18.05.2022

יום רביעי

אילוסטרציה

חגיגת עצמאות החדשה: האם צריך לקיים מופעי זיקוקים בערב החג הלאומי ?

לאחר הפסקה של שנתיים חגיגות העצמאות חוזרות באופן רשמי וגם בערי חיפה והקריות עסקו בשאלה האם לקיים את מופעי הזיקוקים גם השנה ? בסופו של דבר מסתבר שרוב הערים יקיימו את מופעי הזיקוקים גם אם לא כסדרם למרות הקולות הגוברים להפסקת המסורת

אחת הסוגיות המעניינות שעל הפרק לקראת ערב יום העצמאות שיחול הערב היא סוגיית הזיקוקים, רבים מהערים החלו כבר בשנה שעברה בפיילוט לצמצום מופעי הזיקוקים, הטענה שמופעים אלה פוגעים בעלומי הקרב ובעלי החיים ואין באמת צורך מלבד הופעות האמנים גם בהפעלת הזיקוקים.

עם זאת מופעי הזיקוקים נחשבים לסמל לאומי בחגיגות יום העצמאות ולחלק חשוב מהמופעים זה כמה עשרות שנים.

לאחר שלפני שנתיים לא התקיימו חגיגות עצמאות עקב הסגר ומגפת הקורונה בשנה שעברה חזרו המופעים באופן חלקי עקב השפעת המגפה וכבר אז חלק מהרשויות החליטו על צמצום מופעי הזיקוקים אולם השנה החגיגות יערכו במלואן וחלק מהערים החליטו להחזיר את מופעי הזיקוקים דווקא לאחר שנה בה צמצמו את חלקם.

בעוד בחיפה יערכו חגיגות העצמאות כסדרם כולל הפעלת הזיקוקים בקריות הדעות חלוקות, חלק מהרשויות לא יקיימו השנה מופעי זיקוקים או יפחיתו את תדירותם, בעוד שבשאר הערים יתקיימו המופעים כסדרם.

בקריית ים למשל, לא קיימו בשנה שעברה מופעי זיקוקים אולם החליטו השנה לקיים את המופעים כסדרם אך עם שינוי קטן- מופעי הזיקוקים ייערכו רק בחוף הים רחוק מריכוז אוכלוסייה, בנוסף העירייה ערכה סקר בין התושבים בה התברר כי רוב התושבים כן היו רוצים לראות מופעי זיקוקים.

מהעירייה נמסר לכרמליסט: "הייתה דרישה גדולה למופעי הזיקוקים ואפילו ערכנו סקר טלפוני בקרב מדגם של כ-70 תושבים ו-75% אחוזים הצביעו בעד בצורה גורפת. בודדים ענו שלא מעוניינים בזיקוקים והשאר ענו שאין להם העדפה.

כמו כן אנחנו משגרים את הזיקוקים מאזור חוף הים, אשר מרוחק ממרבית הבתים בעיר ומפרסמים את השעות של הזיקוקים מראש (2 דקות עולה פרסום בפייסבוק)".

המודעות לכך שמופעי הזיקוקים מהווים סכנה להלומי קרב ולבעלי חיים הביא לדיון ער בנושא בשנתיים האחרונות וכרגע נראה כי אין באמת פתרון מוסכם באופק, אולם רוב העיריות הסכימו כי יש לקיים דיון רחב ופתוח בנושא.

" אני חושב שהזיקוקים הם חלק מהחגיגות ביום העצמאות, אך צריך למצוא את הדרך שלא לפגוע באוכלוסיות כגון הלומי קרב" אמר לכרמליסט בנושא ראש עיריית קריית ים דוד אבן צור והוסיף: לקראת השנה הבאה הנחיתי את הצוות המקצועי האמון על האירועים לבחון חלופות שקטות יותר ואני בטוח שהם יציעו הצעות שישמרו על הצביון החגיגי לצד צמצום של הרעש.

גם בעיריית מוצקין לא יקיימו את מופעי הזיקוקים השנה:" קריית מוצקין היא כבר שנים רבות חלוצת ביטול הזיקוקים. ראש העיר, חיים צורי יזם את ההחלטה בשל החשש הכבד שזה עלול לגרום לטראומה לבעלי החיים ועם השנים קיבלנו על כך הכרת תודה מארגונים ועמותות של נפגעי טראומה. אז חשוב לנו להגיד לכולם. אנחנו רואים אתכם לנגד עינינו. אפשר לשמוח ונשמח גם מבלי הזיקוקים. במדינה כזו אינטנסיבית כמו שלנו, חשוב שנראה כל אחת ואחד לנגד עינינו. בני אדם ובעלי חיים" נמסר מהעירייה

בעיריית נשר יקיימו את מופעי הזיקוקים במוקד אחד מול היכל התרבות, כמו בכל שנה אירועי הזיקוקים לא יתקיימו בכל המוקדים בהם יש חגיגות.

"נושא צמצום הזיקוקים בהחלט נשקל" אמר ראש העיר רועי לוי: "לדעתי הפתרון זה רק לקיים שיח רחב בנושא".

מועצה נוספת בה לא ייערכו מופעי זיקוקים היא קריית טבעון שהחליטה על כך מראש: "החלטה לא קלה" מסר ראש המועצה עידו גרינבלום, אבל גם ערים נוספות החליטו לבטל, ניתן לחגוג גם ללא זיקוקים".

שר התרבות והספורט חילי טרופר ניסה להיות הראשון שיקדם את עניין הוצאת הזיקוקים מערב יום העצמאות והחליט על ביטול המסורת בטקס המשואות המרכזי בהר הרצל בערב החג הלאומי.

הטענה של טרופר שזה פוגע בהלומי הקרב ובלוחמי צה"ל שסובלים מפוסט טראומה בהישמע הפיצוצים.

בנוסף ללוחמים גם בעניין הסביבתי זה פוגע כאשר בעלי החיים נבהלים מרעשי הרקע המלווים את החגיגות.

בסופו של דבר נראה כי נמצא האיזון ורוב העיריות בהן הוחלט כי מופעי הזיקוקים יתקיימו, יקוצרו ויערכו ברגעים ומקומות ספציפיים בהם התושבים רגילים לכך ולא מפריעים להתנהלות התקנית של הסביבה.

למען השנים הבאות נראה כי רק שיח רציני בנושא יוכל להוביל לפתרון מוסכם על כל הצדדים כך שגם הלומי הקרב יוכלו לחגוג את יום העצמאות כמו שצריך.

צילום: דוברות עיריית חיפה

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות