07.07.2022

יום חמישי

אילוסטרציה

הצטרף לוועד העובדים ופוטר, בית הדין: יש להחזירו לעבודה

מי לא מכיר את אתו"ס? אתו"ס חברה לאומנות, תרבות וספורט בחיפה בע"מ היא תאגיד עירוני העוסק בשלושה תחומים עיקריים הקשורים לחיי התרבות והפנאי בחיפה: אחזקה וניהול מבנים ובכלל זה ניהול, השכרה והפעלה של אולמות ומבני תרבות (אולם אודיטוריום, רפפורט, סינמטק, קריגר, בית הכט ומועדון הביט) וניהול מתקני ספורט (היכל רענן כץ ברוממה, אצטדיון האתלטיקה, הספורטק, מגרש אימונים ע"ש אבי רן והקונכייה); ניהול של גופי תרבות (תזמורת  סימפונית חיפה, הסינמטק, גן החיות, בית ספר למוזיקה ומועדון הביט); הפקת פסטיבלים ואירועי תרבות בעיר כגון פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה, עיר הנוער, מצעד הגאווה, הפקות עירוניות קבועות, הפקות אירועים בעיר והפקות עצמאיות. אתו"ס מעסיקה כ- 220 עובדים. בשנים האחרונות, החברה נמצאת בגירעון. 

העובד, הועסק כמנהל אגף אולמות של אתו"ס והיה אחראי על מתקני האודיטוריום, מרכז רפפורט, המתחם במרכז הכרמל, בית הכט, מרכז קריגר בכרמל הצרפתי והיה שותף להקמה של מועדון הביט ולניהול התפעולי של הסינמטק. במסגרת תפקידו, העובד מנהל ישירות כ- 20 עובדים והוא אחראי באופן אישי על רישוי העסק על המתקנים. העובד החל לעבוד באתו"ס בגיל 16 כחניך בבית ספר בסמ"ת ועד לגיוסו בצבא. בשנת 1993 הוא נקלט לעבודה כמנהל תחזוקה ובמהלך השנים התקדם לתפקיד של מנהל אגף אולמות, שנחשב תפקיד ניהולי בכיר בחברה וחלק בלתי נפרד מהנהלתה. 

בתחילת שנת 2020 החלה התארגנות ראשונית בחברה. העובד טוען כי ברגע שהחברה גילתה שהוא יהיה חלק מוועד הפעולה החדש, היא הביעה תרעומת ומורת רוח, הוציאה אותו לחופשה ללא תשלום, הוציאה אותו מקבוצת הווטסאפ של העובדים, ניתקה אותו ממצלמות האבטחה ושלחה לו זימון לשימוע, שלאחריו הוא גם אכן פוטר. אתו"ס מצידה טוענת כי הפיטורים לא שייכים לכך שהוא היה פעיל בוועד העובדים, אלא לכך שישנם צמצומים עקב המצב הכלכלי. לטענתה, ביטול הפיטורים יאלץ אותה לשלם לעובד שכר נוסף למשך חודשים רבים, ללא כל הצדקה.

בית הדין לעבודה בחיפה קבע, כי על פניו, העובד פוטר על רקע פעילותו בהתארגנות העובדים ולכן  יש לבטל את הפיטורים ולהחזירו לעבודה כמנהל אגף האולמות עד להכרעה בתיק העיקרי. התארגנות ראשונית במקום העבודה הוכרה על ידי החוק והפסיקה כמצדיקה הגנה מיוחדת על הפעילים בהתארגנות וזאת כדי למנוע את סיכול ההתארגנות בשלבים הראשונים על ידי המעביד באמצעות לחץ והרתעה על העובדים. סמיכות הזמנים בין הוצאתו של מר אפרתי לחל"ת (בניגוד למנהלים אחרים) לבין המועד בו נודע לחברה לראשונה על מעורבותו בוועד הפעולה, הוצאתו מקבוצת הווטסאפ וניתוקו ממצלמות האבטחה בסמוך לבחירתו כסגן יו"ר וועד הפעולה מעורר חשד כי פיטוריו קשורים לחברותו בוועד. עוד עולה, כי הוא העובד היחידי שפוטר ולכן קשה לקבל את הטענה שמדובר בפיטורי צמצום. אי לכך, ניתן צו מניעה זמני המורה על ביטול פיטוריו של העובד והשבתו לעבודה כמנהל אגף אולמות בחברה, עד להחלטה בתיק העיקרי.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות