05.12.2021

יום ראשון

צילום: דוברות עיריית עכו

ועידת עכו ה-3 לעירוניות נערכה השבוע

ועידת עכו ה-3 לעירוניות נערכה השבוע באולמות האבירים בעכו העתיקה ועסקה השנה  ב"בריאות ועירוניות – לקחי הקורונה" וב"משבר האקלים וכלכלה עירונית". הוועידה נערכה ביוזמת הפורום הישראלי לעירוניות, בהשתתפות עיריית עכו, מרכז השלטון המקומי ומשרד הבינוי והשיכון ובשיתוף ה-UN HABITAT.

את הוועידה פתח ראש העיר עכו, שמעון לנקרי שאמר: "הפריפריה, גם הצפון וגם הדרום, סובלים מהעדר משילות ומהעדר עוצמה. מספיק הושקע בגוש המרכז, הגיע הזמן שהמדינה תעביר את הדגש לפריפריה. גם ראשי הערים עדיין לא מבינים את הדגש שעליהם לשים על נושא העירוניות ואני מקווה שהכנס הזה יהיה עוד צעד בשינוי".

חנה מורן, מנכ"ל מייסדת של הפורום הישראלי לעירוניות אמרה: "המשבר הבריאותי של הקורונה הוכיח שאנו זקוקים לשלטון מרכזי חזק, כחלק מהערכות לקראת חירום, חייבים גם למצוא דרך להיערך למשבר האקלים, כל עיר עם המאפיינים והצרכים שלה, כמו גם למצוא את הדרך והשינוי שיש לעשות להגיע  לדו קיום – השינויים האלו דורשים תהליכי עומק. בפורום אני שואפים לייצר את הקול האזרחי שיוביל את המנהיגים להטמיע שינוי, אנו מייצרים מודלים לכך והיום בוועידת עכו אנו משיקים את המודל לפורום עירוני מקומי. אנו נצא מכאן עם הצהרת עכו שתהווה מגדלור ומחוייבות של כולנו לקידום העירוניות וליצירת הקול האזרחי החברתי, ואת זה נציג בועידת קטוביץ שתערך בעוד כחצי שנה".

פאוליוס קוליקאוסקאס, ראש UN HABITAT אירופה: "אני שמח להיות כאן ולפתוח את אירועי אוקטובר העירוני בישראל, אנו חוגגים את חודש העירוניות בכל רחבי אירופה. יש לנו מה ללמוד מהנעשה כאן. ישראל ועמה ידועים בעולם בפיתוח פרגמטי שנחשב להצלחה".

במושב האקלים בוועידת עכו לעירוניות הציגה שורה של עיריות את היערכותן למשבר.

ד"ר אורלי רונן, חברת הנהלת הפורום הישראלי לעירוניות, בי"ס פורטר, אוניברסיטת ת"א: "דוח האקלים של האו"ם אומר שלושה דברים: המשבר כאן, המשבר עכשיו, וניתנה לנו הזדמנות לשנות את המצב. המשמעות מבחינתנו היא שהעירוניות מקבלת פנים חדשות לגמרי. לערים יש שורה של פעולות שעליהן לבצע בתקופה הזו: לקדם יצרנות בעיר, של אנרגיה, מזון ומים. קרוב זה טוב. לחיות בקהילה, כמה שיותר קרוב לעבודה למסחר ולשירותים שאנחנו צורכים. הפחיתו פליטות ותנו לטבע לעבוד".

זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון התייחס בשיחה עם כתבת TheMarker  גילי מלניצקי ליחסי משרדו עם משרד האוצר, ואמר כי "המחלוקת המרכזית בין האוצר לבינינו כיום היא סוגיית הקרקעות המשלימות הדרושות לשם המשך קידום ההתחדשות העירונית. אנחנו מאמינים בהתחדשות עירונית, וכשאנחנו מדברים על מרכז הארץ החסם הראשי הוא הרשויות, שמעדיפות בניה חדשה כי שם התשתיות מגיעות מהמדינה, ואילו בהתחדשות המדינה לא ממממנת. אנחנו נקבל חצי מיליארד שקלים ל-6-7 פיילוטים לרשויות מקומיות שיש להן תכניות מאושרות. הבעיה שלנו היא בפריפריה שם ערך הקרקע כל כך נמוך שגם קרקע משלימה לא מאפשר התחדשות עירונית. אני בוויכוח לא פשוט מול האוצר בנושא זה".

על סוגיית הדיור הציבורי שעכשיו בכותרות אמר אלקין: "מדינת ישראל נמצאת במצב משברי, הבאנו עצמנו לחיסול מלאי הדיור הציבורי והאוכלוסיה הנזקקת עם גידול האוכלוסין, רק גדלה. יש לפחות 50 אלף משפחות וזה בקריטריונים המאוד מחמירים שלנו. רכישה בשוק של 1700 יח"ד בכמה מנות תסייע מעט, ויש לנו גמישות לרכוש היכן שהצורך הכי גדול".

צילום: דוברות עיריית עכו
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות