21.09.2021

יום שלישי

המצאת כוח ההנדסה הקרבית המודרנית

אז מי הגה את רעיון ההנדסה הקרבית המודרנית?

הנדסה קרבית- אותם חיילים מקצועיים ואמיצים, המבצעים עבודות תשתית תחת אש ובלב הקרבות- פורצים דרכים, מפנים מעברים בשדות מוקשים, מקימים גשרים וחוצים מכשולי מים ויבשה.

מתי כל זה החל ?

כבר בתקופות הקדומות התקיימו יחידות אשר ייעודן היה פילוס דרך לצבא- מעל נהרות וקניונים עמוקים, דרך הרים וביצות, הקמת ביצורים ומכשולי הגנה.

אך המלחמות אז היו איטיות יותר- כאשר הגיעו למכשול- עצר הצבא, הקים מחנות והמתין לבניית התשתיות שיעבירו אותו מעל המכשול.

כך התנהלו המלחמות בעת העתיקה, בימי הביניים ולאורך העת החדשה.

עד פרוץ מלחמת העולם השניה

בעוד שמעצמות ההסכמה- אשר ניצחו במלחמת העולם הראשונה, התבשמו ברעיון שמלחמה כל כך נוראה וקטלנית-תוציא את החשק מכל אומה שהיא להילחם שוב פעם, הגרמנים- מושפלים, מוכים, אך לא שבורים ברוחם- הסיקו מסקנות, למדו מכישלונותיהם, והחלו להקים צבא חדש, צבא-שיהיה מוכן למלחמה הבאה, ולא לזו שהייתה. צבא מצויד בטקטיקות ומחשבה שוברת מסגרות.

אחד התחומים שלא השתנה לאורך מאות בשנים- היה נושא צליחת מכשולים.

צבא שהגיע לנהר, קניון עמוק, מעבר הרים צר- עצר, התבסס להגנה, והמתין שיחידות הבינוי יכינו תשתיות מעבר יבנו גשרים ויפלסו מעברים.

לא עוד.

הגרמנים הגו כוח חדש- ה- Pioneers- חיילים אשר מקצועם הוא הן בניה ופילוס דרכים, והן לחימה ככל חייל קרבי. כאלו שיבצעו עבודות הנדסה תוך כדי הקרב, במהירות, תוך לחימה והגנה על עצמם ועל התשתית שבנו- הנדסה קרבית.

יחידות ה- Pioneersנכנסו לפעולה בפעם הראשונה בפלישה לפולין- אולם שם הם לא נתקלו בהתנגדות ממשית לפעולתם, שכן הצבא הפולני התפורר במהירות וכושר תמרונו היה איטי ומסורבל.

לא כן בפלישה לצרפת, שם- יחידות הצבא הצרפתי- אלו שלא נוטרלו או התפוררו, ואיתן הצבא הבריטי, גילו התנגדות עיקשת, כולל הפגזות ארטילריות כבדות, ירי טנקים והתקפות נגד חוזרות ונישנות.

במערכה על צרפת- הוכיחו אותן יחידות הנדסה קרבית גרמניות את יעילותן.

יכולת הביצוע שלהן, מהירות ההקמה של גשרים ומעברים, פריצת דרכים ושדות מוקשים בלב הקרבות, תוך ניהול קרבות אש מטווח קרוב, הפתיעו לא רק את בעלות הברית, אלא גם את הצבא הגרמני עצמו.

כשהצבא הצרפתי רק החל להתכונן כדי למנוע מעבר גרמני של נהרות, הם כבר מצאו את עצמם מול חיילים ורכב גרמני, שלא היה ברור איך צלחו את אותו נהר תוך שעות ספורות.

לא פעם הותקפו יחידות מתקדמות של הוורמכט (הצבא הגרמני) על ידי הלופטוואפה (חיל האוויר הגרמני) שהמפות שלו וקווי ההתקדמות שבהן- לא הדביקו את המציאות שבה פעלו יחידות ה-Pioneers (ההנדסה הקרבית הגרמנית) במהירות הברק.

מהירות ההתקדמות של הגרמנים לרוחב צרפת- אל עבר האוקיינוס האטלנטי והתעלה האנגלית- הוכתבו בידי יחידות ההנדסה הקרבית- והקצב היה רצחני- גם הקשוחות שביחידות הצבא הגרמני התמוטטו מתשישות.

הלקח נלמד- ובעלות הברית המערביות החלו להכשיר אף הן יחידות הנדסה קרבית.

הבריטים, שהנושא טבוע בדמם- פעלו במהירות- גשרי הביילי הידועים הוכנסו לפעולה, סירות מתקפלות וגשרים צפים תוכננו במהירות, ואנשים הוכשרו לפעולה.

האמריקאים אף הם לא פיגרו אחרי הבריטים- כלי רכב אמפיביים הוכנסו לפעולה- משאיות, ג'יפים, נגמ"שים אמפיביים יוצרו במהירות.

לכל כוח בצבא האמריקאי- כוחות האוויר, יחידות היבשה, המרינס והצי- הוקם כוח הנדסה ובינוי קרבי משלו. הם יכלו להקים שדות תעופה , בסיסי צבא, לסלול דרכים בתוך ימים עד שבועות ספורים.

נודעו לתהילה כוחות ההנדסה של הצי האמריקאי ה- Sea Bees (דבורי הים) שהדהימו גם את היפנים בפסיפיק ביכולתם להקים תשתיות תחת אש ובתנאים על אנושיים.

קצין יפני תיאר הקמת מסלול המראה באיי הפסיפיק תחת אש והפגזות- הוא ציין שלמסלול "היו חיים משלו", הוא התקדם והתארך בתוך שעות- תחת הפגזות והתקפות נגד יפניות- כולל התקפות "בנזאי" של מתאבדים. אנשי הצי נלחמו ועבדו בו זמנית ללא הפסקה, 24 שעות ביממה, יום אחר יום, ובתוך פחות משבוע- החלו מפציצים כבדים להמריא ולנחות ממנו- כותשים את ערי יפן לאפר.

בתמונות– מודל המוצג במוזיאון GREIF, המראה יחידות Pioneers גרמניות המתכוננות לחצות נהר בצרפת (1940) שהגשר מעליו נהרס, תוך פינוי מכשולי דרך.

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF ממוקם בשכונת נווה שאנן בחיפה- ליד שער הטכניון המוזיאון מכיל אוסף בן מעל ל-1,000 מודלים המציגים פרקים בהיסטוריה וטכנולוגיה כלל עולמית בתחומים הבאים: שייט ,תעופה, התפתחות הרכב , חקר החלל, היסטוריה צבאית. המוזיאון נקרא על שם פנינה וזהר גריף. הביקורים במוזיאון הינם בתיאום מראש בטלפון 0545-451-284

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות