20.05.2022

יום שישי

אילוסטרציה

העביר לאחיו את מניותיו בחברה ותבע להחזיר אותן 30 שנה אחרי

בעל ואישה תבעו את אחיו של הבעל שישיב להם את המניות שהיו לבעל בחברה בעבר. מכיוון שבשנת 1986 התקיימו בין בני זוג הליכי גירושין, האח הפציר בבעל להעביר אליו את מניותיו בחברה בנאמנות, על מנת להגן על חלקו מפני ההליכים המשפטיים מצד אשתו. אולם, בסופו של דבר בני הזוג עשו שלום בית והאח התכחש לנאמנות וסירב להשיב לידי הבעל את מניותיו. 

האח ציין כי מה שקרה הוא סיפור אחר לחלוטין. בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת החברה נקלעה לקשיים ואף מונה לה כונס נכסים. על רקע הקשיים העביר האיש את המניות לאחיו ללא תמורה. בכך נמנע מהטלת עיקולים על רכושו, לא לקח חלק בסיכוני החברה ולא השקיע מכספו בחברה. בנוסף, האיש המשיך לעבוד בחברה כשכיר שנים רבות. האח ציין שמאותו שלב הוא היחידי שלקח סיכון, מכר את נכסיו האישיים לשם השקעה בחברה, שימש ערב לחובותיה ופעל להבראתה. 

ברבות השנים האח העביר לאשתו חלק מהמניות והם היו בעלי המניות היחידים בחברה ונכסיהם שמשו כערובה להתחייבויות החברה בימים שהייתה בשפל. הם שעבדו נכסים פרטיים, מכרו נכסים ושיקמו את החברה ביודעם שהם (האח ואשתו) בעלי החברה היחידים ונטלו סיכונים על בסיס ידיעה זו. הליך הכינוס נמשך עד 1991 ובשנה זו החברה חזרה לרווחיות. ילדיו של האח החלו לעבוד בחברה בשנת 1994 והם שמנהלים אותה עד היום. 

בית המשפט לענייני משפחה בחיפה, קבע, כי התביעה התיישנה ולכן יש לדחות אותה. בנוסף, לא יתכן שבהליך הגירושין האיש טען שאין לו מניות בחברה ובהליך זה הוא טוען את ההיפך. (האיש אינו מכחיש שכאשר רצה להתגרש הוא שיקר, רק טען שהשקר היה בגלל שאחיו שכנע אותו לכך). בנוסף, אין בין הצדדים שום מסמך חתום, שיש בו לתמוך בטענתו להסכם נאמנות. במקרה זה, לא הוכח גם קיומו של הסכם נאמנות בעל פה. נכון שבמשך השנים האח נתן כספים רבים לאיש, אלפי דולרים,  אך זה עדיין לא מוכיח שהיה ביניהם הסכם נאמנות.

האח הביא לעדות גם את רו"ח של החברה אשר העיד כי החברה הייתה חייבת כספים למס הכנסה, והוא עצמו עבר שם שבעה מדורי גהינום כשהוא נכנס לעבוד שם כרואה חשבון צעיר, שכן החברה הייתה בקשיים כה גדולים שכל מי שיכול היה, ברח מהספינה הטובעת, כי אף אחד לא רצה לשעבד את נכסיו ושייקחו לו את הבית אם חלילה משהו יקרה ולכן נחתם מסמך שבו האיש מעביר את המניות לאחיו, שכן איננו מוכן להיות אחראי על החברה באופן אישי. לא רשום שם אם ומתי המניות יוחזרו. לבסוף, קבע בית המשפט כי התביעה נדחית והאיש ישלם לאחיו הוצאות משפט בשיעור של 20,000 ₪.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

פרשת השבוע

פרשת בחוקותי

כניסת שבת: 19:00יציאת שבת: 20:16 פרשתנו פותחת בפסוק: ״אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם״ (ויקרא כ"ו, ג'). מיד מעדכן אותנו הקדוש ברוך הוא

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות