23.01.2022

יום ראשון

באדיבות דוברות עיריית חיפה

חיפה ממוקמת במקום הראשון בארץ במספר הדירות הנמצאות בתכנון במסגרת ההתחדשות העירונית

התכניות, אותן יזמה עיריית חיפה, זכו בקול קורא של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לקידום תכניות אב ומתאר שכונתיות וכלל עירוניות.

התכניות משקפות את מדיניות העירייה כיום במסגרתה, מושם דגש על תפיסה תכנונית כוללנית, הרואה בשכונה את מרחב התכנון הראוי, בניגוד לעבר ,בו קודמו בעיקר מתחמי פינוי בינוי ועיבוי נקודתיים.

השכונות, שהתחדשותן מקודמת במסגרת זו על ידי עיריית חיפה במימון וליווי הרשות הממשלתית, הינן שכונות החוף, קרית אליעזר וקרית אליהו, קרית חיים מערבית, וקרית שפרינצק – רמת שאול.

במקביל לכל אלה, מקדמות העירייה והרשות הממשלתית לראשונה, תכנית כלל עירונית, להתחדשות בניינית, שנועדה להחליף את תמ"א 38, אשר עתידה להתבטל במחצית 2022.

התכנון ההוליסטי מהווה בסיס תכנוני לכל מתחם נקודתי להתחדשות בשכונה, וקידומו נבחן על פי עמידה בעקרונות התכנית השכונתית. בכל תוכנית מושם דגש על עירוב שימושים בדגש על תעסוקה , מסחר, ושירותי ציבור, שילוב בין בניה מירקמית לבניה גבוהה, יצירת עירוניות באמצעות פריסת רשת תנועתית רחבה הכוללת שבילי אופניים, ושבילי הולכי רגל, תוך שמירה על השטחים הירוקים ,עצים בוגרים, שימור מירקמים היסטוריים, ומתן מענה משמעותי לצרכי ציבור.

בנוסף, הקצה משרד הבינוי והשיכון סכום של כ-3.2 מיליון ₪ לקידום תכנית להתחדשות עירונית בואדי ניסנאס, אותה מקדמת העירייה בשיתוף מחוז חיפה של המשרד. מדובר בתכנית יחודית, שנועדה לשפר את איכות החיים של תושבי השכונה, תוך שמירה קפדנית על אופייה וציביונה המיוחדים. את התכנית בשכונה הציורית מובילה העיריה, בשיתוף התושבים והסוחרים. התכנית שבהכנה, הינה תכנית בנין עיר מפורטת, שתאפשר להוציא מכוחה היתרי בניה. התכנית מסדירה את הבינוי הקיים ומאפשרת מימוש זכויות בניה קיימות, וכן מאפשרת לשפץ ולמגן את המבנים, ולהוסיף בניה מבוקרת תוך התחשבות בעקרונות השימור של השכונה.

באדיבות דוברות עיריית חיפה

בתוך כך, חיפה הינה גם אחת משתי ערים בארץ, שזכו בקול קורא להתחדשות חברתית אותו פירסמה הרשות הממשלתית. המתחם שנבחר בחיפה, הינו מתחם רוטשילד אשר זכה ב-16 מיליון ₪, שנועדו לפיתוח פיזי, חברתי וכלכלי של המתחם הנמצא בתחום תכנית האב לקרית אליעזר-קרית אליהו.

העדיפות אותה מעניקה עיריית חיפה להתחדשות השכונות הוותיקות יצרה התעוררות יזמית משמעותית שהביאה למספר שיא של 118 הצעות תכנוניות יזמיות לתכניות פינוי בינוי, המקודמות בשכונות אלה על ידי יזמים פרטיים, בהתאם לעקרונות תכניות המתאר השכונתיות, אותן התוותה העירייה.

במקביל לכל אלה, הושקעו ע"י הרשות הממשלתית להתחדשות כ-24 מיליון ש"ח בהכנת תב"עות לפינוי בינוי ועיבוי שזכו בקולות קוראים למתחמי פינוי בינוי ועיבוי במסלול רשויות מקומיות.

כ-20 מיליון ש"ח נוספים מושקעים בימים אלו בפיתוח תשתיות ושטחי ציבור. עד כה נבנו במסגרת מסלול זה, חניון ציבורי ופארק מרכזי בשכונת חביבה רייך ובימים אלה מקודמים במתחם מח"ל בקרית חיים מערבית – שני חניונים במסגרת פרויקט העיבוי הכולל גם הטמנת קווי חשמל; ובמתחם פינוי בינוי ברל כצנלסון בנווה שאנן, מבוצע פיתוח גנים ושטחים ירוקים ציבוריים.

כל אלה מציבים את חיפה במקום הראשון בארץ במספר הדירות הנמצאות בשלבי תכנון וביצוע במסגרת תכניות המתאר השכונתיות להתחדשות עירונית.

באדיבות דוברות עיריית חיפהמערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות