרן הבריטית לחקירתה של פלסטינה  (PEF) בסקרים אלה תועדו שרידים קדומים, בעיקר החורבות הבולטות, אשר נמצאו על פי רוב לרגליו של רכס הכרמל וברצועת החוף.

מפעל תיעוד חשוב אחר היה זה של הגרָף פון מולינן,  בשנים: 1907—1908. בתקופה זו, שהה פון מולינן בחופשה בכרמל ובמהלכה, הוא יצא למסע מחקר בשוליו המערביים של הכרמל אשר במהלכו,  הוא תעד וסקר אתרים פרהיסטוריים ואתרים היסטוריים, סייר בכפרים השונים, ותעד כל פרט שראה כגון קברים, מסגדים, כתובות ועוד. בשנות העשרים של המאה העשרים, תועדו עשרים וחמישה אתרים פרהיסטוריים ברכס הכרמל ובשוליו (Baumgartel and Brotzen 1927).

בשנות החמישים והששים של המאה העשרים ערך י' עולמי סקר מקיף של אתרים פרהיסטוריים ברכס הכרמל ובסביבתו ותיעד אתרים רבים. לאחר הקמתה של האגודה לסקר ארכיאולוגי של ישראל בשנת 1964 ערכו א' רונן וי' עולמי סקר שיטתי באזורים נרחבים ברכס הכרמל וסביבתו, אשר במהלכו תעדו מספר אתרים בשכונת עין הים ביניהם גם נחל שקמונה.

החפירות הארכיאולוגיות התחילו בשנת 1767 באזור סטלה מאריס לפני תחילת בניית המנזר של הכרמליטים. במקום בו נמצא כיום המנזר. בשנת 1890, גוטליב שומכר פרסם מידע על הקברים באזור שכונת "אל-עתיקה" אולם חפירות ועבודות שימור ראשונות נעשו במקום בשנת 1955.

חפירות חשובות היו בתל שקמונה בשנת 1951 ולאחר מכן החל משנת 1963 והלאה מספר עונות חפירה. ובשנים 1955-1956 בוצעו עבודות ניקיון ושימור במערת אליהו. 

החל משנות השבעים נחפרו עוד אתרים בחיפה כדוגמת: אתרים באחוזה, נחל שיח, קאסטרה ועוד. על תוצאות החפירות אביא מדע בנפרד מכתבה זו

לאור מיקומה וחשיבותה לאורך אלפי השנים, ניתן לראות בחיפה מספר אתרים מרכזיים חלקם נמנים על האתרים החשובים בארץ: תל שקמונה, חורבת קאסטרה, קיר העורבים, האתר התת ימי בכפר סמיר, ממצא תת ימי מאוניות וסקרים תת ימיים, סטלה מארים, חורבת תנאני, תל אבו הואם ועוד.

סקירה על כל אחד מהאתרים הללו תובא במהשך

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מה יגידו השכנים ?

התערוכה מה "יגידו השכנים" המוצגת כיום במוזיאון העיר שבמושבה הגרמנית כחלק ממוזיאוני חיפה. לקראת סיומו של חודש הגאווה, אתר כרמליסט ערך ביקור בתערוכה והתרשם מהסיפורים

מעקב
הודע על
guest
3 Comments
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
David Namir

מעניין ומחכה לסקירות הבאות. חיפה עיר פנינה

דליה טרייביץ

תודה. מבורך

Nicky gal

ישר כוח ידידי .עוקב …👍