04.12.2021

שבת

אילוסטרציה

ועדת המכרזים ביטלה מכרז, בית המשפט ביטל את הביטול

המועצה המקומית כפר יאסיף פרסמה מכרז לביצוע עבודות תכנון, אספקה, התקנה ואחריות של מתקני תאורת רחובות מסוג לד, לצורך ייעול אנרגטי והפיכת העיר לחכמה. המטרה הייתה שהתאורה תנוהל ותבוקר מרחוק וניתן יהיה להדליק, לכבות ולעמעם את פנסי הרחוב באמצעות מערכת בקרה קווית. נקבע, כי בשלב ראשוני של המכרז תיבדק עמידת המציעים בתנאי סף ומי שיעמוד בהם יעבור לשלב השני שיכלול ניקוד הן על איכות והן על מחיר. 

חברת סאמקוטק פתרונות קבלה תחילה ניקוד משוקלל גבוה (של מחיר ואיכות)- שעמד על 88.75 נקודות וחברה אחרת, לדיטק קבלה 88.31 נקודות. לאחר שהיועץ של הועדה שלח מכתב ובו חישוב אחר של הנקודות- נוצר מצב ששתי החברות קיבלו את אותו הניקוד והיועץ המשפטי המליץ לבחור בלדיטק כזוכה. לדיטק בכלל "פרשה מן המירוץ" כיוון שעבר זמן רב בין הגשת ההצעות למכרז ובין ההכרזה עליה כזוכה. בשלב זה, המועצה ביקשה כל מיני הבהרות מהמציעים שנשארו. גם סאמקוטק הגיבה ושלחה הבהרות ואף ביקשה להופיע מול ועדת המכרזים ולהסביר פנים אל פנים אודות המערכת שלה, אולם, במקום זאת, ועדת המכרזים פשוט ביטלה את המכרז.

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי ההחלטה לבטל את המכרז אינה סבירה כלל. ראשית, אין צורך להתייחס בשלב זה לשינוי שיטת הניקוד בשלב מאוחר של המכרז, שכן, הצעתה של לדיטק אינה רלוונטית ממילא, שכן, כאמור היא פרשה מן המרוץ. עם זאת, נקבע כי התנהלות ועדת המכרזים אינה נקייה מכשלים. המועצה פרסמה מכרז, שכרה שירותיו של יועץ, שלוש הצעות עברו את תנאי הסף, ניתנו הבהרות ואז המועצה שכרה יועץ אחר שהתחיל שוב לדרוש הבהרות כאילו שהם עדיין בשלב מוקדם של המכרז. התנהלות כזו של החלפת יועץ בשלב כה מאוחר, מהווה כשל רציני בהתנהלות המועצה וועדת המכרזים. (אבל עדיין זה לא מקנה בהכרח את הזכייה לסאמקוטק).

למרות אותו כשל בהתנהלות ועדת המכרזים, אם עלה חשש שההצעות אינן עומדות במפרטים הטכניים והדבר עלול להביא להתקנת תאורה בלתי תקנית או שאינה מגשימה את מטרות המכרז, בחינת ההצעות שוב אינה מעשה אסור כל עוד הוא נעשה בתום לב ולשם הגשמת מטרות המכרז. הועדה רשאית בכל שלב לבקש הבהרות והשלמת מסמכים וזכותה לעיין מחדש בהחלטותיה מקום בו נפלה בהן טעות, במיוחד כל עוד מישהו אחר לא הסתמך על החלטותיה ובמיוחד במקרה שסאמקוטק עדיין לא הוכרזה כזוכה.  

לבסוף, נקבע כי ועדת המכרזים יכולה גם בשלב מאוחר לבקש הבהרות. עם זאת, ביטול מכרז בשלב כל כך מאוחר הוא צעד הלוקה באי סבירות קיצונית ויש לבטל את ההחלטה הזו. האפשרות של ביטול מכרז מתאימה רק במקרה שאין כל אפשרות ראויה אחרת. ועדת המכרזים תשוב ותשמע את עמדת סאמקוטק וחברה נוספת שהגישה הצעה למכרז, ולאחר שהדבר יעשה בלב פתוח ונפש חפצה תוכל הועדה לקבל החלטתה, תוך שימת דגש על כך שביטול מכרז בשלב זה מתאים רק למקרי קיצון בלבד. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

חדשות היום

עבודות תשתית ברחוב מינץ בקרית אתא

עיריית קרית אתא מבצעת עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ. העבודות ברחוב מתבצעות בהמשך לעבודות ברחוב בן עמי , יצחק שדה והרצוג במסגרת תוכנית הפיתוח לשיקום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות