18.10.2021

יום שני

השר לביטחון פנים עמר בר לב

"הפשיעה ביישובים הערבים נוצרה מהזנחה של מדינת ישראל את הרחוב הערבי"

כך אמר השר לביטחון פנים עמר בר לב בכנס "הגליל במרכז" שנערך הבוקר בעכו, בנוגע לאלימות הגואה בחברה הערבית

כנס הגליל במרכז" נערך היום באודיטוריום בעכו בהשתתפות שרים וחברי כנסת רבים ביניהם שרת התחבורה מרב מיכאלי, שרת הפנים איילת שקד, שר הבריאות ניצן הורוביץ, שר המשפטים גדעון סער, שר לביטחון פנים עמר בר לב, שר החקלאות עודד פורר וסגן שר הכלכלה יאיר גולן.

הכנס נחלק לפאנלים בהם לקחו חלק גם בעלי מקצוע רבים כמו מנהל המרכז הרפואי לגליל מסעד ברהום, ד"ר ארז און מנהל המרכז הרפואי פדה פוריה, סיון יחיאלי מנכ"ל I4 VALLEY, ניצב שמעון לביא מפקד מחוז צפון במשטרת ישראל, הנרי צימרמן יו"ר קבוצת טרלידור, ח"כ כנסת אופיר סופר מטעם הציונות הדתית, ראש עיריית כרמיאל משה קונינסקי וראש עיריית עכו שמעון לנקרי.

את הכנס הנחתה העיתונאית והמגישה קרן מרציאנו.

הכנס עסק בנושאי ההתיישבות, החקלאות, התעשייה, התחבורה וכן בנושאי הבריאות והאקדמיה בערי ויישובי הגליל.

כמה כותרות מעניינות יצאו מכנס זה.

שרת התחבורה מרב מיכאלי הודיעה כי לא יוקם שדה תעופה ברמת דוד שבעמק יזרעאל וכי הממשלה תמצא חלופה אחרת כשכבר בוחנים מספר רעיונות וכי מספר קווי האוטובוס לערי הצפון יוכפל במהלך החודשים הקרובים

שר הבריאות ניצן הורוביץ הודיע כי יוגדלו מספר המתמחים בבתי החולים על מנת שבתי החולים בצפון יוכלו להתמודד עם העומס וכן כי יש אישור להקמת בית חולים חדש בקריות על מנת לאפשר איזון במספר המטופלים.

שרת הפנים איילת שקד הבטיחה שיתוף פעולה עם ראשי הערים והיישובים בצפון במטרה למצוא מקומות אשר יוכלו להקים בהם יישובים חדשים ולהרחיב יישובים קיימים.

השר לפיתוח הנגב והגליל עודד פורר הבטיח כי בשנה הבאה הערים החילוניות בצפון יקבלו יותר כספים ממשלתיים לאירועים תרבותיים

ושר המשפטים גדעון סער הבטיח כי תוקם אוניברסיטה חדשה בגליל.

אך את מירב הכותרות משך השר לביטחון עמר בר לב שטען כי "הפשיעה ברחוב הערבי נוצרה בעקבות הזנחה של מדינת ישראל את המגזר הערבי, המשילות העירונית לא מצליחה להתמודד עם גורמים עבריינים, במגזר הערבי נוצרו משפחות פשע שלוקחות את הקרקעות, אנו מבצעים באופן אינטנסיבי שורת מבצעי סיכול ופשיטה על יעדי פשע על ידי מחוז צפון ומחוז חוף של משטרת ישראל, אנחנו לא משלים את עצמנו שהאלימות תיגמר מחר אך אנחנו נצמצם אותה, נלך על זרועות התמנון ואם נצטרך נלך גם על הלב- משפחות הפשע".

עוד הוסיף בר לב: "הקמנו תחנת משטרה נוספת באזור תחנת כרמל על מנת לייעל את עבודת המשטרה, רק אם נעבוד יחד עם ראשי הערים והמועצות היהודיים וגם הערביים, נצליח, רב האחריות עלינו, עליי אבל גם על ההורים והמחנכים".

גם מפקד מחוז צפון ניצב שמעון לביא התייחס לגל הפשיעה בעולם הערבי:

"אנחנו פשוט במלחמה מול הפשיעה הערבית, ארגוני הפשע מאיימים על בעלי העסקים בגלל סוגיית המכרזים, יש לא מעט ראשי עיריות שמאוימים על ידי ארגוני פשיעה.

יש לנו עשרות ארגוני פשיעה ביום, גם כאלה שלא מסוקרים ע"י התקשורת, סיכלנו לא מעט אירועי כאלה שאפילו הקורבן לא ידע שהוא מאוים, זו לא בעיה רק של המגזר הערבי אלא של כל מדינת ישראל".

שרת הפנים איילת שקד התייחסה לבעיית הליכי התכנון בארץ שמשפיעים באופן ישיר על הפריפריה:

"הליכי התכנון בכל הארץ לוקחים המון זמן, אחד הדברים הראשונים כשנכנסתי לתפקיד היה לשנות את זה.

יש לנו לא מעט תוכניות חלק פורסמו וחלק יפורסמו, אנחנו מרחיבים את תוכניות הדיור, אנחנו נוריד עומס מהועדות של הצפון.

ראש הממשלה החליט כמדיניות לעשות תנופה לפיתוח הצפון, אנחנו עושים רפורמות וצעדים שנפרסם עוד כמה שבועות.

במשך שנים הייתה מדיניות במנהל תכנון הם חשבו שלא צריך להקים ישובים חדשים והעדיפו לעבות ישובים קיימים וזה לא נכון לצפון הארץ.

לכן החלטנו אני ושר השיכון לפתוח ישובים חדשים לפריפריה נשב עם המועצות האזוריות וראשי הערים ונראה היכן ניתן להקים ישובים חדשים בגליל
ולכן אשמח לשבת עם כל ראשי המועצות ונראה איפה ניתן להקים ישוב חדש.

מבחינת הישובים הערבים מנסים להדביק את הפער שנוצר.

לגבי התחדשות עירונית קשה לפריפריה למצוא יזמים, בשבילם זה לא דבר כלכלי, אני ושר השיכון עובדים טוב ביחד וניסינו למצוא פתרון לעניין.

בשביל לקיים התחדשות עירונית הממשלה צריכה להכניס את היד לכיס ואנחנו מתכוונים בכל הכוח ללכת על זה להתחיל לתכנן פרוייקטים של התחדשות עירונית בכל מיני ערים ברחבי הצפון.

יש לנו כמה אפשרויות ואנחנו מכווני מטרה בקטע הזה.

שרת הפנים איילת שקד

שרת התחבורה מרב מיכאלי התייחסה לבעיית התחבורה הציבורית בצפון הארץ והודיעה כי בימים הקרובים תאשר הממשלה את ההחלטה על ביטול שדה התעופה שהיה מתוכנן בעמק יזרעאל:

ההחלטה על ביטול שדה התעופה ברמת דוד צריך להגיע להחלטת ממשלה בימים הקרובים ונביא הצעת החלטה למקום אחר לשדה התעופה.

כל רע יש גם טוב אז הקורונה נתנה זמן להיערך זה פגע בכלכלה שלנו אבל זה נתן לנו זמן להיערך.

זה לא עניין אזורי, אנחנו הולכים להיות יותר צפופים ומאוכלסים ואם לא נשמור על אזורים של ירוק לא יהיה מה לנשום, זה עניין לאומי של המדינה.

הכבישים שהיו נסללים והפיתוח של האזור היה יורד, הנזק שהיה נגרם לאזור זה היה אסון.

יש בעיני אופציות שלא באמת נבדקו, יש לי כבוד עבודה שנעשתה, אני מאמינה שאחרי הבדיקות שעשינו יש חלופה, החלטה תהיה מאד מושכלת.

לא משנה כמה כבישים יסללו יהיו פקקים, אין לנו מקום להמשיך לסלול כבישים לנצח, אם יש מקום שאנחנו בפיגור זה התחבורה הציבורית.

הבאנו תקציב שיא לתחבורה הציבורית שאנחנו מתכוונים ליישם.

במיוחד בגליל ובצפון יש ערים ורשויות שאין להם מדרכות ומעברי חצייה, רשויות שאין להם מספיק כסף לא עושות מדרכות.
אנחנו מתכוונים לבצע תוכנית גג שתאפשר לרשויות לבנות מדרכות שמתאימות להולכי רגל וגם לרכיבה ודו גלגליים.

נעשה תקן שכל סלילה של כביש תבוא עם תקן של מה שצריך להיות עליה, נשפר את זה מאות מונים.

כל דבר של תחבורה ציבורית שיש באזורים אחרים בארץ נביא גם לצפון.

במהלך הקורונה ניסינו להשאיר פתוח כמה שיותר את התחבורה הציבורית בכללם הרכבות.

אנחנו חייבים לעבור מדיזל לחשמל ולכן במהלך סופי שבוע ובלילות הרכבת תושבת לצורך חישמול.
מאז שנכנסתי לתפקיד גיליתי הרבה תלונות על הרכבת ובימים שאני בתפקיד שיפרתי את השירות שלה.
זה לוקח זמן אבל אני מבטיחה שאני על זה.

נעשה מאמצים לגשר על הפערים בתשתיות בין הישובים היהודיים לערביים.

כביש 6 בגלל שהוא כביש מסוכן מאד יתחילו עליו עבודות כבר בשנה הבאה.

אנחנו הולכים להכפיל את שירות האוטובוסים בגליל ובצפון.

מלבד ההבטחה על הקמת האוניברסיטה בגליל, התייחס שר המשפטים גדעון סער גם לעבירות הלבנת ההון ואמר:

בהמשך בשבוע הבא אגיע לועדת חוקה לאשר צו שהגשתי נגד פשיעה כלכלית, עבירות מס חמורות, עבירות הון חמורות, לתת כוח לבתי המשפט על התיקים האלה ששנים לוקח עד שמקיימים את הבירור בהם, זה מחייב כיום לחזק את הסמכויות של בתי המשפט הכלכליים שיוכלו להתמודד עם העבירות האלה בצורה מהירה ובצורה יעילה

עוד הוסיף סער: "יש לנו מיקוד אחד להעברת התקציב על מנת לייצר יציבות כלכלית ופוליטית במדינה אחרי כמה שנים של תוהו וובו בלשון המעטה, ביום ראשון הייתי עם ראש הממשלה ברמת הגולן ואמרתי לו שאין מה לחזק את הגולן בלי הגליל, הגולן לא יכול להיות חזק אם הגליל לא חזק.

הגליל הוא המקום היפה בארץ והכי כיפי בארץ, ההנחייה לשרים שלנו הוא גם בתעדוף של סיבים אופטימיים ובענייני תקשורת, הם יודעים לתעדף את הגליל.

העדיפות העליונה שלנו היא אוניברסיטה בגליל, אין דבר אחד שיכול לקדם את הגליל יותר מאוניברסיטה.

אנחנו הולכים להקים את האוניברסיטה בגליל, זו התחייבות שתמומש" סיכם סער

שר הבריאות ניצן הורוביץ


גם שר הבריאות ניצן הורוביץ נאם ומלבד ההבטחה לבית חולים בקריות התייחס גם לנושאים אחרים במערכת הבריאות בצפון

"הערים בישראל מבחינת נתונים בריאות לעומת העולם הם קשים וכשיורדים לפריפריה זה בכלל מתעצם

השליחות שלי במשרד הבריאות כסוציאל דמוקרט זה ערך השיוויון בין גזע, דת, מצב כספי ומקום מגורים.

היעד הוא לצמצם פערים בין הפריפריה למרכז, זה אמנם נשמע קלישאתי אבל אני יכול להגיד על תכלס ארבעה מהלכים שאני נוקט בהם ממש עכשיו כדי לצמצם את הפער:

מחאת המתמחים- החלטתי שאנחנו מתחילים בפריפריה וזו לא החלטה שמתקבלת בקלות, היות ואנחנו צריכים לעשות זאת באופן מדורג אנחנו חייבים להחליט היכן להתחיל.

ואני אמרתי שצריך להתחיל בפוריה, זיו ושלושת בתי החולים בנצרת.

יש קושי להביא מתמחים לבתי חולים אלה, מעדיפים להתמחות בבתי חולים במרכז כמו שיבא, איכילוב וכ'ו.

אני נותן כאן העדפה מכוונת, אם ידע מתמחה שהוא הולך לעבור התמחות מקוצרת בבית חולים באזור, זה יעודד אותו לבוא ולעשות כאן את ההתמחות.

אנחנו מתכוונים לקבל בשנים הבאות תוספת של עוד 4000 סטודנטים לרפואה, קיבלנו כבר 60 שהתחילו ללמוד בפקולטות לרפואה של צפת, בר אילן והטכניון.

מישהו שלומד בצפון וגם עובד בו בסיום הלימודים יותר סיכוי שיישאר בפריפריה, מאשר מישהו שיגיע מבחוץ אבל קיים סיכוי כי יחזור למקום בו הוא גר.

יש צורך לעשות זאת מבני המקום וזה מיועד למשוך סטודנטים לרפואה מבני המקום, התחלנו ב60 ושנה הבאה זה יהיה יותר מ100, ואז יהיו לנו יותר רופאים לקצר תורים בבתי החולים.

יש פערי בריאות בין ערבים ליהודים ואנחנו חייבים לשנות זאת, יש לנו תוכנית מאד גדולה של 650 מיליון שקל שהיה חלק מהדיל הגדול שאפשר את הקמת הממשלה בשביל להקים מרכזים לבריאות במגזר הערבי, צריך לתת איפה שחסר, אנחנו צריכים לטפל בדברים הבסיסיים ואין דבר בסיסי יותר מהבריאות." סיכם הורוביץ

במהלך הפאנל, שנערך בהנחייתה של קרן מרציאנו, אמר פרופ' ברהום מנהל המרכז הרפואי לגליל: "אנחנו מבקשים רפואה ציבורית שווה, חומלת והוגנת עם תיקון לעוול שנעשה לפריפריה. אני לא אדבר הפעם על מחסור בתקנים של רופאים ומחסור במכשירים מצילי חיים, אלא על האדם שזקוק לטיפול. בגליל מתגוררים אנשים עם מצב סוציו-אקונומי נמוך. מדובר באנשים עניים יותר, עם השכלה נמוכה יותר, והדברים הללו מביאים לתחלואה גבוהה יותר. שיעור חולי הסוכרת בגליל המערבי הוא הגבוה ביותר במדינה, וכך גם לגבי מחלות לב וכלי דם. האנשים האלה צריכים לקבל את השירות קרוב לבית, ולפעמים השירות שהם מקבלים רחוק מביתם ומליבם".

בנוסף אמר פרופ' ברהום: "המחלקות אצלנו עמוסות מאוד. יש מחלקה פנימית עם 50 חולים, כאשר התקן עומד על 32-30 מיטות. כלומר, יש תוספת של 20 חולים. ולמרות הכל, רוב התושבים מרוצים מאוד ושולחים לנו מכתבי תודה, כי אנחנו, אנשי הגליל, עושים הכל כדי לתת את השירות הטוב ביותר".

לסיכום אמר פרופ' ברהום: "זה הזמן לתיקון, לחיזוק ולשיפור מערכת הבריאות. מי שגר בנטועה וזרעית, 100 מטר מהגבול עם לבנון, שווה בריאותית למי שגר במרכז הארץ. תושבי הפריפריה לא שווים פחות".

מסעד ברהום מימין צילום: דוברות המרכז הרפואי לגליל
שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי, השתתף כאורחו של שגריר רוסיה בישראל באירוע חגיגי לציון 30 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לרוסיה

ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי , הוזמן לאירוע החגיגי שהתקיים בביתו של של שגריר רוסיה בישראלנטולי דמיטרייביץ' ויקטורוב בהמשך לביקורו של השגריר בכרמיאל ומתוך הרצון

חדשות חיפה

טקס זיכרון לזכרו של רה"מ המנוח יצחק רבין ז"ל ומפגש ייחודי, "אסיפה ישראלית", התקיימו בכרמיאל במעמד ראש העיר משה קונינסקי

מאות מתושבי כרמיאל והסביבה ובהם בני נוער רבים, השתתפו אמש (יום ראשון) ברחבת היכל העירייה בכרמיאל במפגש ייחודי ייחודי. "אסיפה ישראלית" ובהמשך בטקס זיכרון –

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות