02.07.2022

שבת

הקורונה מזיקה גם לעיניים

השימוש המוגבר במסכים ע"י ילדים ובני נוער בימי קורונה משפיע גם על בריאות העין.  כך מתריעות ד"ר עלוית וולף וד"ר אלינה מלמוד – מומחיות ברפואת עיניים ילדים במרכזים הבריאות של כללית בחיפה: כרמל ולב הקריה

מרבים לדבר על תופעות הלוואי של תחלואת הקורונה- חלקן ישירות, חלקן עקיפות כמו בדידות ומצב רגשי ירוד. עד כה לא הופנתה כמעט תשומת לב לתופעות הלוואי העקיפות שנגרמות לעין בשל ישיבה ממושכת מול מסך, ללא אור טבעי ומרחב פתוח.

בין הבעיות שעלולה להחריף או להקדים היא קוצר ראיה. מדובר בליקוי הראייה הנפוץ ביותר בעולם שכרבע מהאוכלוסייה המבוגרת בארצות הברית סובלת ממנו. שכיחות התופעה עולה עם הגיל.

ישנם גורמים שונים התורמים להתפתחות קוצר ראיה, העיקריים הם תורשה ומשתנים סביבתיים.  

במחקרים רבים נמצא שבכל גיל, החל מגיל הגן ועד גילאי העשרים, קוצר הראיה שכיח יותר באוכלוסיות בהן  נדרשת עבודה בהסתכלות למרחק לקרוב.  ברוב המחקרים זמן עבודה לקרוב הוגדר כעבודה במרחק של עד 50 ס"מ כמו קריאה, כתיבה ציור ושימוש במחשב נייד, ורק בשנים האחרונות ישנה התייחסות לשימוש בטאבלט או בטלפון חכם.

נמצא גם כי התפתחות קוצר ראיה פחות שכיחה בילדים שבילו יותר זמן בחוץ, ללא קשר לסוג הפעילות שבוצעה, כך שבילוי של לפחות שעתיים ביום בחוץ נחשב כגורם מגן מהתפתחות קוצר ראיה.  

בעידן המודרני ובוודאי במציאות הקורונה יש שימוש רב, גם של ילדים רכים, במכשירי טלפון נייד משך שעות רבות. הם מוחזקים קרוב יותר לפנים לעומת חומר כתוב והמרחק מצטמצם עוד יותר ככל שמשך הצפייה מתארך.  מכאן החשש של חלק מן המומחים כי השימוש המוגבר במכשירים אלה בתקופה זו יגביר את הנטייה לפתח קוצר ראיה ויכול להשפיע גם על מידת קוצר הראיה וגם על הקדמת  גיל ההתפתחות של קוצר ראיה. לכן מומלץ  לבלות לפחות שעתיים ביום מחוץ לבית, גם במגבלות הסגר. להחזיק את המסך במרחק של לפחות 30ס"מ מהעיניים ולהקפיד על הפסקות כל 20 דקות, כדי להפנות מבט לרחוק, מרחק של 6 מטרים לפחות.

נזק נלווה הוא תסמונת העין היבשה. תסמונת זו מתבטאת בעיקר בהרגשת אי נוחות, יובש, תחושת גוף זר, דמעת, מצמוצים וקושי בצפייה ממושכת במסכים. התופעה נדירה למדי בילדים צעירים, אולם שכיחה יותר בבני נוער ומבוגרים.  התסמונת נגרמת עקב ירידה בתדירות ובאיכות העפעוף בזמן הצפייה במסכים.  תפקיד העפעוף הוא לפזר את נוזל הדמעות על הקרנית וכך להגן עליה ולשמור על בריאותה. בנוסף לתסמונת העין היבשה הישנה תסמונת המסכים הדיגיטליים שנגרמת עקב צפייה ממושכת במסכים ובאה לידי ביטוי בקושי בקריאה וטישטוש ראיה, הרגשת מאמץ ולחץ באזור העיניים ובאזור הכתפיים והצוואר. כמובן, שבתקופה זו בה יש חשיפה רבה וממושכת למסכים גוברת גם שכיחות התסמונת. לכן, חשוב להקפיד על הפסקות בצפייה רצופה, עפעוף מלא ושימוש בטיפות להרטבת הקרנית במידת הצורך .

נושא נוסף שעלה לכותרות כתוצאה משימוש נרחב בתאורת LED במסכי הטלפון החכם, הטאבלט, הוא החשיפה לאור הכחול.  המקור הגדול בעולם לאור הכחול הוא השמש אליה כולנו חשופים. השפעתם של גלי אור כחול על בריאת העין נבדקה בעיקר בחיות מעבדה ונמצא כי  בחשיפה ממושכת מאד נגרם נזק לתאי הפוטורצפטורים ברשתית. יש לסייג ולהדגיש כי כיום נוטים לחשוב כי כמות האור  הכחול הנפלטת מהמסכים איננה משמעותית ובכל זאת כדאי להקפיד על מינון מוגבל בחשיפה למסכים. מה עוד שידוע באופן ודאי הוא שהאור הכחול פוגע בהפרשת המלטונין האחראי על השינה ויכולת ההרדמות.

לכן מומלץ להימנע משימוש במסכים לפחות 60 דקות לפני שעת השינה, להוריד  את בהירות מסך ולעבור לתאורת לילה – יותר אור אדום / ורוד, פחות כחול בשעות הערב. 

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות