04.12.2021

שבת

צילום: עמותת אור ירוק

חיפה מדורגת שישית במסוכנות להולכי הרגל

העיר שנפגעים בה הכי הרבה הולכי רגל בתאונות דרכים לכל אלף תושבים היא בת ים, יותר מכל עיר אחרת בארץ, כך עולה מבדיקה שערכה עמותת אור ירוק לרגל שבוע הבטיחות בדרכים. ניתוח נתוני היפגעות הולכי הרגל נעשה על פני שלוש השנים האחרונות (2018-2020) לכל אלף תושבים, בערים מעל 50 אלף תושבים.

בחיפה נפגעו 477 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות (2018-2020) – 1.67 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים בהשוואה לכל אלף תושבים. חיפה מדורגת במקום השישי במסוכנות להולכי רגל.

בקריית אתא נפגעו 61 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות (2018-2020) – 1.03 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים בהשוואה לכל אלף תושבים. קריית אתא מדורגת במקום ה-20 במסוכנות להולכי רגל.

בנהריה נפגעו 79 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות (2018-2020) – 1.36 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים בהשוואה לכל אלף תושבים. נהריה מדורגת במקום ה-12 במסוכנות להולכי רגל.

בבת ים נפגעו 314 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות – 2.43 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים בהשוואה לכל אלף תושבים. תל אביב-יפו נמצאת במקום השני עם 1,074 הולכי רגל נפגעים בשלוש השנים האחרונות – 2.33 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף תושבים. עפולה במקום השלישי המפוקפק עם 102 הולכי רגל שנפגעו בשלוש השנים האחרונות – 1.88 הולכי רגל נפגעים לכל אלף תושבים. רמת גן במקום הרביעי עם 283 הולכי רגל נפגעים בשלוש השנים האחרונות – 1.73 הולכי רגל נפגעים לכל אלף תושבים וחדרה סוגרת את החמישייה הראשונה והלא מכובדת עם 166 הולכי רגל נפגעים בשלוש השנים האחרונות – 1.71 הולכי רגל נפגעים לכל אלף תושבים.

בירושלים, העיר המאוכלסת ביותר, נפגעו 1,039 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות (במקום השני אחרי תל אביב-יפו) אבל בהשוואה לכל אלף תושבים נמצאת בירת ישראל במקום ה-17 בהיפגעות הולכי רגל בתאונות דרכים עם 1.11 נפגעים לאלף תושבים.

בחינת הערים מהחברה הערבית מעלה כי ברהט (מקום 31) נפגעו 47 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות – 0.66 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף תושבים. באום אל פאחם (מקום 32) נפגעו 26 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות  – 0.46 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף תושבים. בנצרת, העיר הערבית הגדולה בישראל, נפגעו 22 הולכי רגל בתאונות דרכים בשלוש השנים האחרונות – 0.28 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף תושבים, הכי מעט מהערים הגדולות.

הערה: תל אביב-יפו מרכזת אליה בכל יום הרבה יוממים ולכן מספר הולכי הרגל בה גבוה בהשוואה לערים האחרות.

צילום: עמותת אור ירוק

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הולכי רגל הם אוכלוסייה פגיעה במיוחד. אין להם שלדת הגנה או כריות אוויר שיגנו עליהם כמו בכלי הרכב. ולכן, האחריות לבטיחותם של הולכי הרגל מוטלת על משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ובעיקר על ראשי הרשויות והערים, הם יודעים היטב איפה נפגעים הולכי הרגל ומהן נקודות התורפה שמסכנות אותם. באותם מקומות יש לתת עדיפות לבטיחותם של הולכי רגל על פני כלי הרכב באמצעות ריסון מהירות הנסיעה ומיתון התנועה. מדינת ישראל מסוכנת להולכי הרגל ואת המציאות הזאת חייבים לשנות על ידי שינוי סדרי העדיפויות לטובת בטיחות הולכי הרגל".

ישראל בראש המדינות המסוכנות להולכי רגל

דו"ח של המועצה האירופית לבטיחות דרכים (ETSC) חושף כי ישראל נמצאת במקום הרביעי והגרוע בשיעור הולכי הרגל ההרוגים, מכלל הרוגי תאונות הדרכים. המחקר בדק את שיעור הולכי הרגל ההרוגים במהלך שלוש שנים (2016-2018) בכל מדינות אירופה וממנו עולה כי שיעורם של הולכי הרגל ההרוגים מכלל ההרוגים בתאונות דרכים בישראל, נאמד ב-32% בממוצע.

ליטא (38%), רומניה (37%) ולטביה (35%) נמצאות במקומות הראשונים בחלקם של הולכי הרגל ההרוגים, בעוד הולנד (9%) נורבגיה ופינלנד (11% כל אחת) הן המדינות הבטוחות ביותר עבור הולכי הרגל.

כאשר בוחנים את ממוצע הולכי הרגל ההרוגים בקרב מדינות אירופה עולה כי 21% מכלל ההרוגים מתאונות דרכים הם הולכי רגל. כאשר משווים את הנתונים הממוצעים של מדינות אירופה, ניתן לראות עד כמה גדול הכישלון של מדינת ישראל כאשר חלקם של הולכי הרגל ההרוגים מתאונות דרכים בישראל גבוה בכ-50%  מהממוצע במדינות אירופה.

במועצה האירופית לבטיחות בדרכים בחנו גם את השינוי במספר הולכי הרגל ההרוגים בין השנים 2010-2018, וממנו עולה כי מדינות אירופה הצליחו לצמצם את מספר הולכי הרגל ההרוגים מתאונות דרכים בשיעור ממוצע של 2.6% ואילו בישראל נרשמה ירידה ממוצעת של 1.6% בלבד בשיעור הולכי הרגל ההרוגים. אי לכך, מתוך 32 מדינות באירופה ניצבת ישראל במקום ה-23 והגרוע בשינוי מספר הולכי הרגל ההרוגים באותן שנים.

מקום אחרון בשינוי הפצועים קשה

השינוי בקרב הולכי הרגל הפצועים קשה מציב את ישראל במקום האחרון והגרוע מבין כל מדינות אירופה. בין השנים 2010-2018 הצליחו מדינות האיחוד להוריד את שיעור הולכי הרגל הפצועים קשה ב-0.9% בממוצע ואילו בישראל לא רק שלא נרשמה ירידה אלא להיפך, נרשמה עליה בשיעור של 3.1% בממוצע, נתון המציב את ישראל במקום האחרון והגרוע מבין מדינות אירופה.

מניתוח הנתונים עולה כי הבעיה המרכזית של ישראל נעוצה בעיקר בהיפגעותן של שתי אוכלוסיות מרכזיות  – ילדים (0-14) ואזרחים ותיקים (65+). שתי האוכלוסיות הללו נהרגות בשיעור כפול מהממוצע במדינות אירופה.

בהשוואה לממוצע הולכי הרגל ההרוגים במדינות אירופה לפי כלי רכב, בולטים בעיקר כלי הרכב הכבדים מעל 3.5 טון (42% יותר מהממוצע ומקום חמישי והגרוע) והאוטובוסים (כמעט פי שלושה מהממוצע ומקום שני והגרוע).

צילום: עמותת אור ירוק
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

חדשות היום

עבודות תשתית ברחוב מינץ בקרית אתא

עיריית קרית אתא מבצעת עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ. העבודות ברחוב מתבצעות בהמשך לעבודות ברחוב בן עמי , יצחק שדה והרצוג במסגרת תוכנית הפיתוח לשיקום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות