23.01.2022

יום ראשון

אילוסטרציה

התנהגה מגעיל לאביה והוא ביקש לקבל בחזרה את הנחלה שנתן במתנה

האב רשום כבעל זכות חכירה בנחלה חקלאית במושב מסוים. לאב יש בת זוג החיה עמו בביתו מזה מספר שנים ושתי בנות מנישואיו הראשונים. לפני מספר שנים אחת מהן התגרשה מבעלה ועברה לגור בנחלה, בביתו של האב. האב ערך צוואה ובה קבע כי רכושו, חוץ מהנחלה יחולק בין שלושת בנותיו לאחותו. לבת זוגו ציווה את הזכויות בקרן הפנסיה והעניק לה זכות מגורים בנחלה למשך שארית חייה. לביתו הגרושה הוא ציווה את הזכויות בנחלה. 

בשלב מסוים, אותה בת הלכה להרצאה בנושא הורשת נחלות והחלה לחשוש מפני השתלטות של בת הזוג על המשק. היא פנתה לאביה והם ערכו הסכם מתנה לפיו הבת תקבל את מלוא הזכויות בנחלה, תוך מתן אפשרות לאב להמשיך ולהתגורר בביתו למשך כל ימיו. הצדדים חתמו על ייפוי כוח בלתי חוזר לעוה"ד שיבצע את הפעולות הנדרשות לשם השלמת רישום הזכויות. בהסתמך על הסכם המתנה, הבת נטלה משכנתא באמצעות אביה והחלה לבנות ביתה בנחלה, בסמוך לבית האב. 

בהמשך, פרץ משבר חמור ביחסי האב ובתו. המשבר הגיע לשיאו ביום העצמאות שנת 2013, ובו הצדדים הטיחו דברים קשים זו בזה. בעקבות האירוע הקשה, האב הגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה ובו עתר לבטל את הסכם המתנה. לטענתו, בסמוך לאחר החתימה על ההסכם החלה בתו לנהוג כלפיו באופן מחפיר תוך כדי הפעלת אלימות מילולית ופיזית לרבות השלכת חפצים. בבית המשפט לענייני משפחה נקבע כי מדובר היה בהתחייבות לעסקת מתנה ולא במתנה שהושלמה, מכיוון שמדובר בעסקת מקרקעין הטעונה רישום. נקבע, כי לאור התנהגות הבת, הסכם המתנה בוטל כדין.

לטענת הבת, בית המשפט טעה, מכיוון שמדובר היה במתנה מיידית ועובדה היא כי נלקחה בעקבותיה משכנתא והחל תהליך בניית הבית בנחלה. עוד היא טענה, כי מתן ייפוי הכוח משמעותו מתנה מושלמת. האב לעומת זאת, טען, כי הבת לא שלמה חשבונותיה, התחצפה לאביה ולזוגתו והתנהגה באופן מחפיר. 

בית המשפט המחוזי בנצרת ציין, בערעור, כי מצער שהצדדים לא פתרו את הסבך המשפטי והרגשי באמצעות הליך גישור. לגופו של עניין השאלה העיקרית היא האם עסקת המתנה הייתה ממש מתנה שהושלמה? בית המשפט קבע, כי דובר בהתחייבות לתת מתנה ותו לא. הקניית בעלות במקרקעין בדרך של מתנה מסתיימת עם רישום הבעלות במרשם המקרקעין על שמו של מקבל המתנה. עד לביצוע הרישום מדובר רק בהתחייבות לעשות עסקת מתנה. לעניין ייפוי הכוח שניתן- אכן, בדרך כלל משמעותו היא ויתור על זכות החזרה. אבל, לפי חוק המתנה- יש אפשרות לבטל מתנה בשל התנהגות מחפירה של מקבל המתנה. במיוחד כאשר הבת התחייבה לאפשר לו לגור בביתו עד אריכות ימים ושנים והתנהגות מחפירה זו אינה מתיישבת עם חיוב זה. לסיכום, מדובר בהתחייבות לתת מתנה. ההתחייבות על ייפוי הכוח מונעת מהאב לבטל את המתנה באופן סתמי, אך אין בה כדי למנוע ממנו לבטל את המתנה בשל התנהגות מחפירה.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות