02.08.2021

יום שני

בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

ועדת הפנים והגנת הסביבה: עצרו את תוכנית המרינות בחיפה

יו"ר הוועדה מיקי חיימוביץ': חוף הים הוא משאב ציבורי שכל הציבור בישראל גם השכבות החלשות וגם אלו ששפר מזלם ויש ביכולתם לקנות יאכטה צריכים ליהנות ממנו


"חוף הים הוא משאב ציבורי שהציבור בישראל – כל הציבור בישראל גם השכבות החלשות – השקופים – האזרח הפשוט וכן גם אותם אלו ששפר מזלם ויש ביכולתם לקנות יאכטה צריכים ליהנות ממנו",  הבהירה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ' בפתח הדיון על תוכנית מנהל התכנון להקמת 6 מרינות חדשות לאורך חופי הארץ. " לכן פניתי לראשת מנהל התכנון דלית זילבר בבקשה להמתין עם המשך קיום הדיונים אצלם בנושא עד לקיום דיון כאן בוועדה. לשמחתי מנהל התכנון נענה לבקשה זו על מנת שנוכל באמת להביא לפה לוועדה בצורה שקופה וגלויה את עמדות כל הצדדים בסוגיה". חיימוביץ' גם הזכירה כי אל שר הפנים דרעי שמשרדו אחראי על מנהל התכנון, פנו לאחרונה גם השרה להגנת הסביבה שמשרדה מתנגד לקידום בניית המרינות החדשות וגם שרת התחבורה שמשרדה תומך בקידום התוכנית. 

במהלך הדיון אמרה רונית מזר, ממנהל התכנון: "ב-2016 החליטה המועצה הארצית לבחון את עדכון תמ"א 1. לפני שיעשו תוכנית מפורטת צריך מסמך מדיניות. מינו ועדה יחד עם מינהל התכנון והמשרד להגנת הסביבה והיו גם משקיפים מטעם משרדי ממשלה שונים. לכל הדיונים הוזמן כל מי שרצה והיה שיתוף ציבור".
ניר פפאי, החברה להגנת הטבע: "הנתונים של צוות התכנון אומרים שרק 5-10% משטח המרינות זה לספורט ימי וחינוך. העיקר זה לשימוש פרטי, כלומר יאכטות. השכרה זה לגיטימי, דייגים לגיטימי. הביקוש הוא ל-13,000 מקומות עגינה, כשחינוך ימי, ספורט, דייגים והשכרה הם רק 20% מזה ו-80% מהקיבולת זה ליאכטות פרטיות. מנגד יש את ביקוש הציבור לחופים פתוחים. היום יש 1.7 ס"מ חוף לאדם, אז למי נותנים את החופים? למעטים או לציבור הרחב?"

רוני זיסו, מנהל אגף מעגנות ונמלים, רשות הספנות והנמלים: "החלופה שמציעה החברה להגנת הטבע היא ברמה מאד נמוכה ולא קיבלנו אותה עד היום, רק ראינו אותה באתר ועדת הפנים של הכנסת. הם מציעים מעגנה של 100 מקומות בתוך קו שוברי הגלים. אין לזה היתכנות טכנית, לא היתכנות הנדסית ולא כלכלית". ניר פפאי, סמנכ"ל החברה להגנת הטבע: "המהנדס שתכנן את החלופה בנה שורה של מבנים ימיים. לבוא לפסול כי נוח לכם?"זיסו: "המהנדס הזה לא בנה אף מרינה". יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "אני מבקשת להימנע מעלבונות אישיים כלפי אנשים שלא נמצאים פה". זיסו: "החלופה היא בתוך קו השוברים והיא לעולם תהיה סתומה בחול. אי אפשר לצאת ממנה לים ויהיו לה הוצאות תפעול עצומות. החינוך הימי לא נותן הכנסה. מי שמממן את ההוצאות זה היאכטות, כדי שהחינוך הימי יוכל לפעול".
טל רז, מטה המאבק נגד מרינה בבת גלים: "אנו נגד מרינה חדשה. פתרון ליאכטות רק על תשתית קיימת. החופים זה משאב מתכלה. מרינה בבת גלים תהיה מכת מוות לריף ייחודי שמתאים לשמורה ימית. יש שם בעלי חיים בסכנת הכחדה כמו חתולי ים ויש שם שתי ספינות טרופות, אחת מהן אניית המעפילים ארלוזורוב. איך מתמחרים את זה? עשרות שנים מתקיימים מגוון ענפי ספורט – קייקים, צלילה, מועדון גולשים, מועדון שיט לילדים. ספורט לא זקוק למרינה".
נחשון צוק, סגן ראש עיריית חיפה: "מיקום המרינה בחיפה הוא אזור סלעי. לא משנה אם נשים שם 10 סירות, 100 או 700". יו"ר הוועדה: "במקום שיש סלעים יש חיים. הערך של הים זה גם מה שיש בתוך הים".
ח"כ משה ארבל: "תפקידנו לפקח אם מוסדות תכנון יטאטאו התנגדויות. בנושא המרינות המדיניות עדיין פתוחה. אנו ככנסת צריכים לתת למוסדות התכנון לעבוד לפני שאנו קובעים מסמרות. אנו לא במקום מוסדות התכנון". ח"כ תמר זנדברג: "היחסים בין מוסדות התכנון לכנסת דווקא ראויים ליותר אינטראקציה. לפעמים דברים מתקדמים מבלי שנבחנו חלופות. התנגדות אחרי שכתוב, לא מספיקה. הידע לא נמצא כל כולו אצל המומחים. לא מדובר רק בידע מקצועי. יש גם ידע ציבורי. ועדת הפנים זה המקום להעמיק אינטראקציה לאורך התהליך. פה המקום שנשמע הציבור, שבוועדות התכנון מצמצמים אותו למתנגד בלבד".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ סיכמה: "הדיון היום רק חידד כמה עמוקות המחלוקות בין משרדי הממשלה ובתוך משרד הפנים עצמו והגופים שכפופים לו – וכנראה לא סתם אני מבינה שהשר דרעי מתלבט עמוקות בימים אלו בקשר לעמדתו –  בסוגיית המעגנות. הוועדה סבורה שכל עוד יש מחלוקות כה קשות בין משרדי הממשלה השונים כפי שהשתקף בדיון – נכון יהיה לעצור את התהליך התכנוני ולהמתין להכרעה ולגיבוש עמדה מסוכמת של ממשלת ישראל. הוועדה תמשיך ותעקוב אחר תהליך קבלת ההחלטות בתוכנית זו".

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מפקד חדש לבסיס חיל הים בחיפה

דובר צה"ל: תת-אלוף טל פוליטיס נכנס לתפקיד מפקד בסיס חיפה של זרוע הים הערב (א'). טקס החילופים התקיים במעמד מפקד זרוע הים, אלוף אליהו שרביט, מפקדים

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות