21.09.2021

יום שלישי

אילוסטרציה

חייל חוסן בחיסון נגד אנתרקס בצבא- ותבע עקב מחלה שהתפרצה אצלו

לפני כעשרים שנה, צה"ל ערך ניסוי שנקרא "עומר 2", שבו חוסנו חיילים מפני מחלת הגחלת (אנתרקס). במסגרת הניסוי, ניתן חיסון ניסיוני ל- 716 חיילים וקצינים ובמהלכו קיבלו המשתתפים זריקות של חיסון מיוחד שפותח במכון הביולוגי בנס ציונה וזאת כדי לסייע בפיתוח חיסון לכלל האוכלוסייה. באופן רשמי, החיילים "התנדבו" להשתתף בניסוי, ואולם, רבים מהם דיווחו שהופעל עליהם לחץ לעשות כן.

התובע, שהיה באותו זמן חובש קרבי בשריון קיבל בקורס החובשים בו השתתף אז, את החיסון, שגרם לו למחלה. התובע טען כי ההשתתפות בניסוי הוצגה כחלק מדרישות הקורס, מבלי שניתנו הסברים מספקים בנוגע לניסוי, לרבות לעניין תופעות הלוואי האפשריות שלו והסיכונים הכרוכים בו. כבר במהלך קבלת החיסונים (ניתנו לחיילים מספר מנות) החל התובע להרגיש לא טוב, וממועד שחרורו מהצבא המשיך לסבול מתופעות רבות, עד שאובחן כסובל מפגיעה קשה במערכת יצירת מרכיבי הדם, המקנה לו נכות בשיעור של 100% וכן מתסמונת אלרגית המקנה לו נכות של 30%. לכן, התובע הגיש תביעה נזיקית לבית המשפט המחוזי בחיפה לקבלת פיצוי כספי בגין נזק הגוף שנגרם לו כתוצאה מההשתתפות בניסוי.

יש לומר, כי עוד בשנת 2014 שולם לתובע פיצוי בסך כספי של 27,000 ₪ בעקבות הליך משפטי אחר- תביעה שהוגשה על ידי 90 חיילים בטענה לפגיעה באוטונומיה (עוגמת נפש שנגרמת לאדם כששוללים ממנו את האפשרות לבחור). הוא קיבל את הפיצוי ואף חתם על מסמך שבו הוא מתחייב כי בתמורה לפיצוי הוא לא יתבע יותר את משרד הביטחון. לכן, המדינה ביקשה לסלק את תביעתו של החייל, שכן, לטענתה הוא כבר קיבל פיצוי ובנוסף, לטענתה, התובע לא יכול בכלל לתבוע את הצבא בתביעה נזיקית אלא רק באמצעות חוק הנכים. התובע מצידו טען כי כאשר חתם על מסמך הוויתור על תביעות עתידיות הוא לא קיבל יעוץ משפטי ולכן המסמך אינו רלוונטי.

בית המשפט קבע כי אכן המדינה לא אחראית בנזיקים על חבלה שנחבל החייל בתקופת שירותו או עקב שירותו ואין היא אחראית על מחלה או החמרת מחלה שנגרמו לחייל בתקופת שירותו ועקב שירותו, אבל, בית המשפט ציין שיש דרך אחרת לקבל פיצוי או פתרון רלוונטי אחר והוא על ידי הגשת תביעה לפי חוק הנכים, שבו יש טיפול ייחודי בתשלומי ובזכויות נפגעי צה"ל והכל תחת קורת גג אחת- קצין התגמולים, וזאת כדי לייעל את הטיפול בנפגעים ולתת להם טיפול ראוי והולם. בית המשפט אמנם מחק את התביעה, אבל ציין, כי לאור זאת שמדובר באירוע משמעותי וקשה ביותר, ראוי שהמדינה/ צה"ל יפעלו לברר את התביעה שהחייל יגיש לקצין התגמולים- במהירות האפשרית ותוך מתן עדיפות לבירורה וכי ראוי מאד שלא יערימו עליו קשיים מיותרים.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות