23.06.2021

יום רביעי

גילה גמליאל , בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

לא מוותרים על מפרץ חיפה: השרה גמליאל תביא מחר לאישור הממשלה הקמת צוות מנכ"לים לפיתוח המקום

הקמת הוועדה כפופה לאישור הממשלה; הנושא ידון בישיבתה מחר

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אין מקום לתעשייה כבדה בלב המטרופולין. עלינו לפעול במהרה כשטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עינינו. אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמוביל את הנושא לטובת תושבי חיפה והקריות. כפי שהתחייבתי, המשרד להגנת הסביבה בראשותי מקדם את המהלך הלאומי של סגירת מפעלי מתחם בז"ן בחיפה, תוך הצבת יעדים סביבתיים ברורים לשיקום הקרקע ולחיזוק מטרופולין חיפה. תעשיית הדלקים הפוסיליים שייכת לאתמול, האנרגיות המתחדשות שייכות למחר. החזון הוא שהתעשיות המזהמות יפנו את מקומן ומפרץ חיפה יהפוך להיות מוקד לפיתוח תעשיות ירוקות וחדשניות לטובת תושבי האזור"

בוחנים מחדש את עתיד מפרץ חיפה

בחודש אוגוסט ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל, סיכמו על הקמת ועדת מנכ"לים בין-משרדית, לנושא פיתוח וקידום מפרץ חיפה ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ. הוועדה תפרסם את עיקרי התוכנית להערות הציבור, בטרם הגשתה לממשלה בתוך 90 יום ממועד הקמתה. הקמת הוועדה כפופה לאישור הממשלה, וההצבעה על כך תיערך ביום א' הקרוב.

בראש ועדת המנכ"לים הבין-משרדית לפיתוח וקידום מפרץ חיפה יעמוד נציג משרד ראש הממשלה והרכבה יהיה: מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ או נציג בכיר מטעמו, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי; מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, מנכ"ל משרד האנרגיה, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, מנכ"ל משרד הביטחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ראש המועצה לביטחון לאומי, מנכ"ל משרד הפנים, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, מנכ"לית מנהל תכנון והיועץ המשפטי לממשלה או משנהו.

התעשייה הכבדה: מה יהיה מקומן של תשתיות האנרגיה במטרופולין המתפתח של חיפה

הוועדה הבין-משרדית תדון, בין היתר, בעתיד התעשייה הכבדה, בדגש על התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה; תשתיות האנרגיה במפרץ חיפה והשפעתן על משק האנרגיה הלאומי בעתיד; צורכי דיור ופיתוח עירוני של מטרופולין חיפה; פיתוח כלכלי ואזורי, הגברת הפריון ועידוד השקעות; צורכי תעסוקה עתידיים במטרופולין חיפה; סיכונים מחומרים מסוכנים; זיהום אוויר, שיקום קרקע והיבטים סביבתיים נוספים במפרץ חיפה.

עו"ד שרית גולן, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה וחברת מועצת העיר: "הדיון הקרוב בממשלה על הקמת ועדת מנכלים בין משרדית לבחינת עתיד מפרץ חיפה הוא אבן דרך משמעותית במאבק הסביבתי ארוך השנים שלנו. הרכבת יצאה מן התחנה והמסקנות הצפויות להתקבל מוועדה זו בתוך 90 ימים צריכות להיות החלטיות ביחס להמשך התעשייה הפטרוכימית לצד ריכוזי אוכלוסיה. זה לא הולך ביחד".

ראש העיר חיפה עינת קליש רותם: החלטת הממשלה להקמת ועדת המנכ"לים הבין משרדית למפרץ חיפה תירשם כיום היסטורי בתולדות מטרופולין חיפה:
וועדת המנכ"לים עתידה לדון בתכנית החדשנות למפרץ חיפה אותה אימצה לפני כחצי שנה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה, במסגרת המאבק הבלתי מתפשר אותו מובילה ראש העיר עינת קליש רותם יחד עם המשרד להגנת הסביבה על איכות חייהם של תושבי המטרופולין.   
על פי התכנית יפונו בעתיד המפעלים המזהמים ואת מקומם יתפסו מתחמי דיור, תעסוקה, מסחר, תיירות, פארקים והכל בשילוב של נחלים ותעלות מים מרהיבות.
ראש העיר עינת קליש רותם: "אימוץ התכנית ירשם כרגע  היסטורי בו חל המפנה שיהפוך את מפרץ  חיפה מהחצר האחורית והמזוהמת של ישראל- לעיר מטרופולינית בריאה, שוקקת, ייחודית ונקייה".
החלטת הממשלה היום על הקמת הוועדה מהווה צעד חשוב נוסף בדרך למימוש החזון להפיכת המפרץ לאזור נקי ממפעלים מזהמים. עשרות שנים הורגלנו למציאות בה תושבי מטרופולין חיפה חיים לצד מפעלים מזהמים הפוגעים בבריאותם ובאיכות חייהם – לא עוד ! 
שיקום המפרץ אינו רק אפשרי כפי שהוכיחו ערים אחרות בעולם אלא הכרחי  – על בריאות התושבים לא נתפשר לעולם !  במקום תעשייה מזהמת יזכו תושבי המטרופולין לנשום אוויר נקי כשאת מקומן של התעשיות המזהמות יתפסו תעשיות נקיות לצד מגורים ופארקים ירוקים.
שרית גולן יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה וחברת מועצת העיר בעקבות החלטת הממשלה הבוקר: "ממשלת ישראל הצביעה פה אחד על החלטת הקמת הוועדה. הרכבה יצאה מהתחנה ותוך תשעים ימים יתגבשו המלצות לפעולה עם לוחות זמנים ברורים להמשך הדרך. בימים האחרונים הופעלו לחצים רבים על השרה להגנת הסביבה, לרבות כעסים מוועדי העובדים של בז״ן. 
למרבה המזל, השרה נחושה בקידום תוכניתה להוצאת המפעלים הפטרוכימיים. אני קוראת מכאן לוועדי העובדים להפנים שתם עידן התעשייה הפטרוכימית ולשבת על שולחן הדיונים כדי לקחת חלק במציאת חלופות לתעסוקה נקייה בעבורם ובעבור כולנו. בעוד הם מדברים על פגיעה בעשרות אלפי עובדים, המספרים האמיתיים הם מספר אלפים בלבד שיוכלו להשתלב במקומות העבודה שנפתח במסגרת תוכנית מפרץ החדשנות".

להצעת המחליטים המלאה:
https://bit.ly/3oimPiF

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות