29.07.2021

יום חמישי

הרמת מסך: עובד לא קיבל פיצויים ותבע אישית את בעלי המניות

הנתבעת, חברה שעסקה בביצוע עבודות חשמל ואספקת מוצרי חשמל, העסיקה את התובע בתפקידים שונים (עוזר חשמלאי/ איש שטח ומכירות) במשך כ- 17.5 שנים. בשל קשיים כלכליים אליהם נקלעה החברה, הוצא נגדה צו הקפאת הליכים והחל מאותה עת החברה נוהלה על ידי נאמן. העובד (התובע) טען כי הוא זכאי לזכויות שונות בגין תקופת עבודתו בחברה, לרבות פיצויי פיטורין.
עוד הוא טען, כי יש לחייב את בעלי המניות בתשלום זכויותיו באופן אישי מכוח הרמת מסך. 

מהי הרמת מסך?
בדיני חברות ישנו כלל בסיסי שבו בעלי המניות אינם אחראים לחובות או לנזקים הנגרמים על ידי החברה, מה שנקרא מסך התאגדות. בית המשפט יכול להרים את המסך במקרה שבעלי המניות עשו במכוון מעשי רמאות וניצלו את מסך ההתאגדות. למשל, הברחת נכסים או הונאה/ תרמית וכדומה. בית המשפט ירים את המסך רק במקרים חריגים של שימוש לרעה במסך ההתאגדות שנעשה במודע.

העובד טען, כי החברה לא הפרישה לו את ההפרשות הפנסיוניות, וכן כי בעלי המניות המשיכו להעסיק אותו בתקופת הקפאת ההליכים, מבלי להבטיח את זכויותיו. לטענתו, המשך העסקתו מבלי לשמור על זכויותיו מהווה התנהגות הגובלת בפלילים ולכן מצדיקה את הרמת המסך. מנגד, בעלי המניות טענו כי אין בסיס לחייב אותם בחובות החברה, כי הם פעלו בתום לב וללא כל כוונת מרמה ובשקיפות מלאה. גם אם פעילות החברה הופסקה, לא היה בכך שום תרמית כלפי עובדי החברה וזה קרה עקב קשיים כלכליים אליהם נקלעה החברה במהלך השנים.

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת ציין, כי אכן מעמדם של עובדי החברה כנושים יוצר כלפיהם אחריות מוגברת, אבל, אי אפשר להסתמך על זה ש"עולה תמונה מדאיגה" בנוגע לאופן העסקת העובדים.
כדי להרים מסך, צריך להציג ראיות שיוכיחו שימוש לרעה במסך ההתאגדות, מתוך כוונה להונות או לקפח את העובד או תוך נטילת סיכון בלתי סביר באשר ליכולת לפרוע את החובות. בעלי המניות לא מכחישים שלא שולמו לעובד כל זכויותיו ואולם, מדובר במצב בו החברה נקלעה לחובות בהיקף של מיליונים והגיעה להסדר כדי לשמור אותה כעסק חי, גם מבחינת העובדים.
העובד ידע את מצבה של החברה, ולא הגיש תביעת חוב ולא בדק בזמן אמת את ההפרשות שהיו חסרות לקופת הפנסיה שלו. 

בית הדין השתכנע כי בעלי המניות פעלו בתום לב וניסו לשלם את כל חובות החברה, ואף מכרו את דירותיהם הפרטיות ואת כל מה שהיה להם לשם כך, דבר שכלל לא נדרשו לו על פי חוק. הם פעלו בתום לב ובטוב לב ובוודאי שלא מתוך כוונה להונות. בנוסף, לאחר מינוי הנאמן הם כלל לא היו מעורבים בניהול החברה ולא לקחו חלק בתשלומי השכר לעובדים או בביצוע הפרשות פנסיוניות. בעלי המניות לא היו אדישים לזכויות העובדים. כך או כך אי סדרים בהעברת ההפקדות לא מהווה עילה להרמת מסך ותביעתו של העובד נדחתה. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

היערכות משטרת ישראל לקראת משחק הכדורגל בין מכבי חיפה לדינאמו טביליסי במסגרת קונפרנס ליג שייערך באצטדיון סמי עופר מחר 29.7 החל מהשעה 17.00

שוטרי משטרת ישראל ומאות סדרנים ומאבטחים יתפרשו החל משעות אחה"צ באצטדיון ומחוצה לו על מנת לשמור על הסדר והביטחון, לצד הסדרת התנועה. המשחק יחל בשעה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות