28.01.2022

יום שישי

אילוסטרציה

זוכה במכרז נבחר בצורה לא הוגנת- בית המשפט ביטל את הזכייה

בחודש ינואר 2020 פורסם מכרז של המועצה המקומית כפר מנדא להפעלת מסגרות טיפול ושיקום קהילתיות עבור אוכלוסייה עם מוגבלויות. העותרת היא המפעילה הנוכחית של מסגרות טיפול לאנשים עם מוגבלויות אשר מופנים על ידי המחלקות לשירותים חברתיים. העותרת הגישה הצעה למכרז ולא זכתה, שלא בצדק, לטענתה. העותרת טענה לפגמים שנפלו בהליכי המכרז, בין היתר- החלטת ועדת המכרזים אשר התקבלה רק שנה וחצי לאחר פרסום המכרז (זמן לא סביר), ניגוד עניינים של אחד מחברי הוועדה המקצועית, ניקוד לא נכון של ההצעות ועוד.

אחד מחברי הועדה המקצועית נתן מסמך המלצה על טיב השירות של הזוכה וגם ניקד את ההצעה. כלומר, שימש גם כממליץ וגם כמכריע בוועדה המקצועית של המכרז. בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי אמנם אין מדובר בניגוד עניינים אישי, אך, מדובר בניגוד עניינים מוסדי, אשר מוביל לפסילת ההחלטה על זכיית הזוכה, גם לאור פגמים משמעותיים בניקוד ההצעה. הכלל של ניגוד עניינים הוא כלל יסוד בהליכים מכרזיים ומטרתו להבטיח העדר שיקולים זרים ולא פחות חשוב- לשמור את אמון הציבור ברשויות המנהל ולהבטיח את קיומו ונראותו של מנהל תקין. הקשר המקצועי השוטף שהיה לחבר הועדה עם הזוכה, היה צריך למנוע ממנו מלכהן בוועדה המקצועית- משיקולים של הליכי מכרז תקינים ולמראית פני הצדק (מבלי להטיל דופי באותו חבר ועדה או בזוכה).

עוד טענה העותרת, לפגמים קשים בניקוד ההצעות. אמנם בית המשפט לא נוטה להתערב בהחלטות ועדות מקצועיות וודאי שלא בניקוד שלהן, אך במקרה הזה לא נותרה לו ברירה. לדוגמא, באחד הסעיפים נדרשו המציעים לפרט מה הותק של כל עובד, האם יש עמידה בתקן ופירוט נוסף לגבי העובדים ומידת יציבותם. הזוכה הגיש רק רשימה של עובדים כמעט ללא כל נתונים לגביהם ובכל זאת- קיבל את הניקוד הגבוה ביותר האפשרי בסעיף זה. החלטה זו לנקד ניקוד מקסימאלי של מי שאינו עומד כלל בדרישות לשון הסעיף מהווה חוסר סבירות קיצוני ופגיעה בעיקרון השוויון בין המציעים. דוגמא נוספת- ניקוד למי שיש לו ISO. ועדת המכרזים נתנה לזוכה את מלוא הנקודות בסעיף על אף שאינו מחזיק כלל בתקן כזה. (להגנתה טענה הועדה כי הזוכה נוהג בעסק שלו כאילו שהוא עומד בדרישות המחמירות של ISO). 

לסיכום, קבע בית המשפט כי ועדת המכרזים חרגה מהקריטריונים של המכרז ופעלה באופן לא סביר אשר פגע בעקרונות היושר והשוויון שבבסיס דיני המכרזים ולכן יש לפסול את ניקוד ההצעה הזוכה. אמנם ניתן היה לבטל את המכרז כליל, אבל בסופו של דבר פעולה כזו הייתה פוגעת בציבור הנזקק לשירותים, ולכן מה שבוטל הן כל פעולותיה של הועדה המקצועית והניקוד שנתנה, ונקבע כי תוך 21 ימים תקום ועדה מקצועית חדשה שחבריה לא יהיו מצויים בניגוד עניינים, אשר תנקד מחדש את כל ההצעות שהוגשו למכרז ותכריז על זוכה. בנוסף זכתה העותרת בהוצאות משפט בסך של 45,000 ₪. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות