28.01.2022

יום שישי

אילוסטרציה

השתלטות עוינת: השתלטה על שטח וטענה ששתיקה פירושה הסכמה

גברת אחת רכשה דירה בבית משותף בחיפה בשנת 2002, ולדירתה הוצמדו גגות הבית. בשנים האחרונות הניחה אחת השכנות מתקנים על הגג הצמוד לדירת הגברת וללא אישורה.
דרישותיה של הגברת להסיר את המתקנים שהוצבו על הגג לא נענו. לטענת הגברת, הצבת המתקנים על הגג לא מאפשרת לה לבצע תיקונים שהיא מעוניינת לעשות בגג ובנוסף, מהווים השגת גבול, ולכן היא ביקשה להורות לשכנה לסלק את המתקנים ולחייב אותה בתשלום דמי שימוש בשטח.

השכנה טענה, להגנתה, שהמתקנים מונחים על הגג כבר במשך שנים רבות, והגברת בכלל רכשה את הדירה בזמן שהיא ידעה שקיימים על הגג הצמוד לה מתקנים שמשמשים את השכנה לצורך הפעלת העסק שלה. בנוסף, טענה השכנה, כי כל השנים עמידר הייתה הבעלים של הדירה (לפני אותה גברת) והשכנה עשתה שימוש בגג בידיעתה ומעולם אף אחד לא התלונן על כך ולכן ברור שעמידר מכרה את הדירה בכפוף להסכמה שניתן יהיה להמשיך עם השימוש האמור.
לסיכום טענה, כי גם עמידר וגם הגברת עצמה ידעו על השימוש שנעשה בגג ולכן זה נחשב לטענתה שהן הסכימו לשימוש בשתיקה.

נשאלה השאלה האם בעל דירה שרכש דירה בבית משותף אשר מוצמדים לה שטחים מסוימים, רשאי להתנגד שיהיו באותה הצמדה מתקנים שמשמשים את כלל בעלי הדירות, כמו למשל שוחות ביוב, בלוני גז, תיבות דואר וכו' או אפילו קולטי ודודי שמש. נקבע, כי בבית משותף יתכן והרכוש המשותף יהיה מצוי בתוך דירה, מה שיחייב את בעל הדירה לתת לשכנים מעבר.
יש להבחין כמובן בין מצב שבו בעל הדירה רכש הצמדה שכבר מימים ימימה עברו בה מתקנים ששימשו אחרים, לבין מצב בו רק לאחר המועד בו רכש בעל הדירה את אותה הצמדה מבקש פתאום מישהו להעביר תשתיות או להתקין מתקנים בשטח זה ואז רשאי בעל הדירה להתנגד.

במקרה זה, הגברת מתגוררת בדירה משנת 1991, כאשר כל המתקנים הותקנו עוד בשנת 1985, כאשר השכנה הקימה חנות במקום.
המתקנים שהותקנו כוללים מנוע מקרר, מנוע מזגן וצלחת לוויין.
במרוצת השנים השכנה רק החליפה אותם לחדישים יותר ואולם, לא הוסיפה מתקנים חדשים שלא היו קיימים שם קודם, התנהגותם של מי שהיו הבעלים הקודמים באופן שלא רק שלא נקטו צעד כלשהו כנגד השכנה אלא אפשרו התקנת מתקנים על הגג, היו מעבר לאקט של רצון טוב.
הם יצרו אצל השכנה ציפייה והיא אף שינתה מצבה לרעה, שכן, במהלך השנים היא גם החליפה את המתקנים לחדשים.

נקבע, כי במקרה והגברת תרצה לבנות על השטח המוצמד לדירתה היא תוכל להעתיק את המתקנים של השכנה למקום אחר, על חשבונה, עם אופציה להעתיקם לשטח הגג החדש שיבנה. עם זאת, אין זה אומר שמותר לשכנה או לכל גורם אחר להוסיף על הגג הצמוד לדירת הגברת מתקנים שלא היו קיימים עליו עד כה.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות