16.05.2022

יום שני

אילוסטרציה

ומה עם להפסיד בכבוד? לא התקבלו למשרה נחשקת ופנו לבית הדין

שלושה מועמדים ניסו להתקבל למשרת מנהל מחלקת החינוך במועצה מסוימת שלא ננקוב בשמה. התפקיד כלל בין היתר- התווית מדיניות ותוכניות עבודה בתחום החינוך, ניהול מערך הרישום לגנים ובתי הספר, ליווי ובקרה של פעילות בתי הספר והגנים, קידום יוזמות פדגוגיות וחברתיות, טיפול בנושא הצטיידות, רכש ותחזוקה במוסדות החינוך, ייצוג בנושאים הקשורים למערך החינוך וטיפול בנושאי חירום וביטחון במוסדות החינוך ועוד. תנאי הסף בקבלה למשרה פורטו בהודעת המכרז. משלא התקבלו העותרים למשרה, הם בחרו להגיש עתירה לבית הדין האזורי בחיפה. 

תפקיד מנהל מחלקת החינוך במועצה קבוע בחקיקה וכך גם התנאים הדרושים לתפקיד- מדובר באדם שצריך להיות בעל השכלה אקדמית או תורנית שוות ערך, בעל תעודת הוראה וניסיון מקצועי (ובין מועמדים בעלי כישורים דומים ניתנת עדיפות למי שמתגורר בתחום אותה רשות מקומית או שהתחייב לעבור לגור בתחומה). בנוסף ובין היתר, הוא צריך להיות בעל ניסיון מקצועי של שלוש שנים כמנהל מוסד חינוך או בעל תפקיד ניהולי במוסד חינוך או במערכת החינוך. 

לטענת העותרים, הקביעה שהם אינם עוברים את תנאי הסף- נגרמה בשל הסתמכותו של משרד החינוך על המלצת הלשכה המשפטית בעוד שלדעת העותרים- המועצה לא הייתה רשאית להסתמך על המלצה זו, שכן, המחלקה המשפטית היא לא גורם להתייעץ בו בענייני חינוך. בית הדין קבע כי בדיקת תנאי הסף היא טכנית במובן של הגדרת הניסיון הנדרש לתפקיד ומשך הכהונה. עם זאת, כדי לדעת האם במסגרת התפקיד אדם אכן רכש את הידע וההכרה עם התחום הרלוונטי- זה כבר עניין שדורש בחינה מעמיקה, דבר שהוא בסמכות ועדת הבחינה והיא רשאית כמובן להתייעץ עם הלשכה המשפטית. 

בית הדין בחן את קורות החיים של שלושת המועמדים ומהם עלה כי אף אחד מהם אינו עומד בתנאי הסף. התפקידים שבהם עסקו, מוערכים ככל שיהיו, אינם עומדים בקריטריונים של תנאי הסף. לדוגמא- אחת המועמדות הייתה אמנם מנהלת יחידת הנוער והחינוך הלא פורמאלי, אולם, לא היה לה את פרק הזמן הנדרש- של 3 שנים וכמובן שאי אפשר במסגרת המכרז 'לעגל פינות' כי אז יפגע עיקרון השוויון בין המועמדים או בינם לבין מי שלא הגישו מועמדות מתוך אמונה שחסר להם הניסיון הנדרש. בנוסף, חלק מהמשרות אותן הציגו המועמדים היו משרות שאולי היה בהן פן ניהולי אך הן אינן מהוות משרה ניהולית בהגדרה. למשל- מורה 'מנהלת' את התלמידים בכיתה אולם ברור כי אין זו משרה בדרג ניהולי.

המועמדים טענו שחלק מהמשרות בהם כיהנו בעבר אכן עומדות בקריטריונים, אבל, מצד שני, לא הביאו עימם את תלושי המשכורת של אותה משרה ניהולית או כתב מינוי לאותה משרה. לבסוף, בית הדין קבע כי לא היה פגם בפסילתם של שלושת המועמדים, בכל הכבוד הראוי לתפקידים הרבים והמכובדים שבהם כיהנו בעבר ואולם הם אינם מספיקים דיו בשביל להתקבל למשרה זו ולכן העתירה נדחית והעותרים ידרשו לשלם הוצאות משפט.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות