06.08.2021

יום שישי

הפעם זה רק תרגיל: המשרד להגנת הסביבה החל היום תרגול זיהום ים בשמן שיימשך שלושה ימים

מתקפת סייבר שהובילה להשתלטות על מכלית נפט בלב ים, שנשפכו ממנה 60 אלף טון נפט גולמי; השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בחדר המצב במפרץ חיפה: "התרחיש שאנחנו מתרגלים היום יכול, לצערנו, להיות המציאות שלנו מחר. תגובה מהירה ונכונה תמזער נזקים לאדם ולסביבה"

המשרד להגנת הסביבה קיים היום (ב') תרגיל לאומי רחב היקף לטיפול בזיהום ים בשמן בים תיכון, שיימשך עד יום ד'. התרגיל כולל היערכות רחבה של עשרות גופים שונים, בהם רשויות החירום של ישראל, רשויות מקומיות, מפעלים וחברות המחזיקות בתוכניות חירום למקרי שפך שמן בים. 
השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, הכריזה בתרגיל על אירוע לאומי בחדר המצב בחיפה עם סכנת זליגה למדינות אחרות, ואמרה: "התרחיש שאנחנו מתרגלים היום, יכול לצערנו להיות המציאות שלנו מחר.
ההשלכות הכלכליות והאקולוגיות של אירוע כזה הן דרמטיות. מזעור נזקים יעיל לאדם ולסביבה יתרחש על-ידי תגובה מהירה ונכונה. אמנם אנחנו מתרגלים זיהום ים כתוצאה מדליפת שמן ממכלית, אך זיהום יכול להיגרם גם מאסדות הגז, גם אם בכמות קטנה יותר. בימים האחרונים הטלנו עיצום כספי על חברת נובל אנרג'י, בעקבות הפרות של היתר ההזרמה לים. הליכי אכיפה נוספים נמשכים כנגד נובל אנרג'י בעקבות הפרות נוספות שביצעה על חוק אוויר נקי".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ויו"ר הקרן למניעת זיהום ים, דוד יהלומי: "אנחנו פועלים רבות לתרגול אנשי המשרד והגורמים הפועלים בים, וכן פועלים להשלים את המשאבים הנדרשים בתקציבים ובכוח אדם, על מנת לשפר את המוכנות למצבי חירום של זיהום ים וסכנה לחופים ולמתקנים".
התרגיל שמוביל המשרד להגנת הסביבה נועד לבחון את יכולות התגובה לזיהום הים והחופים בשמן (נפט), לאורך כל רצועת החוף של ישראל בים התיכון – מראש הנקרה בצפון ועד לחוף זיקים בדרום. במסגרת התרגיל משתתפים ספינות ומטוס ריסוס לטובת ניקוי הים מהשמן. 


התרחיש בתרגיל הוא של מתקפת סייבר, שבמהלכה נעשתה השתלטות על מכלית נפט שהייתה בדרכה לנמל קצא"א אשקלון. תוכנה זדונית המופעלת באופן אוטומטי השתלטה על מערכות האונייה, הפנו אותה לכיוון צפון מאזור קצא"א צפונה בנתיב שהוביל לכיוון לבנון. במהלך ההפלגה, בשל ניסיונות התנגדות להשתלטות של צוות המכלית, נשפכו 60 אלף טון נפט גולמי בין אשדוד למפרץ חיפה. על-פי התרחיש, צוות האונייה ביצע ניתוק של כל מערכות המכלית על מנת למנוע כניסה למים הטריטוריאליים של לבנון. 

לפי התרחיש, האונייה נגררה על-ידי גוררת מקפריסין לנמל חיפה ומוחזקת שם כשיש בה עדיין 70 אלף טון נפט גולמי. בשל ניתוק כל המערכות, לא צפויה ממנה סכנה נוספת והמאמצים הם לטיפול בזיהום הגולמי בים שנמצא במרחק של כ-7 ק"מ מהחוף. בסיום היום הראשון נשאבו כ-9,000 טון נפט גולמי, במסגרת התרגיל.
בהמשך התרגיל, מחר ומחרתיים, צפויות נחיתות של הנפט הגולמי לאורך כל רצועת החוף של ישראל, והרשויות החופיות, בשיתוף מתנדבי אקואושן בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, יפעלו על מנת לטפל בזיהום בחופים. 

קיימת חשיבות גדולה בתרגול ושיפור היכולת של מדינת ישראל להתמודד עם אירוע העלול לפגוע באופן חמור בפעילות תשתיות חיוניות ביותר למשק הישראלי, הכוללת את אספקת המים המותפלים, יבוא וייצוא סחורות דרך נמלי הים ופעילות שלוש התחנות לייצור החשמל הגדולות בישראל, תוך פגיעה חמורה במקביל בזמינות חופי הים לציבור ופגיעה בסביבה הימית והחופית הייחודית לחופי ישראל.

קרדיט תמונות: המשרד להגנת הסביבה

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות